Celem projektu "WzMOCnij Swoje Otoczenie" jest wsparcie przedszkolnego nauczania ok. 50 dzieci z wykorzystaniem interaktywnych pomocy wspomagających naukę na wczesnym etapie edukacji tj. naukę poprzez zabawę w innowacyjny sposób.

Jak przekonuje koordynator projektu Piotr Kryszczak z Urzędu Gminy Przygodzice, "nowoczesne rozwiązania powinny stymulować u dzieci wiele procesów poznawczych tj. spostrzeganie wzrokowe, słuchowe, myślenie i mówienie. Mają one kształtować postawy społeczne, rozwijać osobowość, ćwiczyć samodzielność, a także zachęcać do pracy w grupie" – zakłada urzędnik.
"W odniesieniu do dzieci obcujących od najmłodszych lat z komputerami, smartfonami, czy tabletami, stosowane z umiarem pomoce multimedialne, mogą stanowić ciekawe uzupełnienie programu nauczania" - mówi dyrektor przedszkola w Wysocku Małym Irena Dymarczyk.

"Zajęcia z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań, np. ekranu, czy dywanu interaktywnego, mają stanowić uzupełnienie codziennych zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym m.in. nauki kodowania, pisania, czytania, logicznego myślenia, a także zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, rewalidacyjnych i dydaktyczno-wyrównawczych. Interaktywność absorbuje dziecko, angażuje jego zmysły - wzrok, dotyk, słuch. Rozwija umiejętność wykonywania złożonych poleceń, które aktywizują myślenie abstrakcyjne" - wyjaśnia Dymarczyk.
Jak informuje wójt gminy Krzysztof Rasiak, "projekt z Wysocka Małego został wybrany spośród 280 wniosków, jakie wpłynęły w II turze IV edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie. Łącznie wybrano 91 laureatów, a kwota wsparcia w tej turze rekrutacji wyniosła 1,8 mln zł ".

Program „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych - krajowego operatora systemu przesyłowego. Celem tej inicjatywy jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu. Program jest skierowany do gmin, na których terenie jest zlokalizowana lub budowana infrastruktura przesyłowa. Na terenie gminy Przygodzice i powiatu ostrowskiego realizowany jest projekt inwestycyjny podwieszenia drugiego toru 400 kV na linii Ostrów – Kromolice.

Zobacz zdjęcia na stronie Gminy Przygodzice - link tutaj