<

                   Tradycyjnie każdego roku Zespół Szkół w Wysocku Małym dokłada wszelkich starań, aby przygotować dla swoich uczniów atrakcyjną ofertę spędzenia wolnego czasu podczas wakacji letnich. Nie inaczej było i w tym roku. Młodzież szkolna miała m.in. możliwość skorzystania z kilku jednodniowych wycieczek w ciekawe miejsca Wielkopolski . Dla chętnych, jak co roku, zorganizowano również kolonie letnie. Z oferty kolonii skorzystało 31 uczniów i absolwentów (9 – 17 lat ), którzy w dn. 25.07. – 01.08.2012r. przebywali w Zakopanem, jednym z najatrakcyjniejszych kurortów turystycznych Polski.

Zobacz zdjęcia

Zakopane, z uwagi na przepiękne położenie oraz różnorodność atrakcji dla zwiedzających, w pełni zasługuje na miano zimowej a także letniej stolicy Polski. Koloniści każdego dnia mieli okazję przekonać się ,że wakacje w górach mogą być równie ciekawe jak nad morzem. Szybko docenili też walory krajobrazowe tego pięknego zakątka naszego kraju. Na każdym kroku spotykali się z życzliwością górali, odwzajemniając się pilną nauką gwary góralskiej i nabywaniem wiedzy na temat zwyczajów mieszkańców Podhala podczas gawędy w Izbie Regionalnej w Murzasichlu.    

Podczas ośmiodniowego pobytu uczestnicy kolonii mieli możliwość wspaniale wypocząć i zregenerować siły, potrzebne do nauki w nadchodzącym roku szkolnym. Pogoda sprzyjała wędrówkom, kąpielom oraz różnego rodzaju zabawom na świeżym powietrzu.

Koloniści wędrowali po górskich szlakach m.in. w Dolinie Strążyskiej z wodospadem Siklawa oraz Dolinie Kościeliskiej (w powszechnej opinii przewodników tatrzańskich to najpiękniejsza dolina w polskich Tatrach) z Jaskinią Mroźną. Mieli też okazję zobaczyć prawdziwą bacówkę, w której pasterze wyrabiają z owczego mleka słynne oscypki.

Uczestnicy dokładnie zwiedzili Zakopane (Gubałówka, Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Wielka Krokiew, Krupówki, Sanktuarium na Krzeptówkach), a także pojechali na wycieczki do Krakowa – dawnej stolicy Polski oraz do Niedzicy nad Zalewem Czorsztyńskim. Obie wycieczki dostarczyły bardzo wielu wrażeń estetycznych, pozwoliły poznać najważniejsze zabytki ale również wzbogaciły uczniów w wiedzę historyczną przekazaną w atrakcyjny, dostosowany do wieku odbiorcy sposób. Największe wrażenie wywarło zwiedzanie Muzeum – Podziemia Rynku w Krakowie. Dzięki multimedialnemu przekazowi dzieje oraz życie codzienne mieszkańców średniowiecznego Krakowa stało się wprost namacalnie bliskie i zrozumiałe dla każdego ucznia.

Kolonie w górach to również czas na rekreację. Uczestnicy chętnie korzystali z kąpieli wodnych m.in. w Aquaparku i na Kąpielisku „Szymoszkowa” w Zakopanem (z widokiem na Giewont!), zasilanych wodami ze źródeł geotermalnych oraz na kąpielisku w Niedzicy.

Nie zabrakło również „żelaznych” punktów programu każdych kolonii czyli dyskoteki oraz chrztu kolonijnego – tym razem w wydaniu góralskim. Po zaliczeniu kilku wymyślnych prób wszystkie „cepry” uderzeniem ciupagą w ramię, zostały przyjęte do grona prawowitych kolonistów i otrzymały góralskie przydomki.

Podczas wspólnego ogniska kończącego turnus kolonijny wręczono nagrody laureatom konkursów, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki z gór.

Wspólne przebywanie dzieci i młodzieży w różnym wieku i z różnych szkół ( w tym 2 z Kanady) sprzyjało integracji wszystkich uczestników, zawieraniu nowych znajomości i przyjaźni, poznaniu zasad zdrowej rywalizacji, wzajemnej tolerancji, wzmacnianiu poczucia własnej wartości a także uczyło odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i kolegów.

Opiekę wychowawczą, na zasadach wolontariatu, sprawowali nauczyciele Zespołu Szkół w Wysocku Małym: Bogusława Górska, Ewa Cieluch i Marzena Olek. Opiekę pielęgniarską pełniła p. Barbara Rybka.

Zorganizowanie kolonii letnich było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Gminy w Przygodzicach a także Radzie Rodziców Zespołu Szkół w Wysocku Małym.