W ramach zająć z Akademii Uczniowskiej uczniowie klasy I gimnazjum 9 maja 2012 r. uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Antonina i Gołuchowa. Poznanie fauny i flory naszych okolic związane było z zwiedzaniem zabytków kultury.

W Antoninie uczniowie zapoznali się z prelekcją dotyczącą przyrody na terenie rezerwatu Wydymacz przygotowaną przez leśników z Nadleśnictwa Antonin.
Ta przyrodnicza lekcja odbyła się w Izbie Edukacyjnej Nadleśnictwa – zabytkowym zimowym ogrodzie Radziwiłłów. W Antoninie gimnazjaliści odbyli także spacer po rezerwacie Wydymacz, podczas którego rozpoznawali gatunki ptaków i drzew.

W Gołuchowie uczniowie zwiedzili jedyne w Polsce Muzeum Leśnictwa. Wielką atrakcją był także spacer po Ośrodku Kultury Leśnej na którego terenie znajduje się zagroda
z żubrami, danielami, dzikami i końmi polskimi. Tutaj także zwiedzono kompleks zamkowo-pałacowy w którym jego była właścicielka - Izabella Czartoryska - gromadziła starożytne dzieła sztuki, licznie sprowadzane przez nią kominki z całego świata oraz obraz.

W drodze powrotnej w Galerii Ostrovia na klasę czekała gorąca pizza oraz zimna cola. Koszty całego wyjazdu, wstępów i wyżywienia pokryte zostały w całości z programu Akademii Uczniowskiej w którym uczniowie z Zespołu Szkół w Wysocku Małym uczestniczą.