POZNAŃ W PIGUŁCE

                    We wtorek 3 października 2017r. grupa 44 uczniów klas I – III wraz z kilkoma rodzicami i wychowawczyniami udała się na wycieczkę do Poznania. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie ze stolicą Wielkopolski. Program wizyty obfitował w wiele atrakcji, umożliwiających w jak najlepszy sposób, w tak krótkim czasie, przybliżyć uczniom historię i zwyczaje mieszkańców grodu nad Wartą.

Wizytę w stolicy naszego regionu rozpoczęto od zwiedzania najstarszej części miasta – Ostrowa Tumskiego wraz z Katedrą Poznańską. W  podziemiach świątyni  uczniowie obejrzeli film o początkach państwa polskiego, zobaczyli miejsce pochówku pierwszych władców Polski, a także  pozostałości misy chrzcielnej, będącej prawdopodobnie świadkiem  chrztu Mieszka I . Z wieży zrekonstruowanego Zamku Królewskiego Przemysła podziwiali panoramę Rynku i Starego Miasta, by już po chwili przed Ratuszem podziwiać tradycyjny pokaz „trykania” Poznańskich Koziołków – symbolu miasta , związanego z dawną legendą. Jedną z głównych atrakcji były odwiedziny w Muzeum Rogalowym Poznania. Tu , po wysłuchaniu historii o św. Marcinie, dzieci zaopatrzone w profesjonalne stroje cukierników przystąpiły do własnoręcznego przygotowania tradycyjnych rogali świętomarcińskich, nierozerwalnie związanych  z patronem Poznania.  W trakcie warsztatów uczniowie mieli również okazję poznać wyrażenia z gwary poznańskiej a także wysłuchać opowieści o życiu codziennym dawnych poznaniaków. Ostatnim punktem bogatego programu było zwiedzanie Starego Zoo. Tutaj , w otoczeniu pięknej jesiennej przyrody, dzieci mogły swobodnie spacerować alejkami, co rusz napotykając na kolejne udomowione zwierzęta, m.in. kozy, różnego gatunku owce, osły, alpaki, itp.   W zachwyt zwiedzających wprawiły piękne okazy flory i fauny mórz i oceanów, potężne węże i największe jaszczurki świata – warany z Komodo. Na koniec wiadomości zdobyte w trakcie wycieczki zostały zweryfikowane przez pana przewodnika  w podsumowującym quizie z nagrodami.Pełni wrażeń wrócili do domu, po drodze zaliczając „żelazny punkt” programu każdej wycieczki, czyli posiłek w Mc Donald’s. To była naprawdę bardzo udana i pouczająca wycieczka!

Funkcję opiekunów pełniły p. B. Górska, p. E. Madajka i p. Daria Kołodziej – Gałka.

 Zobacz zdjęcia 

 
Jesteś tutaj: Strona główna