Projekt Comenius w Wysocku Małym

Od początku roku szkolnego niecierpliwie czekaliśmy i przygotowywaliśmy się na to wydarzenie. W dniach 17- 21 lutego w Zespole Szkół w Wysocku Małym odbyło się międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli w ramach realizowanego przez szkołę projektu Comenius. Gośćmi Zespołu Szkół w Wysocku byli przedstawiciele pięciu krajów europejskich: Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Turcji oraz Włoch (łącznie 27 osób). Koordynatorami projektu w Polsce są nauczyciele języków obcych: Iwona Grobelna i Justyna Perz. Językiem projektu jest język angielski a tytuł brzmi: Smarthome-be online for our common European home (Europa naszym wspólnym domem dzięki nowym technologiom). Celem projektu jest przybliżenie uczniom tematu nowych technologii stosowanych w życiu codziennym, w uczeniu się oraz komunikowaniu z rówieśnikami na całym świecie.

Uczniowie biorący udział w projekcie korzystają w swoich telefonach z aplikacji stworzonej na potrzeby projektu, strony internetowej, sami tworzą pytania do wspólnego kwestionariusza, który będą wypełniać online by podsumować i porównać użycie nowych technologii w każdym z krajów partnerskich.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzania strony internetowej projektu: http://comeniussmarthome.netau.net/

Zobacz zdjęcia

Pierwsze spotkanie partnerów projektu odbyło się w Palma de Mallorca w Hiszpanii. Wysocko Małe było gospodarzem drugiego spotkania. Gości powitała Dyrektor szkoły, p. Irena Dymarczyk, natomiast uczniowie od samego początku postanowili zapoznać partnerów projektu z polskimi tradycjami witając ich chlebem i solą. W ciągu kilku dni odbyło się wiele spotkań projektowych i integracyjnych. W ramach spotkań, uczniowie każdego kraju zaprezentowali swoje szkoły oraz przedstawili pytania, które chcą umieścić we wspólnej ankiecie. Polska grupa projektowa zorganizowała dla gości lekcję i quiz o Polsce, przedstawiła projekt strony internetowej projektu, a także zaprosiła na uroczyste obchody Dnia Patrona, którego gośćmi specjalnymi byli m.in. Sabina Dachowska, Dyrektor Biura posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Grzyba, Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu Aleksander Ziobro, Dyrektor Gminnego Zespołu Administracyjnego Szkół Barbara Duczmal, przewodniczący Komisji Oświaty Robert Kaczmarek, radne gminy Maria Balcerek i Janina Wojtasik oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji wiejskich. Święto Patrona zakończyło wspólne wykonanie poloneza przez uczniów szkoły w Wysocku Małym oraz ich zagranicznych rówieśników, którzy uczyli się tego tańca na zorganizowanych w tych dniach warsztatach. Młodzi ludzie mieli okazję do lepszego poznania się podczas zorganizowanych wycieczek do Wrocławia i po naszym regionie, nauczyciele z kolei dowiedzieli się ciekawostek o gminie podczas spotkania z Wójtem Krzysztofem Rasiakiem zorganizowanym w Chacie Regionalnej. Młodzież udała się także do piekarni GS Samopomocy Chłopskiej w Przygodzicach, po której gości oprowadził sam prezes Zbigniew Pilarczyk. Przybyli mogli skosztować ciepłych bułeczek prosto z pieca oraz tradycyjnych ciasteczek. Następnie wszyscy udali się do Antonina by zwiedzać Pałac Radziwiłłów.

W ciągu tych kilku dni nawiązały się ciekawe relacje, młodzież wiele się o sobie dowiedziała i ze łzami w oczach żegnała przyjaciół gdy nadeszła pora powrotu do swoich krajów. W przygotowanie pobytu gości bardzo zaangażowali się wszyscy nauczyciele oraz rodzice naszych uczniów, którzy gościli ich w swoich domach. Przekonaliśmy się, że tam, gdzie ludzie nastawiają się na dialog i dzielenie się swoim doświadczeniem, gdy są otwarci i pozytywnie patrzą na świat, nie istnieją żadne granice między nimi.

Przed nami kolejne etapy projektu. Następne spotkanie planowane jest w maju w Rzymie.

 
Jesteś tutaj: Strona główna Projekty Projekt Comenius w Wysocku Małym