Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, Świętym Mikołajem, ale także ze Świętą Barbarą i obchodami górniczego święta. Z tej okazji w czwartek 4 grudnia odbyło się spotkanie z górnikiem dla dzieci z obu oddziałów przedszkolnych.

Zobacz zdjęcia

Zaproszonym gościem była mama Michała z grupy 5 i 4-latków – pani Martyna, aby poszerzyć wiadomości dzieci na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika.  Przedszkolacy poznali historię patronki górników - Świętej Barbary i dowiedzieli się, z jakich dóbr możemy korzystać dzięki wydobyciu gazu i węgla. Ciekawostką jest fakt, że wydobyty gaz nie posiada żadnego zapachu, dopiero później jest mu on nadawany, ze względów bezpieczeństwa, aby ludzie mogli wyczuć niekontrolowane ulatnianie się gazu.

Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy.

Pani Martyna omówiła, z czego się składa galowy strój górniczy. Jest koloru czarnego, posiada pelerynkę i aksamitne paski z guzikami po obu stronach. Czapka górnicza nosi nazwę czako. Czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania i urabiania rud węgla i drążenia szybów. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza wskazują na: biały – sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej.  Przedszkolacy otrzymali papierowe czako z białym pióropuszem, które z dumą prezentowali na głowach podczas spotkania, a później mogli zabrać do domu. Dzieci zostały zapoznane ze specyfiką zawodu górnika. Pani Martyna ciekawie opowiadała o pracy w kopalni i pokazywała akcesoria wykorzystywane przez górników. Dzieci były zainteresowane niecodziennymi zajęciami i zadawały dużo pytań.

Największą frajdę sprawiło naszym przedszkolakom zakładanie czapek górniczych i kasku górnika. Nasi milusińscy chętnie brali udział w quizie na temat pracy górnika, za poprawną odpowiedź na pytanie na każdego czekała niespodzianka. Każdy otrzymał również kolorowankę, która przedstawiała czako.

Na zakończenie dzieci w dowód wdzięczności ofiarowały prezenty- słodki upominek, własnoręcznie wykonany kwiatek i podziękowanie. Na pamiątkę bardzo ciekawego, pełnego wrażeń i wesołej zabawy spotkania wykonano wspólne zdjęcie. Takie zajęcia nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą szanować trud oraz pracę górników.

Serdecznie dziękujemy Pani Martynie w imieniu wszystkich przedszkolaków.