Wiosna, ach to ty!

         Początek wiosny kalendarzowej, jak co roku, wypada 21 marca. Kalendarzowe dni nowych pór roku są niezmienne. 22 czerwca wypada zatem pierwszy dzień lata, 23 września - pierwszy dzień jesieni, a 22 grudnia - pierwszy dzień zimy. Inaczej jest z astronomicznym początkiem wiosny. Jej data występuje w chwili, gdy promienie słoneczne padają pionowo na równik, a pod coraz mniejszym kątem na resztę kuli ziemskiej aż do obu biegunów. Na całej Ziemi dzień i noc trwają wtedy po 12 godzin. W tym roku wypadło to w dzień przed wiosną kalendarzową, a więc w sobotę 20 marca. Do roku 2043 wszystkie kolejne wiosny astronomiczne wypadać będą tego samego dnia - 20 marca. Od roku 2044 zacznie się to jednak przesuwać i dzień ten będzie występować 20 lub 19 marca. 

        21 marca to także Dzień Samorządności, który przed pandemią miał zawsze swój wyjątkowy, kreatywny charakter. Społeczność uczniowska spędzała ten dzień na zabawach, konkursach, rozgrywkach sportowych i spacerze wokół wsi z przygotowanymi Marzannami. Dzisiaj niestety nie spotkamy się na wspólnym spacerze, ale z przyjemnością przypominamy o zwyczaju topienia Marzanny. Mamy nadzieję, że wiosna już wkrótce pokaże swoje piękne oblicze.

  

 
Jesteś tutaj: Strona główna