Wycieczka do Biskupina

   Sobota, 20.05.2017

20 maja br. klasa IIA, III A i III B wybrała się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Opiekunami były: pani Marzena Olek, pani Bogusława Górska i pani Mariola Roszak –Cholewka. Głównym celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, oraz zdobycie wiedzy historycznej poprzez obserwację i doświadczanie. Wyruszyliśmy wcześnie rano, ale w bardzo dobrych humorach. Najpierw odbyliśmy podróż do Wenecji. Kiedy dotarliśmy na miejsce, czekali na nas przewodnicy. Zwiedzaliśmy ruiny zamku z XIII wieku oraz Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Podziwialiśmy zabytkowe parowozy, wagony pasażerskie i towarowe, obejrzeliśmy również wnętrze zabytkowej poczekalni i budkę dróżnika, mogliśmy osobiście sprawdzić, jak działa zwrotnica zmieniająca kierunek jazdy. Następnie wsiedliśmy do kolejki wąskotorowej, która w czasie trzydziestominutowej podróży zawiozła nas do Biskupina. Przewodnicy w interesujący sposób opowiadali  o Osadzie Biskupińskiej oraz pokazywali nam bardzo ciekawe miejsca.

Nie bez przyczyny nazywany jest on ”polskimi Pompejami’. Świetnie zachowane pozostałości osady łużyckiej sprzed 2700 lat, pozwoliły stworzyć jedyny w swoim rodzaju rezerwat archeologiczny. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy ekspozycję muzealną prezentującą historię osady i najpiękniejsze zabytki. Mieliśmy okazję odwiedzić obozowisko łowców i zbieraczy z epoko kamienia, wioskę wczesnopiastowską oraz osiedle obronne ludności kultury łużyckiej. Zobaczyliśmy jak wyglądało życie codzienne mieszkańców osady oraz poznaliśmy rzemieślników prezentujących swoje wyroby. Osobiście mieliśmy okazję wziąć udział w lekcji muzealnej. Każdy z nas mógł własnoręcznie wykonać naczynie ceramiczne, które na pamiątkę zabraliśmy do domu. Następnie odbyliśmy rejs statkiem pasażerskim „Diabeł Wenecki” po Jeziorze Biskupińskim.

W doskonałych nastrojach, pełni wrażeń wróciliśmy do domu .Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń, a to co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.

 Zobacz zdjęcia 

 

Ostatnia wspólna wycieczka uczniów klasy III gimnazjum

   Piątek, 19.05.2017

Po zwiedzaniu Poznania w klasie I oraz Wrocławia w klasie II gimnazjum, tym razem, uczniowie z najstarszego rocznika w naszej szkole postanowili zorganizować wycieczkę klasową nad polskie morze. W dniach od 17 do 19 maja gimnazjaliści z klasy trzeciej przebywali trzy dni w Trójmieście.

Pierwszego dnia, w drodze nad Bałtyk, zwiedzono Biskupin – starą prasłowiańską osadę. Tutaj też uczniowie mogli zapoznać się z neolitycznymi stanowiskami  archeologicznymi oraz wioską wczesnośredniowieczną. Wieczorem, po zakwaterowaniu,
w gdańskim hostelu, odbyło się wieczorne zwiedzanie miasta. Drugi dzień obfitował
w kolejne atrakcje. Grupa z Gdańska udała się do Gdyni. Dzień rozpoczął się od zwiedzania ORP ,,Błyskawicy” – polskiego niszczyciela, z czasów II wojny światowej. Tego dnia gimnazjaliści zwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej oraz odbyli rejs po Porcie Gdynia. Nie obyło się bez kilkugodzinnego plażowania i kąpieli w Bałtyku.  Wieczór upłynął na spacerze po Gdańsku. Trzeciego dnia uczniowie opuścili Trójmiasto. W drodze powrotnej odwiedzono Toruń. Złożono wizytę w Domu Mikołaja Kopernika. Ciekawym punktem zwiedzania grodu naszego astronoma był seans w Centrum Popularyzacji Kosmosu zatytułowany ,,Meteoplanet”.

Do Wysocka wszyscy wrócili opaleni. Pogoda sprzyjała wycieczkowiczom każdego dnia. Nie obyło się bez kremów do opalania. Opiekunami pożegnalnej wyprawy klasy III byli pan Marek Pawlicki oraz wychowawca – Piotr Szkudlarek.  

 Zobacz zdjęcia 

 

GMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH I ANGLOJĘZYCZNYCH

   Piątek, 19.05.2017

     19 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Dębnicy odbył się finał XIII Gminnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych oraz II Gminnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy z 6 podstawówek z naszej gminy zmagali się z testem sprawdzającym ich wiedzę na temat historii, geografii i życia społeczno-politycznego krajów niemieckiego i angielskiego obszaru językowego. Naszą szkołę reprezentowali w języku niemieckim Maria Kowalczyk z klasy VI oraz Laura Zielezińska z klasy V, natomiast anglistami byli Błażek Grzywna i Bartosz Pawłowski z klasy VI. Wielki sukces odniosła Maria Kowalczyk, która zajęła I miejsce w konkursie o krajach niemieckojęzycznych. Pozostałe miejsca w obu konkursach zajęli reprezentanci innych szkół. W imieniu Wójta Gminy Przygodzice pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody wręczyli laureatom, uczestnikom oraz nauczycielom Dyrektor GZEAS w Przygodzicach Pani Barbara Duczmal oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Dębnicy – Dariusz Spychalski.

 Zobacz zdjęcia 

 

Maj miesiącem bibliotek

   Czwartek, 18.05.2017

Tematem przewodnim na cyklicznych, środowych zajęciach bibliotecznych w Wysocku Małym była biblioteka. Dzieci wykonywały symbole związane z czytelnictwem. Na pierwszy ogień poszła SOWA symbol wiedzy, mądrości i nauki. Na następnych zajęciach dzieci stworzyły książkę, zapoznały się z jej budową i procesem tworzenia. BAŚŃ O ZŁYM SMOKU, PIĘKNEJ KSIĘŻNICZCE I ODWAŻNYM RYCERZU ma piękne ilustracje i treść wymyśloną przez dzieci. Jak to w bajkach bywa opowiada o pięknej księżniczce, którą z rąk smoka ratuje odważny rycerz. Na ostatnich zajęciach przypomnieliśmy sobie zasady korzystania z biblioteki i dzieci wykonały zakładki do książek. 

 Zobacz zdjęcia 

 

MAZURSKA PRZYGODA

   Środa, 17.05.2017

Tegoroczna wycieczka klasy II gimnazjum trwała trzy dni, od 15 do 17 maja. Tym razem uczniowie drugiej klasy postanowili odkryć malownicze tereny Warmii i Mazur. Pierwszego dnia wyprawy do atrakcji należała wizyta w Parku Etnograficznym w Olsztynku, gdzie grupa zwiedziła muzeum budownictwa ludowego, podziwiała dzieła sztuki ludowej, a na koniec wszyscy samodzielnie próbowali swoich sił w malowaniu na szkle. Tego dnia mogliśmy zobaczyć również Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, wysłuchać opowieści ojca Józefa na temat tego pięknego miejsca, a także prezentacji wyjątkowych na skalę europejską organów świętolipskich. Po pełnym wrażeń dniu zatrzymaliśmy się na nocleg w Kętrzynie.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od historycznych opowieści w Wilczym Szańcu, gdzie młodzież zwiedziła ruiny kwatery głównej Hitlera. Stamtąd udaliśmy się do Giżycka, a tam czekała już na nas kolejna porcja wiedzy i spacer po ogromnej Twierdzy Boyen. Po tej sporej dawce pasjonujących, historycznych opowieści młodzi podróżnicy znaleźli się w Mikołajkach, aby po zakwaterowaniu w przytulnym gościńcu udać się jeszcze na relaksujący, wieczorny spacer brzegiem mazurskiego jeziora.

Rejs statkiem na trasie Mikołajki – J. Śniardwy – Mikołajki był początkiem trzeciego dnia naszej wycieczki. Uczestnicy wyprawy mogli do woli podziwiać piękno mazurskiego krajobrazu, poczuć wiatr we włosach i słońce na twarzy, płynąc po niesamowitych mazurskich wodach. Po zakończonym rejsie, ostatnim przystankiem była Leśniczówka Pranie, gdzie gimnazjaliści zwiedzili Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a fragment Puszczy Piskiej mogli odkrywać biorąc udział w pełnych emocji podchodach leśnych, wygranych przez grupę dziewczyn.

 Zobacz zdjęcia 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 88
Jesteś tutaj: Strona główna