HISTORYCZNY OSTRÓW – NIEZWYKŁA LEKCJA W TERENIE

   Piątek, 31.03.2017

 

 

Jak nakłonić młodych ludzi do poszukiwania wiedzy i rozwijania zainteresowań historią swojego regionu? Jak w ciekawy sposób opowiedzieć stare historie, zachęcić do stawiania pytań o przeszłość tego co nas otacza?

Jednym ze sposobów, wybranym przez nauczyciela historii, panią Izabelę Krysik było zorganizowanie wyjątkowej lekcji w Ostrowie Wielkopolskim dla klasy II gimnazjum. W piątek, 31 marca, grupa tychże gimnazjalistów odbyła urokliwy spacer po mieście, aby poznać dokładniej dzieje i historię tego miasta, a także zapoznać się z niesamowitą wystawą pod mecenatem PKO Banku Polskiego zatytułowaną "Nowy poczet władców Polski- Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko".

Historyczna wędrówka rozpoczęła się na starym cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej- najstarszej czynnej nekropolii, miejscu pochówku wielu zasłużonych Wielkopolan, takich jak ksiądz Augustyn Szamarzewski czy też uczestników powstań narodowych- Franciszka Kutznera, Józefa Kajzera, księdza Jana Kompałły i Gustawa Bojanowskiego. Kolejnym etapem spaceru było I Liceum Ogólnokształcące czyli Królewskie Męskie Gimnazjum, pierwsze polskie gimnazjum w południowej Wielkopolsce w czasach zaborów. Gimnazjaliści odwiedzili również ostrowską konkatedrę, podziwiali kamieniczki na ulicy Kaliskiej oraz przepiękny kościół przy ulicy Królowej Jadwigi. Ciekawe pytania i zadania czekały na nich przy ostrowskim ratuszu. Po wysłuchaniu informacji o lapidarium przy Placu 23 stycznia i pruskich koszarach przy ulicy Wolności młodzież przeszła do synagogi aby zapoznać się z nowoczesną wersją wizerunków polskich władców namalowanych przez wybitnego grafika, profesora Waldemara Świerzego. Wystawa pobudziła do refleksji. Barwne portrety polskich władców stworzone na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej zestawione z dziełami Matejki, zrobiły na wszystkich spore wrażenie, a lekcja historii okazała się świetną przygodą.

 Zobacz zdjęcia

 

 

OPATRUNEK NA RATUNEK

   Czwartek, 30.03.2017

 

  

Szkolny wolontariat „Wystarczy Chcieć” przyłączył się po raz kolejny do akcji Opatrunek Na Ratunek organizowanej przez Fundację Redemptoris Missio. Celem akcji było wsparcie misyjnych szpitali i przychodni poprzez zbiórkę materiałów opatrunkowych takich jak: bandaże, plastry, gaza, rękawiczki jednorazowe itp. W tropikalnym klimacie warunki w których pracują lekarze są trudniejsze, a w surowych warunkach życia pozbawionego wygód nietrudno o skaleczenia i rany również wśród najmłodszych. Nasi wolontariusze postanowili rozpropagować cel akcji wśród uczniów i rodziców, aby wesprzeć lekarzy przebywających w ośrodkach misyjnych w Afryce i przyczynić się w ten sposób do pomocy dzieciom afrykańskim. Akcja trwała do końca marca. Zebraliśmy sporą ilość materiałów opatrunkowych, a następnie przekazaliśmy do siedziby fundacji w Poznaniu. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w działania wolontariatu i przyłączyli się do zbiórki: przedszkolakom, uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum, nauczycielom wspierającym akcję, księdzu Jarosławowi Kołodziejowi, który prowadził zbiórkę przy kościele parafialnym oraz wszystkim wspaniałym darczyńcom. Nagrodą za udział w akcji dla nas wszystkich niech będzie świadomość, że gdzieś tam, w odległych krańcach świata żyje osoba, której mogliśmy pomóc w trudnym momencie.

Zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach szkolnego wolontariatu.

 Zobacz zdjęcia

 

XI GMINNY KONKURS JĘZYKOWY

   Środa, 29.03.2017

  

W dniu 29 marca 2017 odbyła się jedenasta już edycja konkursu językowego w Przygodzicach. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka niemieckiego i angielskiego z Zespołu Szkół Ponadgimanzjalnych CKU. Celem konkursu była popularyzacja języków obcych wśród młodzieży gimnazjalnej. Wśród uczestników znaleźli się gimnazjaliści ze szkół z Bralina, Sycowa,  Wysocka Małego, Lewkowa, Lamek, Dębnicy,  Sieroszewic oraz Koryt. Naszą szkołę reprezentowali w tym roku: z języka angielskiego Dominika Stodolna (kl. II gimnazjum) i Zuzanna Waloszczyk (kl. III gimnazjum), a z języka niemieckiego Błażej Kwiatkowski (kl. I gimnazjum). Poprzeczka była postawiona wysoko. W pierwszej części uczestnicy rozwiązywali test z obu języków. Aby zakwalifikować się do drugiej części należało uzyskać minimum 70% poprawnych odpowiedzi z części pisemnej. Udało się to Błażejowi Kwiatkowskiemu i Zuzannie Waloszczyk, którzy w drugim etapie przystąpili do rozwiązywania zadań sprawdzających umiejętność mówienia i reagowania w sytuacjach z życia codziennego. Tym razem naszym reprezentantom nie udało się stanąć na podium, gratulujemy im jednak osiągniętego wyniku i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach oraz ciągłego rozwijania zainteresowań językowych.

 Zobacz zdjęcia

 

ZACZAROWANY OŁÓWEK

   Poniedziałek, 27.03.2017

Fundacja Redemptoris Missio prowadzi szeroką działalność mającą na celu pomoc dzieciom w najodleglejszych zakątkach świata. Są miejsca, gdzie dzieci marzą o tym, aby dostać zeszyt i ołówek, bo może to stanowić początek ich edukacji, spełnić ich marzenia, a następnie doprowadzić do zmiany warunków życia i lepszej przyszłości. Aby pomóc, członkowie szkolnego wolontariatu Wystarczy Chcieć zbierali materiały papiernicze (ołówki, bloki rysunkowe, zeszyty, długopisy itp.) i przekazali do siedziby Fundacji. Przybory zostaną przekazane dla dzieci z Afganistanu, Papui Nowej Gwinei, Kamerunu lub Republiki Południowej Afryki.

Pomaganie może być łatwe, a każdy podarowany ołówek stał się zaczarowany.

 

Rajd „Marzanna 2017” - drogami Doliny Baryczy

   Sobota, 25.03.2017

          

Dnia 25.03.2017 r. grupa 17 uczniów oraz 2 absolwentów szkoły wraz z 2 opiekunami z Gimnazjum w Wysocku Małym wzięła udział w kolejnej edycji Rajdu Marzanna organizowanego przez między innymi Oddział PTTK w Ostrowie Wielkopolskim i Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach, który tym razem zakończył się metą w GOK w Przygodzicach.

 Głównymi celami grupy z Wysocka były:

* wiosenne obserwacje przyrodnicze na trasie pokonywanej przez grupę z Wysocka Małego, biegnącej głównie Doliną Baryczy przez Stawy  Przygodzickie – zaobserwowano: liczne mewy śmieszki, łyski, łabędzie nieme, gęgawę, kwitnące wierzby, puszczające liście liczne krzewy,
 * wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym rowerzystów,
 * rekreacja rowerowa,
* wykonywanie zdjęć do projektów prowadzonych przez szkołę,
* udział w atrakcjach na mecie rajdu, w tym obejrzenie występu Zespołu Ludowego Przygodzice
* udział w konkursie wiedzy turystyczno- krajoznawczej o regionie: drugie miejsce zajął uczeń Gimnazjum z Wysocka Małego Bartosz Płomiński.

Zobacz zdjęcia

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 9 z 86
Jesteś tutaj: Strona główna