We wtorek 9 grudnia 2014 r. uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej wraz z opiekunami waięli udział w wycieczce do Russowa i Kalisza. Została ona zorganizowana z inicjatywy nauczycieli języka polskiego, a związana była z realizowaną w naszej szkole innowacją pedagogiczną pod nazwą "Wielkopolska i Wielkopolanie w nauczaniu języka polskiego w klasach IV-VI".

Zebraliśmy się przed szkołą kilka minut przed godziną dziewiątą, a następnie zajęliśmy wygodne miejsca w autokarze i wyruszyliśmy w kierunku Russowa. Po dotarciu na miejsce naszym oczom ukazał sie wspaniały dziwiętnastowieczny dworek, w którym kiedyś urodziła się i mieszkała wybitna polska pisarka Maria Dąbrowska. W pierwszej kolejności pani przewodnik oprowadziła nas po piętrze budynku, na którym znajdowały sie przestronne pomieszczenia. Kiedyś stonowiły one pokoje dzienne pisarki. Mogliśmy w nich zobaczyć meble i osobiste przedmioty Marii Dąbrowskiej. Największe  zainteresowanie wzbudziła w nas oryginalna maszyna do pisania, na której powstawały wybitne dzieła literackie. W następnej kolejności zwiedzaliśmy parter dworku, w którym znajdował się salon, sypialnia, pokój dzienny oraz kuchnia. Sporo podziwianych eksponatów należało w przeszłości do pisarki i jej najbliższej rodziny. Dworek otacza piękny park wraz z zabytkowymi zabudowaniami gospodarczymi, które również należą  do muzeum. Spacerowaliśmy kilka minut alejkami podziwiając ogród ubrany w zimową szatę. Zwiedzanie muzeum zajęło nam ponad godzinę. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w kinie Tęcza i obejrzenie filmu  pt. "Uwolnić Mikołaja". Przed seansem mieliśmy możliwość zaopatrzenia się w różnego rodzaju przekąski. Po filmie udaliśmy się do autokarów i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wycieczka bardzo nam się podobała. Poznaliśmy bliżej postać Marii Dąbrowskiej i mieliśmy okazję miło spedzić czas w swoim towarzystwie.