Przedszkolacy z grupy 5 i 4 –Latków, wraz z wychowawcą- Magdaleną Mądrą, systematycznie prowadzą obserwacje przyrodnicze. Najmłodsi z wielką radością obserwują zmiany zachodzące w przyrodzie w każdej porze roku. Wiosną obserwujemy jej zwiastuny – najpierw kwitnienie pierwszych wiosennych kwiatów np. przebiśniegów, krokusów, sasanek czy znajdujących się na rabacie w pobliżu szkoły- żonkili. Podczas spacerów była okazja do zobaczenia kwitnących kwiatów w przydomowych ogródkach oraz kwiatów bzu. Dzieci robiły również bukiety ze stokrotek i  żółtych kwiatów mniszka lekarskiego (zwanego popularnie mleczem), obok napotkanych dmuchawców nikt nie przeszedł obojętnie.Jednym z typowych symptomów zwiastujących wiosnę jest pojawienie się w Polsce bocianów. W Wysocku Małym również znajduje się gniazdo tych pięknych ptaków. Przedszkolacy wybrali się na wycieczkę pieszą, aby powitać bociany wołając : „ kle, kle, kle…” i zaśpiewać piosenkę z dedykacją dla nich.W sali przedszkolnej „podglądamy” słynne bociany z Przygodzic na tablicy interaktywnej, dzięki przekazowi z kamery na stronie internetowej: http://www.bociany.ec.pl/ . Śledzimy etapy – od przybycia bocianów do gniazda, złożenia jaj, wykluwanie się młodych, karmienie małych bocianów i wzrastanie. Dzieci chętnie obserwują i dostrzegają zmiany nie tylko podczas zajęć, ale również w domu, z rodzicami.

Wszelkie działania prowadzone z dziećmi mają na celu poszerzanie wiedzy, doświadczeń, zainteresowanie „Małą Ojczyzną”, ale również związane są z projektem realizowanym w naszej szkole „Edukacja dla Doliny Baryczy”