Jak nakłonić młodych ludzi do poszukiwania wiedzy i rozwijania zainteresowań historią swojego regionu? Jak w ciekawy sposób opowiedzieć stare historie, zachęcić do stawiania pytań o przeszłość tego co nas otacza?

Jednym ze sposobów, wybranym przez nauczyciela historii, panią Izabelę Krysik było zorganizowanie wyjątkowej lekcji w Ostrowie Wielkopolskim dla klasy II gimnazjum. W piątek, 31 marca, grupa tychże gimnazjalistów odbyła urokliwy spacer po mieście, aby poznać dokładniej dzieje i historię tego miasta, a także zapoznać się z niesamowitą wystawą pod mecenatem PKO Banku Polskiego zatytułowaną "Nowy poczet władców Polski- Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko".

Historyczna wędrówka rozpoczęła się na starym cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej- najstarszej czynnej nekropolii, miejscu pochówku wielu zasłużonych Wielkopolan, takich jak ksiądz Augustyn Szamarzewski czy też uczestników powstań narodowych- Franciszka Kutznera, Józefa Kajzera, księdza Jana Kompałły i Gustawa Bojanowskiego. Kolejnym etapem spaceru było I Liceum Ogólnokształcące czyli Królewskie Męskie Gimnazjum, pierwsze polskie gimnazjum w południowej Wielkopolsce w czasach zaborów. Gimnazjaliści odwiedzili również ostrowską konkatedrę, podziwiali kamieniczki na ulicy Kaliskiej oraz przepiękny kościół przy ulicy Królowej Jadwigi. Ciekawe pytania i zadania czekały na nich przy ostrowskim ratuszu. Po wysłuchaniu informacji o lapidarium przy Placu 23 stycznia i pruskich koszarach przy ulicy Wolności młodzież przeszła do synagogi aby zapoznać się z nowoczesną wersją wizerunków polskich władców namalowanych przez wybitnego grafika, profesora Waldemara Świerzego. Wystawa pobudziła do refleksji. Barwne portrety polskich władców stworzone na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej zestawione z dziełami Matejki, zrobiły na wszystkich spore wrażenie, a lekcja historii okazała się świetną przygodą.

 Zobacz zdjęcia