Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo polskiej literatury pięknej. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2012 r. Podczas trzech spotkań  uczestnicy mieli okazję zapoznać się z: ,,Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza, wierszami Aleksandra Fredry, ,,Trylogią” Henryka Sienkiewicza.

W tym roku szkoła z Wysocka Małego po raz drugi uczestniczy w Narodowym Czytaniu. Akcja rozpoczęła się 4 września 2015 r. o godz. 8.30. Miejscem spotkania była sala gimnastyczna. Tego roku czytaliśmy ,,Lalkę” Bolesława Prusa. Naszymi lektorami byli zarówno nauczyciel, zaproszeni goście, jak i uczniowie. Gdy zebrali się już wszyscy uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum wszystkich przywitali organizatorzy: Piotr Szkudlarek i Magdalena Misiek. Przedstawiono postać Bolesława Prusa oraz treść tegorocznej lektury.Jako pierwsza, fragmenty książki, zaczęła czytać pani dyrektor – Irena Dymarczyk, następny był pan Hieronim Duczmal. Kolejny fragment przeczytała radna Wysocka Małego i Smardowa – pani Janina Wojtasiak. Następnymi lektorami byli: pani Dorota Kittler, pani Urszula Leśna, uczennica Julita Sierakowska, pani Izabela Krysik. Czytanie zakończyły uczennice: Patrycja Mąka oraz Karolina Nabzdyk.Tegoroczne Narodowe Czytanie zorganizowali szkolni poloniści przy współpracy z Publiczno-Szkolną Biblioteką w Wysocku Małym. ( Piotr Szkudlarek, Agnieszka Urbaniak)