„Bądź jak Kopernik” – 49. Święto Patrona Szkoły

         19 lutego, to dzień urodzin wielkiego Polaka , uczonego, lekarza, prawnika i słynnego na cały świat astronoma Mikołaja Kopernika. To również dzień, w którym od 49. już lat uczniowie naszej szkoły obchodzą Święto Patrona Szkoły.

          W tym roku, ze względu na szczególną sytuację epidemiologiczną kraju, świętowanie miało charakter dwuwymiarowy- w formie stacjonarnej oraz zdalnej – i skupiło się wokół podsumowania działań realizowanego w dniach 10.02. – 19.02. szkolnego projektu interdyscyplinarnego pt. „Bądź jak Kopernik”.

    W ramach działań projektowych uczniowie wzięli udział w wielu różnorodnych przedsięwzięciach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zaprezentowane przez siódmo i ósmoklasistów doświadczenia z zakresu chemii i fizyki, dowodzące, że świat nauki może być ciekawy i pasjonujący. Efekty swoich kreatywnych działań młodzi naukowcy przedstawili w formie filmu młodszym kolegom, którzy z zapartym tchem podziwiali dokonania swoich starszych kolegów.

       By przybliżyć współczesnym bogatą historię naszej szkoły, przygotowano prezentację ukazującą zmiany, jakie dokonały się w niej na przestrzeni minionego stulecia. Zdjęcia z dawnych kronik, które posłużyły za źródło informacji, były niemałą atrakcją, zwłaszcza wtedy, gdy uczniowie rozpoznawali na nich swoich rodziców, dziadków a także byłych i obecnych nauczycieli.

       Nasi uczniowie wyruszyli również w wirtualną wycieczkę po Toruniu, podczas której poznali miejsca związane z życiem i działalnością wielkiego astronoma. Wizyta w tych miejscach, a także przygotowane przez uczniów prezentacje multimedialne ukazujące wszechstronne zainteresowania i osiągnięcia uczonego, dały dzieciom możliwość utrwalenia wiadomości na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika. Wiedzę tę wykorzystali biorąc udział w konkursie wiedzy o patronie szkoły, który odbył się w dwóch kategoriach wiekowych, dla klas I-III i IV-VI.

Zwycięzcami Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły zostali:

W kategorii klas I –III (konkurs przeprowadzono stacjonarnie)

I miejsce Natalia Marczak kl. III, Aleksander Nadachowski kl. I

II miejsce Aleksandra Wróbel kl. II

III miejsce Hubert Nicpoń kl. III

W kategorii klas IV - VI (konkurs przeprowadzono z wykorzystaniem platformy Testportal )

I miejsce Oliwia Marczak kl. IV

II miejsce Maria Misiek kl. VII

III miejsce Piotr Płomiński kl. VII

      Organizowanie konkursu wiedzy o patronie od wielu lat na stałe wpisane jest w harmonogram obchodów Szkolnego Święta Patrona. Kolejne pokolenia uczniów biorą w nim udział, a tegoroczni uczestnicy, udowodnili, że godnie tę tradycję kontynuują.

       W obchody Święta Patrona na stałe wpisał się też konkurs plastyczny związany z Mikołajem Kopernikiem. Zwycięzcami tegorocznego zostali:

W kategorii klas I –III

I miejsce Aleksandra Wróbel kl. I, Aleksander Strzelczak kl. III

II miejsce Anna Jurek kl. III, Piotr Nowak kl. I

III miejsce Julia Parysek kl. III, Kacper Kaczor kl. II

W kategorii klas IV - VIII

I miejsce Amelia Banasiak kl. VI a

II miejsce Julia Rybus kl. VII

III miejsce Oliwia Marczak kl. IV

      Wyróżniono również prace: Antoniny Mruli - kl. VIb, Marzeny Zdziubany - kl. VI b, Joanny Piaseckiej - kl. VII, Franciszka Piskorskiego - kl. VI b, Piotra Wali - kl. VII, Tomasza Patalasa kl. VIII.

         Miłośników i znawców poezji zaproszono do konkursu literackiego „Kopernik naszym patronem”. Laureatkami zostały- Amelia Młynikowska z kl.IV i Maja Kowalczyk z kl. VI b. Młodym poetkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w twórczości artystycznej oraz sławy na miarę Mikołaja Kopernika.

        Podsumowanie konkursów, wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów dla uczniów klas I – III i oddziałów przedszkolnych odbyło się w szkole. Zgodnie z tradycją wręczono też dyplomy uczniom wyróżniającym się w nauce i przekazano listy gratulacyjne dla ich rodziców.

        Wyróżnionym uczniom z klas IV-VIII i ich rodzicom dyrektor szkoły Irena Dymarczyk złożyła gratulacje drogą elektroniczną, a pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone po powrocie do szkoły.

           Ukoronowaniem wszystkich działań stało się spotkanie uczniów z Mikołajem Kopernikiem, w którego postać wcielił się jeden z nauczycieli. Pamiątkowe zdjęcia robione do kroniki szkolnej były znakiem, że obchodzone tak uroczyście 49. Święto Patrona Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wysocku Małym przechodzi do historii i na stałe wpisuje się w bogatą tradycję naszej szkoły.

 
Jesteś tutaj: Strona główna