Przedszkolacy z grupy 5 i 4-latków wraz z wychowawcą Magdaleną Mądrą wzięli udział w ogólnopolskim projekcie rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami „Mały miś w świecie  wielkiej literatury pod patronatem ogólnopolskiego czasopisma "Przedszkolnego ABC"oraz patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka. Jego autorem jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej.

Głównym bohaterem projektu jest pluszowy miś. Wprowadzenie dzieci w szczegóły działań rozpoczęliśmy od opowiadania o sympatycznym misiaczku - Bruno, którego sylwetka stała się przyjacielem wszystkich projektowych misiów i towarzyszem przedszkolaków Przedszkolacy z Wysocka Małego wybrali imię dla naszego misia „Bąbelek”, a mama Ingi- dziewczynki z grupy wyszyła imię misia i nazwę miejscowości na serduszku, które trzyma w swych łapkach miś. Wysłaliśmy Bąbelka w podróż po całej Polsce – wędrował do 9 przedszkoli wmiejscowościach: Płońsk, Grodzisk Mazowiecki, Częstochowa, Biała Piska, Trześń, Piaseczno, Świnoujście, Łazy oraz Gdynia. Z kolei do naszego oddziału przedszkolnego przybywały misie od przedszkolaków, których odwiedzał Bąbelek, odwiedziły nas misie: Serduszko, Bożydar, Berniś, Ósemka, Szaruś, Nutka, Brązuś, Bajuś i Kropelka. Misie podróżowały zamiast w walizce - w bąbelkowej kopercie.

Każdy pluszak wraz z przedszkolakami u których gości, bawi się, zwiedza salę, placówkę oraz najbliższą okolicę, ale przede wszystkim słucha bajek, czytanych przez nauczycieli. Miś wyposażony jest w dzienniczek podróży, w którym wypisywane są tytuły czytanych misiowi bajek, baśni, wklejane jest  zdjęcie  grupy przedszkolnej, jest też miejsce na dedykację dla misia. Przedszkolacy odbijają również swoje paluszki umaczane w farbie oraz wpisują samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela swoje imiona.

Przedszkolacy z Wysocka Małego również świetnie się bawili podczas misiowych wizyt. Pluszowi przyjaciele towarzyszyli nam podczas zajęć edukacyjnych, codziennego czytania, zabaw, spacerów, przygotowań do uroczystości, występów, balu karnawałowego. Często odwiedziny misia łączyły się z wizytą rodziców przedszkolaków, którzy w ramach podjętych działań mających również na celu rozwijanie czytelnictwa u dzieci, odwiedzali naszą salę, aby przeczytać przedszkolakom książkę, często przygotowując jakąś atrakcję czy niespodziankę(„Rodzice czytają dzieciom”).

Po powrocie z trasy po kraju przystąpiliśmy do realizacji przedszkolnej wersji projektu „Mały miś”. Każdy przedszkolak z ogromnym entuzjazmem wyczekuje momentu, kiedy będzie mógł zabrać misia do swojego domu. Codziennie odbywa się losowanie imienia dziecka, które zabiera Bąbelka ze sobą. Dzieci doskonale wiedzą, że poza opiekowaniem się pluszakiem ich zadaniem jest wybrać książkę i wspólnie z rodzicem przeczytać ją misiowi, a także wykonać ilustrację do bajki, odrysować swoją rączkę. Planujemy włączyć do udziału w przedszkolnej wersji projektu, związanym z misiem „Bąbelkiem” również grupę 6-latków.

Udział w projekcie i podjęte inne inicjatywy dotyczące nawiązywania kontaktu dziecka z książką i literaturą dla dzieci, przyniesie wiele korzyści dla przedszkolaków, a przede wszystkim zachęci do czytania oraz przyczyni się do kształtowania postawy otwartości na świat i poznawania nowych ludzi.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z misiowych wizyt w galerii.