Uczestniczyliśmy w Digital Youth Forum 2020 online

                Z inicjatywy Szkolnego Klubu Europejskiego „Syriusz” uczniowie klasy VII uczestniczyli w dniu 11 grudnia w wydarzeniu Digital Youth Forum 2020 online. Impreza poświęcona jest edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii. Wydarzenie prowadzone jest online z myślą o transmitowaniu go przez szkoły w klasach lub w ramach zdalnej edukacji. Opiekunowie wraz z młodzieżą wybrali dwa tematy spotkań: „Akcja akceptacja” czyli o tym jak zaakceptować drugiego człowieka, takim jakim jest, które poprowadził Przemysław Staroń oraz „Nie śmieć w necie” – czyli jak tworzyć świat bez hejtu poprowadzony przez Fundację Porta. Przemysław Staroń to m.in. Nauczyciel Roku i finalista nauczycielskiego Nobla Teacher Prize 2020. W swoim wystąpieniu poruszył problem tolerancji, równości i akceptacji drugiego człowieka we współczesnym świecie. Z kolei Fundacja Porta to polsko - nigeryjska rodzina z czwórką dzieci. Promuje postawę otwartego społeczeństwa i prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży. W realizację misji fundacji angażuje się cała rodzina, jednocześnie pokazując, że można się różnić i żyć w zgodzie. Po wysłuchaniu obu wystąpień uczniowie z zaangażowaniem włączyli się w dyskusję na temat problemów dyskryminacji we współczenym świecie spotykanych w rzeczywistych kontaktach jak i w sieci. Wypowiadający się stwierdzili, że tematyka tolerancji powinna być szeroko omawiana w szkole po to, aby w przyszłości młodzi ludzie budowali społeczeństwo obywatelskie bez uprzedzeń rasowych, narodowościowych, religijnych czy kulturowo - obyczajowych. Podawali pozytywne przykłady z własnego otoczenia, gdzie ludzie pomimo różnić współistnieją obok siebie w dobrych relacjach. Z pewnością takie ciekawe spotkania i dyskusje jeszcze nieraz zagoszczą na naszych lekcjach.


 
Jesteś tutaj: Strona główna Organizacje Uczestniczyliśmy w Digital Youth Forum 2020 online