Tak było w Finlandii. Kolejna odsłona projektu Comenius „Smarthome-be online for our common European home”

 

W dniach od 27 września do 3 października 2014 r., w ramach projektu Comenius, dwóch nauczycieli i troje uczniów z naszej szkoły wyjechało do miejscowości Lieksa, w Finladnii. W grupie znaleźli się: Klaudia Kaczmarek, Zuzanna Waloszczyk oraz Kacper Gąsiorek. Opiekunami wyjazdu do krainy reniferów byli pan Paweł Wróblewski i pan Piotr Szkudlarek.
Naszym gospodarzem była szkoła Lieksan Keskuskoulu. To tutaj spotkali się wszyscy partnerzy projektu, nauczyciele i uczniowie z Finlandii, Turcji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Polski. Podczas pobytu pracowaliśmy nad głównym zadaniem projektu – nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w naszym życiu i domach, poznawaliśmy kulturę
i tradycje naszych fińskich gospodarzy oraz innych krajów. Sami także dzieliliśmy się polską kulturą wśród naszych partnerów. Była to także świetna okazja do nauki języka angielskiego i fińskiego.
 

Zobacz zdjęcia

 Nasi fińscy gospodarze zapewnili nam wiele atrakcji. Pierwszego dnia naszego pobytu zostaliśmy oficjalnie powitani przez dyrektora szkoły, następnie zwiedzaliśmy sale lekcyjne Lieksan Keskuskoulu. Po wizycie w szkole odwiedziliśmy urząd miejski w Lieksie. Tutaj powitał na sam burmistrz, który opowiedział nam o miejscowości i całym regionie. Polska grupa zaprezentowała wszystkim film o Wysocku Małym i naszej szkole. Wieczorem uczestniczyliśmy w koncercie młodzieżowej orkiestry w centrum kulturalnym Brahe Hall.

            Drugiego dnia wybraliśmy się do parku leśnego Ruunnaa. Tutaj wędrowaliśmy po lesie, mogliśmy wziąć również udział w spływie pontonowym. Mieliśmy także okazję zasmakować pysznego, wędzonego łososi. Ruunnaa urzekła nas typowo fińskim krajobrazem, na który składają się rzeki, lasy i jeziora.

            Środa była dniem typowo projektowym. Uczniowie wybrali się do miejskiego muzeum, natomiast nauczyciele wzięli udział w spotkaniu na którym omawiali kolejne etapy projektu. Podczas rozmów skomentowano wyniki ankiety dla uczniów oraz ustalono terminy następnych spotkań w Niemczech i Turcji. Hiszpanie zaprezentowali również kompozycję muzyczną dla naszego projektu. W dalszej części dnia uczniowie przygotowywali tradycyjne fińskie potrawy, które później zostały skonsumowane podczas odwiedzin u pani Minny Kajander – fińskiej nauczycielki.

            Ostatni dzień spędziliśmy w parku narodowym w Koli. Tutaj podziwialiśmy przepiękny polodowcowy krajobraz oraz wędrowaliśmy górskimi szlakami. Mieliśmy także możliwość zrobienia sobie zdjęć z reniferami. Tego dnia odwiedziliśmy także małą szkółkę
w Koli. Wieczorem, podczas pożegnalnego spotkania, podsumowaliśmy wspólne spędzony czas, obejrzeliśmy prezentację naszych niemieckich przyjaciół. Podczas oficjalnej kolacji wysłuchaliśmy także koncertu szkolnej orkiestry fińskiej oraz włoskiego pianisty.

            Wyjazd do Finlandii był dla wszystkich niesamowitym doświadczeniem językowym i kulturowym. Mieszkając u fińskich rodzin, mogliśmy np. skorzystać z fińskiej sauny, spróbować tradycyjnych dań, poznać tradycje i zwyczaje naszych gości. Do kraju wróciliśmy z pięknymi wspomnieniami i licznymi zdjęciami. Kolejny etap projektu będzie realizowany w marcu, w Niemczech, a w maju czeka na nas Turcja.

 

 

 
Jesteś tutaj: Strona główna Projekty Tak było w Finlandii. Kolejna odsłona projektu Comenius „Smarthome-be online for our common European home”