Od września tego roku szkolnego uczniowie Zespołu Szkół w Wysocku Małym realizują project eTwinning zatytułowany “A short guide to the identification of trees”. Projekt został zatwierdzony już w maju 2014 roku i otrzymał Certyfikat-Odznakę, tzw. eTwinning Label.

Program eTwinning oferuje platformę współpracy dla nauczycieli szkół z jednego z krajów europejskich, które tutaj komunikują się, współpracują, realizują projekty, dzielą się, czując się częścią społeczności edukacyjnej w Europie. Akcja eTwinning promuje współpracę szkół europejskich za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) oferując wsparcie, narzędzia i usługi, tak by szkoły w prosty sposób mogły tworzyć krótko- i długoterminowe partnerstwa. Program został zainaugurowany w 2005 roku jako główna akcja Programu eLearning Komisji Europejskiej, a od 2014 roku jest ściśle związany z Erasmus+, programu Unii Europejskiej wspierającego edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe.

Nasz projekt łączy doskonalenie wiedzy przyrodniczej z nauką języka angielskiego. Opiekunami projektu są pani Justyna Perz oraz pan Marek Pawlicki. W trakcie realizacji działań projektowych uczniowie mają obserwować środowisko naturalne w miejscach swojego zamieszkania, ze szczególnym uwzględnieniem znajdujących się w nim drzew. Informacje o drzewostanie lokalnym przedstawiają w formie prezentacji, zdjęć, opisów na platformie Twin Space oraz za pomocą innych narzędzi i dzielą się nimi z rówieśnikami uczestniczącymi w projekcie z pozostałych krajów. A partnerami tymi są szkoły z Włoch, Wysp Kanaryjskich(Hiszpania), Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz Słowacji. Nasi uczniowie będą mogli nawiązać nowe kontakty w języku angielskim, zdobywać nowe umiejętności oraz poszerzać wiedzę przyrodniczą o swoim regionie. Jest to też sposób na promowanie polskiej kultury i przybliżanie naszego kraju rówieśnikom z innych części świata.

Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia prezentacji na temat naszej szkoły i jej otoczenia. Wybrani uczestnicy projektu zbierają również zdjęcia drzew i szukają informacji na ich temat. Odbyło się też pierwsze spotkanie organizacyjne w trakcie którego ustalono wstępny podział zadań i przybliżono szczegóły programu.