Projekty - Edukcja dla Doliny Baryczy

Europejskie Dni Ptaków w Dolinie Baryczy uczniów Szkoły Podstawowej w Wysocku Małym

Dnia 5 października grupa 9 uczniów wraz z  opiekunem ze Szkoły Podstawowej w Wysocku Małym oraz członkiem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków  przeprowadziła akcję obserwacji i liczenia ptaków w Dolinie Baryczyz okazji Europejskich Dni Ptaków trasą od Urzędu Gminy w Przygodzicach przez pola okolic Przygodzic i dalej stawami: Trzcielin Mały, Trzcielin Wielki i Drygas gdzie zakończono imprezę.

Rowerowy spacer był bardzo udany, gdyż przy pięknej jesiennej pogodzie zaobserwowano 23 gatunki ptaków różnych środowisk oraz niezliczone mewy.
Liczba policzonych ptaków wyniosła około 385 sztuk.

Prócz liczenia ptaków uczestnicy uczyli się rozpoznawania rożnych gatunków roślin związanych ze środowiskiem polnym oraz podmokłym i wodnym, obserwowali żaby, zdobywali wiedzę o hodowli karpi.

Wyniki  Europejskich Dni Ptaków w Dolinie Baryczy: (*rarytasy ornitologiczne):
- bogatka   3, kruk   1, kawka   3, krogulec   1, kwiczoł   4, grzywacz   9, *biegus zmienny   60, * czapla biała   15, śmieszka   60, czajka   70, zięba   4,  sroka   2,  *kszyk   3, pliszka siwa   1,  szpak   40, sójka   3, *kormoran   2,
łabędź niemy   13, * remiz   1, łyska   37,  perkoz dwuczuby   5, czapla siwa   35, sierpówka   13, niezliczona liczba różnych gatunków innych niż śmieszka mew.

Uczestnicy:
Uczniowie:
Magdalena Banasiak, Laura Zielezińska, Kuba Kalis, Kacper Olejnik, Maciej Urbaniak, Łukasz Bąk, Kacper Głuszek, Jakub Kupijaj, Wiktor Olejnik.
Nauczyciel – opiekun: Marek Pawlicki
Członek OTOP – Paweł Dolata

Uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły w Wysocku Małym na 57. rajdzie Jesień Chopinowska

Dnia 9 września 2018 roku grupa 17 osób: uczniów, nauczycieli i absolwentów szkoły z Wysocka Małego wzięła udział w kolejnej edycji rajdu Jesień Chopinowska z metą przy Nadleśnictwie Antoninie. Trasa, którą przebyto na rowerach wiodła przez: Przygodzice, Górecznik (miał tam miejsce  postój), Dębnicę, Kociembę do Antonina. Podczas odpoczynków obserwowano florę i faunę głównie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy ze szczególnym uwzględnieniem ptactwa pobliskich stawów. Poza tym nauczyciele wdrażali uczniów do przestrzegania zasad ruchu drogowego.
      Jednym z głównych celów rajdu było uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na mecie czekały na wszystkich liczne atrakcje: piknik z grochówką, możliwość wzięcia udziału w koncercie Trio Music Movies w parku Nadleśnictwa Antonin, różne konkursy i inne.
Po południu wszyscy zadowoleni wrócili do Wysocka Małego.

Jesteś tutaj: Strona główna Projekty Edukcja dla Doliny Baryczy