"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą,
jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka,
oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie,
jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji". 

Jim Trelease, autor "Read-Aloud Handbook" (Podręcznik głośnego czytania)

W dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 odbywał się XV Ogólnopolski Tydzień Czytania zainaugurowany przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Przedszkolacy  z oddziału przedszkolnego w Wysocku Małym również wzięli aktywny udział  w Tygodniu Czytania. Na dzieci czekało wiele atrakcji przygotowanych przez wychowawcę - lidera kampanii - Magdalenę Mądrą oraz zaproszonych gości. Było sporo emocji i zabawy.

Zobacz zdjęcia

Pierwszego dnia akcji gościliśmy Anitę Grzmil – studentkę pedagogiki, która odbywała praktykę w oddziale przedszkolnym. Z wielkim poświęceniem przeczytała dzieciom staropolską baśń i omówiła z dziećmi tematykę utworu. Nie obyło się bez uścisków milusińskich, którzy bardzo polubili panią praktykantkę. Tego dnia dzieci wybrały się również na wycieczkę do Biblioteki Publiczno-Szkolnej, która mieści się w budynku szkolnym. Tam przedszkolacy po raz kolejny zapoznali się z rozmieszczeniem książek na półkach, regałem z czasopismami, a także świetnie potrafili rozpoznać miejsca: wypożyczalnię i czytelnię. Była też okazja aby zabrać książkę do domu w ramach akcji „Bookcrossing – uwolnij książkę”.

Drugiego dnia zaproszenie do sali przedszkolaków przyjęła pani bibliotekarka- Magdalena Misiek. Pani Magda zademonstrowała dzieciom nowości czytelnicze z biblioteki przeznaczone dla małych czytelników, a także z niezwykłą wprawą i humorem przeczytała „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Przedszkolacy z chęcią włączyli się do recytowania utworu i z wielką radością rozwiązywali zagadki przygotowane przez gościa.

Trzeci dzień akcji był niezwykły, ponieważ połączony był z obchodami Dnia Dziecka. Atrakcji było co nie miara- przejażdżka na kucyku, zamek dmuchany, kiełbaski z grilla, ale nie zabrakło czasu na codzienne głośne czytanie- tym razem przez wychowawcę grupy. Główną atrakcją była rywalizacja drużynowa – quiz o bajkach i baśniach. Przedszkolacy z ogromną chęcią i zapałem odpowiadali na pytania konkursowe, rozwiązywali zagadki, rebusy, dopasowywali atrybuty do bajek i układali puzzle o bajkowej tematyce. Konkurs zakończył się remisem wszystkich trzech drużyn i okrzykami radości.

Czwartego dnia przedszkolacy mieli kontakt z nieco inną formą utworu literackiego – audiobookiem. Słuchanie bajki „Mała Syrenka” poparte było pokazem obrazków. Dzieci dowiedziały się również, że książka może mieć formę e-booka.

Piątego dnia odbyła się Parada Bajkowych Postaci - tego dnia przedszkolacy do oddziału przyszli na zajęcia przebrani za postać z bajki. Parada odbyła się podczas spaceru ulicami Wysocka Małego. Parada przedszkolaków wzbudzała zainteresowanie i spotkała się miłym przyjęciem przez mijające nas osoby. Bajkowe postaci zawitały również na plac zabaw.

Podczas Tygodnia Czytania Dzieciom odbył się również konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki” – udział w nim wzięły wszystkie dzieci z grupy przedszkolnej. W sali zorganizowana została ekspozycja prac. Pani Dyrektor Irena Dymarczyk odwiedziła przedszkolaków aby podsumować nie tylko konkurs, ale wszystkie działania Tygodnia Czytania Dzieciom. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom, miły prezent – kolorowankę.

Wiele działań, które przyczyniają się do rozbudzenia zainteresowania dziecka książką prowadzone jest dla dzieci przez cały rok szkolny np. wspólne głośne czytanie dzieciom, współpraca z biblioteką- uczestnictwo dzieci w zajęciach czytelniczych, a także zajęciach tematycznych np. Dzień Pluszowego Misia, systematyczne- cotygodniowe wypożyczanie książek przez przedszkolaków. Należy przypomnieć, że głośne czytanie dziecku jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie.

Na koniec zapraszamy do obejrzenia zdjęć z galerii i  cytat zachęcający do czytania dzieciom:

"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą,
jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka,
oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie,
jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji".


Jim Trelease, autor "Read-Aloud Handbook" (Podręcznik głośnego czytania)