Międzyklasowy projekt edukacyjny Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 2021

27 grudnia 2021 r., w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918‒1919, będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W celu uczczenia nowego święta i oddania hołdu uczestnikom bohaterskiego zrywu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzyklasowym projekcie edukacyjnym ,,Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 2021”. Działania obejmowały korelację wielu przedmiotów szkolnych.

Uczniowie klasy VIII – Piotr Wala i Wiktor Kużaj pod opieką bibliotekarza Piotra Szkudlarka wzięli udział w Konkursie Fotograficznym ,,Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w moim obiektywie”. Organizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Uczniowie klas IV – VIII brali udział w konkursach przygotowanych przez nauczyciela historii Izabelę Krysik. Przeprowadzono konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim oraz konkurs na plakat o tematyce powstańczej 1918-1919.

Laureaci konkursu wiedzy:

I miejsce - Ola Kupijaj

II miejsce - Michalina Wróbel

III miejsce - Maria Misiek i Kacper Roszak

Laureaci konkursu na plakat powstańczy 1918-1919:

I miejsce - Dawid Kwierczyński

II miejsce - Amelia Banasiak

III miejsce – Nikodem Zapała

wyróżnienie - Lena Dolińska i Solomiia Shavarska

Przy współpracy bibliotekarzy Marty Szczepaniak z Filii Bibliotecznej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Bojanowskiego Gminy Przygodzice i Piotra Szkudlarka z szkolnej biblioteki odbył się konkurs recytatorski poezji patriotycznej z okresu Powstania Wielkopolskiego ,,Krople Wrzącej Krwi”. W konkursie uczestniczyli także uczniowie będący w tym okresie na zdalnym nauczaniu. Ich recytacja odbyła się na platformie Microsoft Teams.

Laureaci konkursu recytatorskiego:

I miejsce – Joanna Piasecka

II miejsce - Amelia Banasiak i Paweł Wala

III miejsce – Eliza Grześczyk i Gabriela Maciaszek

Z wydarzeniami dotyczącymi Powstania Wielkopolskiego uczniowie zapoznawali się na lekcjach historii i zajęciach z wychowawcą. Na muzyce słuchano pieśni patriotyczne z lat 1918-1919. Dzieci z klas I-III wykonywały flagi powstańcze.

Uczniowie naszej szkoły nie zapominają także o powstańcach, którzy zostali pochowani na miejscowym cmentarzu. 27 grudnia 2021 r., w 103. rocznicę powstania i Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Narodowego opiekun Samorządu Uczniowskiego Marek Pawlicki wraz z delegacją uczniów złożą kwiaty na grobach powstańców i przy tablicy upamiętniającej uczestników naszego wielkopolskiego zrywu.

Powstanie Wielkopolskie to ważne wydarzenie w historii naszego kraju, a przede wszystkim dla nas Wielkopolan. Nie zapomnijmy 27 grudnia wywiesić przed naszymi domami flagi narodowej oraz flagi powstańczej.

         Zobacz zdjęcia  

 
Jesteś tutaj: Strona główna