23 października uczniowie klasy pierwszej i trzeciej gimnazjum wzięli udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. Uczestniczyli w wirtualnej lekcji historii, pt. „Opowieści o Żydach polskich” prowadzonej z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Patronami lekcji na żywo były TVP Historia i Program Pierwszy Polskiego Radia. Lekcja została przygotowana w związku z planowanym na 28 października 2014r. oficjalnym otwarciem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wystawa będzie jedyną na świecie ekspozycją opowiadającą o 1000 letniej historii Żydów polskich.
    Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję, dzięki bezpośredniemu łączu wziąć udział w lekcji na żywo i zwiedzić muzeum zanim zostanie ono otwarte dla szerokiej publiczności. Gospodarzami lekcji dla uczniów gimnazjum byli znakomici polscy aktorzy Maria Seweryn i Maciej Orłoś. Z wielkim zaangażowaniem opowiedzieli oni o kulturze i historii Żydów w Polsce. Przedstawili też jak na tle historii naszego kraju wyglądało życie polskich Żydów i ich relacje z resztą społeczeństwa.
     Wraz z prowadzącymi mogli więc uczniowie prześledzić fascynujące dzieje społeczności żydowskiej. Najpierw pokazane zostały przyczyny pojawienia się Żydów w Polsce i początki ich funkcjonowania. Uczniowie dowiedzieli się kto wydał pierwsze prawo sankcjonujące pobyt i sytuację Żydów w naszym kraju. Kolejno zwiedzane galerie, niczym w wehikule czasu ukazywały m.in. XVI wieczny Kraków z dzielnicą Kazimierz, zamieszkałą właśnie przez Żydów. Gimnazjaliści poznali zajęcia, status i wiarę Żydów zwiedzając wirtualnie XVII wieczną synagogę w Gwoźdźcu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się galeria mówiąca o międzywojennej Warszawie - kultura, nauka, kino, słynni artyści, specyficzny język i obyczaje. Szczególne znaczenie miały też ostatnie galerie – historia zagłady Żydów w czasie II wojny światowej i współczesne losy Żydów. Czas spędzony na takiej lekcji minął bardzo szybko. Po zakończeniu transmisji uczniowie chętnie dyskutowali na temat tego co obejrzeli, wymieniali poglądy, zadawali pytania.Wielu uczniów po lekcji wzięło udział w internetowym konkursie zaproponowanym rzez autorów tego przedsięwzięcia.
     Wszyscy wyrazili chęć wzięcia udziału w kolejnych takich lekcjach, gdyż w niekonwencjonalny sposób mogli poszerzyć swoją wiedzę na rzadko omawiane na lekcjach, a przecież ciekawe tematy.
      Opiekunem i inicjatorem lekcji na żywo w naszej szkole, była pani Izabela Krysik.