Historia

Początki szkoły w Wysocku Małym sięgają XIX wieku. Od momentu powstania szkoła przechodziła szereg przemian. Była wielokrotnie rozbudowywana, modernizowana i unowocześniana. Zalążkiem dzisiejszej szkoły był budynek zwany ,,kozą”- późniejsze mieszkanie nauczycielskie, po latach nazwane ,,starą szkołą”. Około roku 1900   dobudowano do niego dwie sale lekcyjne. Wówczas w IV oddziałach uczyły się wspólnie dzieci polskie i niemieckie. Po odzyskaniu niepodległości, od grudnia 1918 r. rozpoczęto naukę w języku polskim. Poszerzono obwód szkolny, dołączając Smardów. Wprowadzono VI oddziałów, jednak lekcje prowadzono w bardzo ograniczonej formie ze względu na braki kadrowe. Lata II wojny światowej doprowadziły do dewastacji budynku szkolnego, który zamieniono na magazyn i szpital polowy. Po wyzwoleniu , od początku marca prowadzono zapisy do szkoły a od 13 marca 1945 r. naukę w szkole rozpoczęło 162 uczniów. Wkrótce liczba   wzrosła do 200. Następne lata- to kolejne zmiany w obwodzie szkolnym. Decyzją Kuratorium Oświaty z 1950 r. dzieci ze Smardowa kontynuowały naukę w Wysocku Wielkim. Sytuacja ta spowodowała   wielkie niezadowolenie mieszkańców, którzy postanowili rozbudować budynek szkolny. Czynem społecznym mieszkańców Wysocka Małego i Smardowa dobudowano I i II piętro, uzyskując dodatkowo 4 sale lekcyjne. Wraz z ukończeniem rozbudowy w 1952 r. Smardów ponownie włączono do obwodu szkolnego Wysocka Małego. Bardzo ważnym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej był dzień 19 lutego 1972 roku, kiedy to szkoła otrzymała imię wybitnego Polaka –Mikołaja Kopernika. Od tego momentu Kopernikowska tradycja stała się wizytówką wysockiej szkoły. W 1976 powołano Społeczny Komitet Budowy Obiektów Sportowych i podjęto decyzję o budowie hali sportowej i kolejnej rozbudowie szkoły. Dzięki ofiarnej pracy społeczności lokalnej, pomocy władz gminnych i oświatowych w 1982 roku wszystkie prace zostały zakończone. W efekcie powstała pełnowymiarowa hala gimnastyczna oraz   łącznik z 6 salami lekcyjnymi. Wiosną 1992 roku zbudowano utwardzone asfaltem boisko do gier zespołowych, a w 2002 roku na sali gimnastycznej zamontowano sztuczną ściankę alpinistyczną. Kolejne lata to dalsze modernizowanie, unowocześnianie i wzbogacanie bazy szkoły. Od 2003 roku przeprowadzono szereg prac budowlanych i naprawczych. Dokonano wymiany parkietu na sali gimnastycznej oraz sieci centralnego ogrzewania. Unowocześniono teren wokół szkoły, zbudowano chodniki. Przebudowano   tzw. ,,starą szkołę”. Powstał nowoczesny budynek, a w nim: biblioteka z czytelnią multimedialną, stołówka, kuchnia, pokój nauczycielski oraz pomieszczenia administracyjne. W kolejnych latach przeprowadzono termomodernizację całego obiektu szkolnego, sali gimnastycznej, wykonano nową elewację zewnętrzną. Zmodernizowano kotłownię i wprowadzono ekologiczny sposób ogrzewania obiektu.   Zamontowano w szkole wewnętrzne hydranty i gruntownym remontom poddano sale lekcyjne, sanitariaty i ciągi komunikacyjne. Dla najmłodszych uczniów wybudowano nowy plac zabaw oraz oddano do użytku szkolnego boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią i bieżnią. Dzisiaj Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Wysocku Małym , to nowoczesna placówka z doskonałym zapleczem dydaktycznym. Wszystkie sale lekcyjne zostały wyposażone w tablice interaktywne, zestawy komputerowe oraz ciekawe pomoce dydaktyczne ułatwiające zgłębianie wiedzy i pobudzanie kreatywności. Uczniowie korzystają z nowoczesnej pracowni komputerowej, pracowni chemicznej, laboratorium do nauki języków obcych, sali gimnastycznej, wielofunkcyjnego boiska sportowego i bieżni. Najmłodsi uczniowie i przedszkolacy mają do swojej dyspozycji nowoczesny plac zabaw. Przez wszystkie lata do rozwoju szkoły przyczynili się zarówno mieszkańcy Wysocka Małego i Smardowa, nauczyciele, pracownicy jak i kierownictwo szkoły:

1)
kierownicy:

• Stanisław Głazowski         1889- 1920
  • Leon Rzeszowski              1920- 1922
  • Michał Radzięda               1922- 1939
  • Jan Szydlik                        1945- 1952
  • Maria Krukowska             1952- 1956

dyrektorzy:
  • mgr Józef Lesiewicz         1966- 1992
  • Danuta Dębicka                 1992- 2002
  • mgr Irena Dymarczyk       od 2002

Cennych informacji na temat funkcjonowania naszej szkoły na przestrzeni lat dostarczają:
1)Zeugnis-Album der Schule Kleine Wysocko – dzisiejsza Księga Arkuszy Ocen , zapisy w języku niemieckim od 1872 r.
2)Kronika Szkolna ,,Nowa Era” prowadzona od 1918 r.
3)Protokolarze Rady Pedagogicznej i Rady Szkoły od 1920 r.
4)Historia szkoły spisana przez wieloletnią nauczycielkę tutejszej szkoły p. T. Lesiewicz
5)Kroniki szkolne

KALENDARIUM Z HISTORII SZKOŁY

• 1872 - 1881 –udokumentowany zapis - arkusz ocen ucznia szkoły we wsi Kleine Wysocko