W poniedziałek trzeciego października gościliśmy w bibliotece w  Wysocku Małym Włodzimierza Ranoszka.  Pan Włodzimierz to znany regionalista, geograf, adiunkt w Katedrze Turystyki Wyższej Szkoły Zarządzania we Wrocławiu. Jest licencjonowanym przewodnikiem terenowym po Dolnym Śląsku i górskim po Sudetach. Jest autorem i współautorem ponad 30 przewodników turystycznych dotyczących głównie obszaru Doliny Baryczy. W naszej bibliotece znajdują się już m.in.: Dolina Baryczy: przewodnik po niezwykłościach przyrody; Park Krajoznawczy Doliny Baryczy: przewodnik przyrodniczy;  a teraz dołączają : Bajkowa Dolina Baryczy i Przez stawy i lasy Doliny Baryczy.

Przewodnik “Bajkowa Dolina Baryczy” autorstwa Włodzimierza Ranoszka skierowany jest do dzieci i do dorosłych. Opisywany jest tu obszar Doliny Baryczy od Żmigrodu do Przygodzic. Są tu legendy, opowieści i szczegółowe informacje o ciekawych miejscach tego obszaru. Całość bogato ilustrowana rysunkami i fotografiami.

Na spotkaniu, które skierowane było dla dzieci z klas IV – VI szkoły podstawowej, autor przytaczał legendy i opowieści znajdujące się w przewodnikach. Niebywałą atrakcją była gra na lirze korbowej. Dzieci odpowiadały na pytania a na zakończenie każdy dostał mapę Doliny Baryczy.