10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To święto ma na celu edukację w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości, a także wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Tegoroczne hasło odnosi się do rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych, przedłużających się konfliktów i przemocy, które zagrażają postępowi w kierunku poprawy dobrostanu psychicznego. Szacuje się, że na świecie żyje aż 350 milionów osób, które zmagają się z depresją. W Polsce problem ten dotyka około 10% społeczeństwa. Według szacunków CDC w ciągu życia co druga osoba zostanie zdiagnozowana z zaburzeniami lub chorobą psychiczną. W związku z tym szkolna psycholog Patrycja Płomińska przeprowadziła dla naszych uczniów spotkanie dotyczącego tego w jaki sposób dbać o swoje zdrowie psychiczne. Zagadnienia zaakcentowane podczas spotkania to w szczególności świadomość własnych emocji oraz doskonalenie umiejętności ich regulowania.

Jeżeli borykasz się ze specyficznymi problemami psychologicznymi, pamiętaj że nie jesteś sam/a. Wsparcia możesz szukać wśród osób bliskich lub odwiedzić gabinet psychologa szkolnego. Możesz skorzystać z pomocy innych specjalistów lub z jednego z anonimowych i całodobowych telefonów zaufania.

116 111 – ­­ Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – czynny całą dobę (24h)

800 12 12 12 – Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka

800 120 002 – Niebieska Linia dla osób doświadczających przemocy