14 marca br. w Zespół Szkół w Wysocku Małym miała miejsce nietypowa lekcja poprowadzona przez panią Kamolę. Podczas zajęć uczniowie mogli zapoznać się z kulturą Azji, w szczególności Uzbekistanu i Chin. Pani Kamola urodziła się w Uzbekistanie, znaczną część swojego życia spędziła w Chinach. Dla uczniów przygotowała multimedialny pokaz zdjęć
z odległych zakątków Azji. Opowiedziała o historii, tradycji, kulinariach, szkolnictwie tego regionu świata. Uczniowie mogli zapoznać się z chińskimi podręcznikami do kaligrafii oraz przymierzyć tradycyjne uzbeckie stroje.
W związku z tym, że gość dopiero uczy się języka polskiego z uczniami komunikował się w języku angielskim i rosyjskim. W tłumaczeniu pomógł szkolny anglista. Podczas spotkania Pani Kamola uczyła gimnazjalistów chińskich i rosyjskich zwrotów grzecznościowych. Uczniowie natomiast przygotowali zestaw polskich ,,łamańców językowych” z którymi Azjatka musiała się zmierzyć. Ta kulturowa lekcja łączyła w sobie treści z geografii, historii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze oraz języków obcych.
W podziękowaniu za wizytę gimnazjaliści wręczyli pani Kamoli paczkę
z tradycyjnymi polskimi słodyczami. Spotkanie z ciekawymi ludźmi to kolejny etap rozbudzania pasji wśród uczniów. Po astronomicznej nocy z gwiazdami, dniu fizyczno-chemicznych eksperymentów nadszedł czas na pobudzanie zainteresowań językowych i kulturowych.