4 X 2013 – grupa 5 uczniów wraz z opiekunem z Zespołu Szkół – Gimnazjum w Wysocku Małym przeprowadziła akcję liczenia ptaków na terenie wsi Wysocko Małe i Wysocko Wielkie w ramach zbliżających się Europejskich Dni Ptaków. Zbiórka całej grupy miała miejsce przy szkole o godzinie 14.00.

Uczestnicy:

Adam Wawrzyniak, Rafał Domasik, Agata Lorenz, Wiktoria Fabianowska, Filip Kołodziejczyk i Marek Pawlicki – nauczyciel, opiekun.

Na początku prowadzący opiekun przedstawił główne założenia akcji podkreślając jej cykliczny charakter (impreza odbywa się już od kilku lat na tej samej trasie podczas Europejskich Dni Ptaków).
Wietrzna i słoneczna pogoda sprzyjała obserwacjom, jednak liczba zaobserwowanych i zasłyszanych ptaków była dla całej grupy małym rozczarowaniem – zaledwie 151 sztuk.
Nie mniej wszyscy zadowoleni po udanym spacerze powrócili pod szkołę o godzinie 16.00.

Podsumowując, zaobserwowano 151 ptaków należących do 9 gatunków:
- szpak   120
- wróbel   11
- sierpówka   11
- bogatka   3
- krogulec   2
- sójka   1
- sroka   1
- grzywacz   1
- trznadel   1

5 X 2013 – grupa 5 uczniów, 1 absolwent i opiekun z Zespołu Szkół w Wysocku Małym wzięła udział
w wycieczce z okazji Europejskich Dniach Ptaków przeprowadzonej przez Roberta Kaczmarka i Jacka
Pawłowskiego na Stawach Przygodzickich i w pobliskich lasach w ramach odbywających się Dni Karpia w Dolinie Baryczy.

Zbiórka uczestników nastąpiła przy Urzędzie Gminy Przygodzice o godzinie 10.00.
Z Wysocka Małego brali udział: Julia Kowalczyk, Paweł Kazimierczak, Zuzanna Waloszczyk, Mateusz Bąk, Krystian Adamczak - uczniowie, Bartosz Górski – absolwent i Marek Pawlicki – opiekun.
Po oficjalnym powitaniu przez Roberta Kaczmarka wszyscy udali się na obserwacje nad staw Trzcielin Wielki. Po dojściu do drogi asfaltowej Janków Przygodzki – Trzcieliny grupa z Wysocka odłączyła się od pozostałych i prowadziła dalsze obserwacje w lesie Pardalin i dalej w kierunku Przygodzic
i Górecznika. O godzinie 14.30 uczestnicy z Wysocka zakończyli obserwacje przy szkole w Wysocku Małym.
Grupa zaobserwowała między innymi: liczne bogatki, 28 czajek, liczne czaple siwe, mewy, 2 wrony siwe, 2 oknówki, słyszała kowalika oraz widziała myszołowa.