230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 2021 – Rokiem Konstytucji 3 Maja

   Czwartek, 29.04.2021

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie i ustanawia rok 2021 Rokiem Konstytucji
3 Maja
- głosi przyjęta przez Sejm uchwała.

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne
          w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno.

1 maja: Święto Pracy

2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

W tym roku szkolnym, w związku z prowadzeniem nauczania zdalnego, w naszej szkole nie odbędzie uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Nie znaczy to, że o tym ważnym dla wszystkich Polaków święcie można zapomnieć. Pamiętajmy o wywieszeniu biało-czerwonych flag.

Zapraszamy wszystkich uczniów do zapoznania się z filmami przygotowanymi przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Dzięki nim dowiemy się wielu ciekawych informacji o naszej konstytucji oraz przeniesiemy się w czasy polskiego oświecenia.

Klasy I–III

Spotkanie z mistrzem / Jan Matejko: "Rejtan. Upadek Polski"

LINK: https://youtu.be/OVXZk_8mh64

Spotkanie z mistrzem / Jan Matejko: "Konstytucja 3 maja 1791"

LINK: https://youtu.be/LceQYeW-7uM

Klasy IV–VIII

Jak rządzono kiedyś? Z historii polskiego parlamentaryzmu, cz. 1

LINK: https://youtu.be/GkHLEVOdiJs

Jak rządzono kiedyś? Z historii polskiego parlamentaryzmu, cz. 2

LINK: https://youtu.be/sphT8mQ4qwI

Mistrz Matejko maluje historię – "Rejtan. Upadek Polski"

LINK: https://youtu.be/Osmm_u3hSSA

O tym, jak 3 maja powstał naród wolny

LINK: https://youtu.be/JdSrUov5tPw

Konstytucja 3 maja w słowach i obrazach

LINK: https://youtu.be/XRYFhktqIPc

 

Międzyprzedmiotowy projekt w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

   Poniedziałek, 26.04.2021

Rok 2021 ogłoszony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Aby upamiętnić słynnego poetę, który poległ walcząc w czasie powstania warszawskiego, poloniści i szkolny bibliotekarz zapraszają do udziału w międzyprzedmiotowym projekcie ,,Baczyński 1921 - 2021”. W ramach działań projektowych odbędzie się dla uczniów klas VI – VIII cykl zajęć z historii dotyczących drugiej wojny światowej i powstania warszawskiego. Na lekcjach języka polskiego uczniowie zapoznają się z poezją wojenną na przykładzie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poznają poetów z pokolenia Kolumbów. Odbędzie się również wirtualna wycieczka po Muzeum Powstania Warszawskiego.

Działaniom towarzyszyć będzie konkurs wiedzy o życiu, twórczości, rodzinie i działalności powstańczej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz konkurs recytatorski. Dodatkowe informacje udzielają pan Hieronim Duczmal i pan Piotr Szkudlarek.


 

Szkolny projekt edukacyjny z okazji Dnia Ziemi

   Czwartek, 22.04.2021

     

      22 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Ziemi. Z tej okazji społeczność uczniowska chętnie włączyła się w realizację szkolnego projektu edukacyjnego pt.: "Nasze codzienne eko - nawyki dla dobra planety". Dzieci i młodzież na lekcjach informatyki, geografii, biologii i godzinach wychowawczych zastanawiali się, jak codziennie każdy z nas może dbać o Ziemię. Powstały plakaty, kodeksy eko – nawyków i scenariusze spotów filmowych przypominające o ekologicznych postawach. Kreatywność wykonanych zadań i zaangażowanie uczniów ukazały, że rośnie pokolenie młodych o świadomych postawach ekologicznych. Tak trzymać!  


 

Komunikat Dyrektora Szkoły

   Niedziela, 18.04.2021

Od 19 kwietnia 2021 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Serdecznie zapraszamy dzieci do naszego przedszkola!

 

Uzależnienie od Internetu

   Niedziela, 11.04.2021

 

    

Drodzy Uczniowie!

Czasy, w których funkcjonujemy, stawiają przed nami nowe wymagania i sprawiają, iż musimy próbować mierzyć się z wciąż nowymi, pojawiającymi się wyzwaniami. W aktualnej, zdalnej rzeczywistości, ogromnym problemem stało się uzależnienie od Internetu.

Problem niewątpliwie istniał już wcześniej, jednak narzucony system izolacji społecznej, z uwagi na pandemię, a co za tym idzie, system nauczania zdalnego, bez wątpienia go wyostrzył. Spędzacie przed komputerem bardzo dużo czasu, co podyktowane jest koniecznością realizacji obowiązku nauki zdalnej. Jeśli doliczymy do tego czas, w którym korzystacie z Internetu w sposób rekreacyjny np. grając lub będąc aktywnym w Internecie w inny sposób, długość pobytu w przestrzeni wirtualnej niewątpliwie się wydłuża. Wielu osobom zaciera się granica pomiędzy nauką a rekreacją. Często pomiędzy lekcjami, gdy jest możliwość odejścia od komputera, niektórzy z Was nadal tkwią przed monitorami próbując grać lub przeglądać ciekawe dla siebie strony internetowe.

Korzystanie z Internetu nie jest czymś niewłaściwym, jest wręcz pewnego rodzaju wymogiem naszych czasów, gdyż zwłaszcza w obecnym czasie pandemii, w wirtualnej przestrzeni realizujemy wiele z naszych dotychczasowych stacjonarnych aktywności: pracę, naukę, kontakty społeczne. Problem pojawia się wówczas, gdy zaczynamy tracić poczucie czasu i kontrolę nad tym co robimy.


Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 149
Jesteś tutaj: Strona główna