Uczestniczyliśmy w Paradzie Schumana w Warszawie

 Szkolny Klub Europejski „Syriusz”, dzięki wyróżnieniu w Ogólnopolskim Konkursie „Flesz na Europę”, zorganizowanym przez Fundację Schumana i Komisję Europejską, uzyskał dofinansowanie na wyjazd do Warszawy z okazji 10 lat Polski w Unii Europejskiej. Dzięki tej nagrodzie 40 uczniów gimnazjum wraz z opiekunami miało możliwość uczestniczenia 10 maja w Paradzie Schumana. Klubowicze byli świetnie zorganizowani, sami przygotowali transparent „Szkolny Klub Europejski Syriusz – Wysocko Małe”, aby zaznaczyć swoją obecność wśród innych zaproszonych klubów, młodzieży z różnych krajów Europy i świata, polityków, ludzi nauki i kultury. Po zakończeniu parady uczestniczyliśmy w atrakcjach „Miasteczka Schumana” – konkursach wiedzy o UE, rozmowach i debatach.

 Oczywiście czas spędzony w Warszawie wykorzystaliśmy maksymalnie, nie zapominając o pięknie i tragicznej historii miasta. Zwiedziliśmy Stare Miasto spacerując od Placu Zamkowego po Starówkę i mury obronne z Barbakanem. Byliśmy w Muzeum Historii Miasta, obejrzeliśmy film pt. „Nie zapomnimy”, przeszliśmy Traktem Królewskim, zadumaliśmy się pod krzyżem papieskim na placu Piłsudzkiego, obejrzeliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, spacerkiem przeszliśmy Ogród Saski i na koniec zrobiliśmy udane zakupy na Złotych Tarasach. Na wytrwałych czekała jeszcze jedna atrakcja – wizyta w Muzeum Neonów w Soho Factory na warszawskiej Pradze.

 Choć dzień w Warszawie okazał się bardzo wyczerpujący, wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wrażenia, emocje i doznania warte były wszelkiego poświęcenia. Wyjazd był możliwy dzięki działaniom opiekunów SKE – p. Ewie Pilarskiej i Dorocie Kittler. Opiekunami w trakcie wycieczki byli – p. M. Olek, U. Leśna, P. Szkudlarek i D. Kittler. Specjalne podziękowanie dla Rady Rodziców, która sfinansowała seans filmowy.

Zobacz zdjęcia


 
Jesteś tutaj: Strona główna