Gimnazjaliści z Wysocka Małego z wizytą w Bawarii

 

Od września 2013 roku, Zespół Szkół w Wysocku Małym realizuje projekt „Smarthome-be online for our common European home” w ramach międzynarodowego programu Comenius. W marcu tego roku osiemnastoosobowa grupa (13 uczniów oraz 5 nauczycieli) złożyła wizytę w kolejnej szkole partnerskiej. Był to już piąty etap realizacji projektu. Tym razem młodzież oraz nauczyciele gościli w szkole Berufliche Oberschule Schwandorf w Niemczech.

Zobacz zdjęcia

Była to kolejna okazja dla uczniów z Wysocka Małego do nauki angielskiego i niemieckiego oraz dzielenia się swoją kulturą z rówieśnikami z Hiszpanii, Finlandii, Turcji, Włoch i Niemiec. Przez tydzień uczestnicy spotkania wymieniali swoje spostrzeżenia dotyczące głównego tematu projektu – korzystania z nowych technologii w swoich szkołach, domach i wolnym czasie. Wspólnie pracowali także nad opracowaniem wniosków z ankiet, które wcześniej uczniowie każdej szkoły wypełniali online. Warsztaty zorganizowane dla młodzieży i nauczycieli dotyczyły bezpieczeństwa w sieci i stosowania wybranych aplikacji w telefonach. Uczestnicy projektu przedstawiali także bardzo ciekawe prezentacje multimedialne oraz filmy na temat każdej szkoły, regionu i kraju.

Gospodarze niemieccy zadbali również o to, aby wszyscy goście mogli poznać bliżej region bawarski w którym mieści się ich szkoła. Podziwiać można było uroki Schwandorfu nad rzeką Naab oraz Regensburga nad Dunajem- jednego z najstarszych niemieckich miast. Stare Miasto w Regensburgu, wpisane w 2006 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO wywarło na wszystkich szczególne wrażenie. Wysłuchano wielu niesamowitych historii o jego gotyckiej katedrze, której budowę rozpoczęto w XIII wieku oraz słynnym Kamiennym Moście Steinerne Brucke zbudowanym w latach 1135-1146. Niesamowite wrażenie zrobiła na uczestnikach również Norymberga położona niedaleko Regensburga, z górującym nad miastem zamkiem i basztami datowanymi na wiek XIV oraz  renesansowym ratuszem. Obowiązkowym punktem dla grupy polskiej było również odwiedzenie miejsca gdzie w 1543 ukazało się drukiem dzieło Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

Bawarski tydzień był dla wszystkich uczestników wyjątkową przygodą. Była to niezapomniana lekcja historii i geografii połączona z nauką języków obcych. Zawarte w tych dniach przyjaźnie z pewnością rozwijać się będą dalej poprzez stosowanie nowych technologii. Projekt Comenius w Zespole Szkół w Wysocku Małym powoli dobiega końca. Przed wszystkimi partnerami ostatnie spotkanie międzynarodowe, które odbędzie się w maju w Turcji.

 

 
Jesteś tutaj: Strona główna Projekty Gimnazjaliści z Wysocka Małego z wizytą w Bawarii