Spotkanie z dziennikarką telewizji ProArt - Pauliną Szczepaniak

   Czwartek, 06.05.2021

             We wtorek 4 maja uczniowie klasy VIB i VII uczestniczyli w spotkaniu on-line z redaktor naczelną telewizji ProArt Pauliną Szczepaniak. Zaproszenie na spotkanie z młodzieżą nie było przypadkowe, gdyż Pani Redaktor jest absolwentką naszej szkoły i przez długi czas mieszkała w Wysocku Małym. Redaktor naczelna opowiedziała nam o swojej drodze do kariery dziennikarskiej i pasji do wykonywanego zawodu. Dowiedzieliśmy się, że o byciu prezenterką telewizyjną marzyła już od dziecka. Poznieważ język polski był jej ulubionym przedmiotem, kamera przyciągała, to w naturalny sposób, już na poziomie studiów wybrała dziennikarstwo radiowo - telewizyjne równocześnie nabywając doświadczenie zawodowe w telewizji ProArt. Po latach pracy wyspecjalizowała się w tematyce samorządowej i interwencyjnej, nie stroniąc również od wielkiej polityki. 

          Uczniowie żywo reagowali na wystąpienie dziennikarki i zadawali podczas spotkania wiele pytań dotyczących tego prestiżowego zawodu. Okazało się m.in. że jednym z najtrudniejszych wywiadów było spotkanie z byłym prezydentem Lechem Wałęsą - z uwagi na początki pracy pani Pauliny i wywiad z wokalistą Kortezem, gdzie niespodziewane problemy techniczne i powściągliwość gościa sprawiły duże wyzwanie zawodowe, jednak zakończone sukcesem oglądalności. Prezenterka telewizyjna opowiadała także o wystąpieniach na żywo, które wymagają nie tylko wszechstronnego przygotowania, ale także refleksu, umiejętności znalezienia się w nieprzewidzianej sytuacji i odporności na stres. Podkreślała, że tak pociągający w tym zawodzie kontakt z ważnymi i znanymi ludźmi, częste wyjazdy, bycie w centrum uwagi musi być podporządkowane odpowiedzialności za słowo, rzetelnymu i obiektywnymu przekazywaniu informacji. 

           Serdecznie dziękujemy Paulinie Szczepaniak za pasjonującą opowieść o dziennikarstwie i pracy w telewizji. Mamy nadzieję, że po tak ciekawym spotkaniu zaświtają w niektórych głowach naszych uczniów nowe pomysły na przyszłą karierę zawodową. 

Spotkanie z absolwentką naszej szkoły odbyło się z inicjatywy nauczycielek - byłej wychowawczyni Ewy Pilarskiej i Doroty Kittler. 

Święta majowe uczą patriotyzmu

   Niedziela, 02.05.2021

        Święta majowe, szczególnie 2 Maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 3 Maja - Święto uchwalenia Konstytucji to wspaniały moment na przybliżenie uczniom treści patriotycznych i zadbanie o patriotyczne postawy. Tak też było również w naszej szkole. Przedszkolacy obejrzeli film rysunkowy o powstaniu państwa polskiego i poprzez działania plastyczne ugruntowali wiedzę o symbolach narodowych. Uczniowie klas I - VIII w trakcie pogadanek i na godzinach wychowawczych, korzystając z opracowań online - filmów, prezentacji, quizów interaktywnych Wardwall i Learning Apps mieli możliwość zapoznać się z chlubną historią Polski, czasami oświecenia i znaczeniem uchwalenia Konstytucji 3 Maja dla przyszłych pokoleń Polaków i kształtowania się tożsamości narodowej. Mamy nadzieję, że hasło "Wywieś flagę" to dla uczniów i przedszkolaków naszej szkoły konkretny czyn, ważny symbol, powód do dumy!


 

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 2021 – Rokiem Konstytucji 3 Maja

   Czwartek, 29.04.2021

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie i ustanawia rok 2021 Rokiem Konstytucji
3 Maja
- głosi przyjęta przez Sejm uchwała.

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne
          w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno.

1 maja: Święto Pracy

2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

W tym roku szkolnym, w związku z prowadzeniem nauczania zdalnego, w naszej szkole nie odbędzie uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Nie znaczy to, że o tym ważnym dla wszystkich Polaków święcie można zapomnieć. Pamiętajmy o wywieszeniu biało-czerwonych flag.

Zapraszamy wszystkich uczniów do zapoznania się z filmami przygotowanymi przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Dzięki nim dowiemy się wielu ciekawych informacji o naszej konstytucji oraz przeniesiemy się w czasy polskiego oświecenia.

Klasy I–III

Spotkanie z mistrzem / Jan Matejko: "Rejtan. Upadek Polski"

LINK: https://youtu.be/OVXZk_8mh64

Spotkanie z mistrzem / Jan Matejko: "Konstytucja 3 maja 1791"

LINK: https://youtu.be/LceQYeW-7uM

Klasy IV–VIII

Jak rządzono kiedyś? Z historii polskiego parlamentaryzmu, cz. 1

LINK: https://youtu.be/GkHLEVOdiJs

Jak rządzono kiedyś? Z historii polskiego parlamentaryzmu, cz. 2

LINK: https://youtu.be/sphT8mQ4qwI

Mistrz Matejko maluje historię – "Rejtan. Upadek Polski"

LINK: https://youtu.be/Osmm_u3hSSA

O tym, jak 3 maja powstał naród wolny

LINK: https://youtu.be/JdSrUov5tPw

Konstytucja 3 maja w słowach i obrazach

LINK: https://youtu.be/XRYFhktqIPc

 

Międzyprzedmiotowy projekt w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

   Poniedziałek, 26.04.2021

Rok 2021 ogłoszony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Aby upamiętnić słynnego poetę, który poległ walcząc w czasie powstania warszawskiego, poloniści i szkolny bibliotekarz zapraszają do udziału w międzyprzedmiotowym projekcie ,,Baczyński 1921 - 2021”. W ramach działań projektowych odbędzie się dla uczniów klas VI – VIII cykl zajęć z historii dotyczących drugiej wojny światowej i powstania warszawskiego. Na lekcjach języka polskiego uczniowie zapoznają się z poezją wojenną na przykładzie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poznają poetów z pokolenia Kolumbów. Odbędzie się również wirtualna wycieczka po Muzeum Powstania Warszawskiego.

Działaniom towarzyszyć będzie konkurs wiedzy o życiu, twórczości, rodzinie i działalności powstańczej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz konkurs recytatorski. Dodatkowe informacje udzielają pan Hieronim Duczmal i pan Piotr Szkudlarek.


 

Szkolny projekt edukacyjny z okazji Dnia Ziemi

   Czwartek, 22.04.2021

     

      22 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Ziemi. Z tej okazji społeczność uczniowska chętnie włączyła się w realizację szkolnego projektu edukacyjnego pt.: "Nasze codzienne eko - nawyki dla dobra planety". Dzieci i młodzież na lekcjach informatyki, geografii, biologii i godzinach wychowawczych zastanawiali się, jak codziennie każdy z nas może dbać o Ziemię. Powstały plakaty, kodeksy eko – nawyków i scenariusze spotów filmowych przypominające o ekologicznych postawach. Kreatywność wykonanych zadań i zaangażowanie uczniów ukazały, że rośnie pokolenie młodych o świadomych postawach ekologicznych. Tak trzymać!  


 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 154
Jesteś tutaj: Strona główna