Organizacje - Klub Europejski Syriusz

Europejski Uniwersytet Latający zawitał do naszej szkoły

         4 grudnia, na zaproszenie Szkolnego Klubu Europejskiego "Syriusz", przybyli do naszej szkoły przedstawiciele Europejskiego Uniwersytetu Latającego. Pan dr Krzystzof Biegun, na co dzień pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspert Team Europe i pani Antonina Dębska, animatorka, studentka prawa i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, spotkali się z najstarszą młodzieżą szkoły - uczniami klasy VII, VIII i III gimnazjum. Tematem spotkania była przyszłość Unii Europejskiej. Dzięki prowadzącym mieliśmy okazję zastanowić się co dalej ze wspólną Europą, jakie szanse dają młodym unijne programy edukacyjne i jakie mogą być scenariusze dalszego rozwoju w obliczu Brexitu, niepokojów społecznych i fali migracji. Spotkanie poszerzyło naszą wiedzę o Unii Europejskiej i dało poczucie, że to młodzi ludzie będą budować wspólną Europę i to od nich będzie zależała dalsza przyszłość Starego Kontynentu. 

                Program realizowany jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Inicjatorkami spotkania były p. Ewa Pilarska i p. Dorota Kittler, opiekunki Klubu Europejskiego "Syriusz". 


 Zobacz zdjęcia 

 

V Turniej Klubów Europejskich

      W środę 25 października 2017 r. nasza szkoła była gospodarzem rywalizacji Klubów Europejskich regionu Południowej Wielkopolski. Konkurs już od wielu lat jest organizowany pod patronatem posłanki do Europarlamentu - Krystyny Łybackiej oraz Europe Direct Punkt Informacji Europejskiej w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości. 5 - osobowe zespoły gimnazjalistów miały za zadanie przedstawić w ciekawy, kreatywny sposób wybrany kraj UE oraz rozwiązać test wiedzy. Naszą szkołę reprezentowali członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "Syriusz", uczniowie klasy III gimnazjum: Agata Orzechowska, Julita Sierakowska, Sandra Strzelczak, Janek Fluder i Paweł Nabzdyk. Ich talenty i wiedza zaowocowały zdobyciem II miejsca.Byliśmy z nich dumni, gdyż zaprezentowali się wspaniale! Było dowcipnie ale i pouczająco. Opiekunami Klubu istniejącego w szkole już 5 lat są Ewa Pilarska i Dorota Kittler.

Serdecznie gratulujemy tak udanego występu!

 Zobacz zdjęcia 

 

Nasze podróże małe i duże. Część I - belgijskie pralinki

              W dniach 25-29 czerwca 2017 r. członkinie Koła Europejskiego, laureatki IV Turnieju Klubów Europejskich wraz z opiekunkami miały przyjemność uczestniczyć w wyjeździe studyjnym do Brukseli, który został zorganizowany przez panią Poseł do Europarlamentu - prof. Krystynę Łybacką. Grupa z Wysocka Małego wraz z finalistami konkursów i debat o tematyce europejskiej, przedstawicielami wielkopolskich uczelni oraz organizacji pozarządowych zwiedziła urokliwą Brugię zwaną Wenecją Północy, Brukselę i Europarlament a także Waterloo, gdzie miała miejsce jedna z najważniejszych bitew świata. Głównym punktem programu było spotkanie z Europosłanką Krystyną Łybacką, która opowiedziała w jaki sposób funkcjonuje Parlament UE, a także przybliżyła rolę i znaczenie instytucji unijnych w rozwoju państw członkowskich. Mieliśmy niezwykłą okazję, aby zaobaczyć salę plenarną oraz miejsce posiedzeń komisji parlamentarnych, gdzie europosłowie podejmują najważniejsze decyzje dotyczące przyszłości wspólnej Europy. Była to świetna lekcja o umiejętności współpracy na rzecz demokracji, tolerancji i pokoju. W trakcie pobytu w Belgii, dzięki profesjonalnej opiece pilota, przewodnika i dyrektora Biura Poselskiego zwiedziliśmy nie tylko najważniejsze zabytki, ale mieliśmy również okazję poznać codzienne życie tego wielokulturowego państwa. Obowiązkowo trzeba było spróbować belgijskie czekoladki, gofry i frytki z majonezem (naprawdę smaczne!) i zrobić zakupy na Rue Neuve. 

               Ten wspaniały wyjazd na długo zagości w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy pani poseł Krystynie Łybackiej za  zorganizowanie wyjazdu do Brukseli. Bo gdzież nie dowiemy się więcej o wspólnej Europie, jak w samym jej sercu? 

 Zobacz zdjęcia 

 

Jedziemy do Brukseli!

 

 Jedziemy do Brukseli! Tak jednym zdaniem można by podsumować finał IV Turnieju Klubów Europejskich, w którym zwyciężyła 5-osobowa drużyna z gimnazjum w Wysocku Małym. Konkurs został zorganizowany przez Europe Direckt Punkt Informacji Europejskiej w Ostrowie Wielkopolskim i Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości. Honorowy patronat nad konkursem sprawowała pani Krystyna Łybacka, posłanka do Parlamentu Europejskiego, która ufundowała dla zwycięzców wspaniałą nagrodę - wyjazd do Brukseli. Zespół gimnazjalistek w składzie: Klaudia Helczyk, Karolina Nabzdyk, Marta Płomińska, Agnieszka Urbaniak, Agata Wnuk z wielkim zaangażowaniem przystąpił do przygotowań. Ich projekt - plakat Francji znalazł się w gronie 8 drużyn - finalistów I etapu zmagań konkursowych. II etap odbył się  28 pażdziernika w Zespole Szkół nr 7 w Kaliszu i polegał na przedstawieniu w innowacyjny sposób wybranego państwa Unii Europejskiej i rozwiązaniu testu z wiedzy o UE. Dziewczęta, w konwencji francuskiego talk show przedstawiły wiele ciekawostek o kulturze, języku, zwyczajach i kuchni francuskiej, popisując się talentem aktorskim i wokalnym. Swoim przedstawieniem oczarowały zarówno widzów jak i jury za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. W dalszym etapie konkursu uczennice przystąpiły do testu wiedzy, który składał się z 30 pytań. Kiedy nadszedł czas ogłoszenia wyników emocje sięgnęły zenitu! Liczyła się zarówno punktacja za test jak i występ. Na szczęście w obu przypadkach dziewczęta poradziły sobie znakomicie i zajęły I miejsce w turnieju oraz wymarzoną nagrodę - wycieczkę do Brukseli! Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy do naszej szkoły na V Turniej Klubów Europejskich, w którym będziemy gospodarzami.

 Zobacz zdjęcia

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 4
Jesteś tutaj: Strona główna Organizacje Klub Europejski Syriusz