W WAKACJE POZNAJEMY NASZ KRAJ

           

     Jak mówi porzekadło „Wszystko co dobre, szybko się kończy” – wakacje nieuchronnie zbliżająsię ku końcowi. Zanim jednak zabrzmi pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym, warto powspominać beztrosko spędzony czas.                                                                                                                                              Dzięki działalności Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów Szkoły w Wysocku Małym , każdego roku uczniowie naszej szkoły mają okazję ciekawie spędzić część letnich ferii w pięknych miejscach naszego kraju.

 Nie inaczej było także i w tym roku. Jeszcze w czerwcu, tuż po wybrzmieniu ostatniego dzwonka, grupa uczniów z klas IV SP – III gimnazjum , biorących udział w projekcie Stowarzyszenia „ Poznajemy Polskę w wakacje” udała się  na 3-dniową wycieczkę do Krakowa – dawnej stolicy naszego kraju. W programie wyjazdu znalazło się wiele atrakcji. Główną z nich było przede wszystkim jak najpełniejsze poznanie zabytków i historii stolicy Małopolski , która przez wiele wieków była najważniejszym miastem kraju, siedzibą królów  i władców Polski. Na turystycznym szlaku znalazło się przede wszystkim Stare Miasto z bezcennymi zabytkami architektury, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zamek Królewski i Katedra na Wawelu, Trakt Królewski z Barbakanem i Bramą Floriańską, Rynek Główny z Sukiennicami, Kościół Mariacki to tylko niektóre z podziwianych zabytków. Wielkie wrażenie wywarło na uczestnikach Muzeum Podziemia Rynku, które w dosłownym znaczeniu tego słowa jest „kopalnią” wiedzy o Krakowie, jego potędze  i znaczeniu na mapie średniowiecznej Europy. Młodzi turyści mieli także okazję zwiedzić krakowski Kazimierz - dawną dzielnicę żydowską, która w czasach Kazimierza Wielkiego była oddzielnym miastem. Uczniowie poznali burzliwe losy Kazimierza, który w czasie II wojny światowej stał się gettem i miejscem eksterminacji ludności żydowskiej. W odkrywaniu piękna klimatycznego Krakowa towarzyszyli uczniom przewodnicy miejscy. Ogromną wiedzą, a także pasją i umiejętnością zainteresowania młodych odbiorów historią , legendami i ciekawostkami związanymi z królewskim miastem Krakowem, przyczynili się do pogłębienia wiedzy nie tylko o tym wyjątkowym mieście, ale również o dziejach naszej Ojczyzny.

 Zobacz zdjęcia 

 
Jesteś tutaj: Strona główna