Organizacje - Wolontariat

KOROWÓD ŻONKILOWY

Jak co roku, reprezentanci szkolnego wolontariatu „Wystarczy Chcieć” przy naszej szkole wzięli udział w Niedzieli Żonkilowej organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Józefa w Ostrowie Wielkopolskim. Wydarzenie miało miejsce 15 kwietnia i było skierowane do wszystkich, którym nie jest obojętny los chorych na nowotwory. Akcja ma na celu propagowanie idei hospicyjnej, zachęcanie do pomocy ostrowskiemu Hospicjum i jego wolontariuszom, a żółty kolor żonkili ma przypominać o niegasnącej nadziei w trudnym doświadczeniu choroby. Tegoroczna niedziela żonkilowa rozpoczęła się od wystąpienia pani Ireny Kasprzak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych, a następnie żonkilowy korowód przeszedł spod ostrowskiego ratusza do Kościoła Św. Antoniego przy ul. Raszkowskiej. Nasze wolontariuszki: Wiktoria Adamus, Magdalena Banasiak i Laura Zielezińska wraz z koordynatorkami szkolnego wolontariatu również przyłączyły się do tego marszu nadziei. Zakończeniem niedzieli żonkilowej był poczęstunek w Domu Katechetycznym oraz koncert zespołu NATAMARAN.

 

26 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Tradycją szkolnego wolontariatu „Wystarczy Chcieć” jest udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tegorocznej, 26-tej edycji WOŚP wzięło udział 21 wolontariuszy naszej szkoły, a finał odbył się w niedzielę, 14 stycznia. W tym roku kwestowali: Marysia Kowalczyk, Wiktoria Adamus, Paulina Jankowska, Agata Tomczak, Amelka Szewczyk, Agata Grobelna, Szymon Grobelny, Marysia Banasiak, Sandra Strzelczak, Agata Orzechowska, Julita Sierakowska, Julia Błaszczyk, Ola Kraska, Dominika Paszek, Magdalena May, Paweł Nabzdyk, Adam Misiek, Kacper Ławniczak i Julia Kowalczyk. Pieniądze zebrane w czasie zbiórki zostaną przeznaczone przez Fundację na wyrównanie szans w leczeniu noworodków i zakup potrzebnego sprzętu dla oddziałów neonatologicznych w całej Polsce. Program finału przy sztabie Ostrowskiego Centrum Kultury był jak zwykle bardzo ciekawy, w organizację zaangażowało się mnóstwo organizacji i instytucji młodzieżowych, każdy pomagał tak, jak najlepiej potrafił. Nasza grupa kwestowała na ulicach Wysocka Małego, Wysocka Wielkiego i Ostrowa Wielkopolskiego. Pomimo zmęczenia i zimna wszystkim dopisywały humory, a życzliwość z jaką spotykali się kwestujący była najlepszą nagrodą za całodzienny trud. Nasza zbiórka była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu nauczycieli, którzy w tym dniu pełnili opiekę nad naszymi uczniami: p.Iwony Grobelnej, p.Izabeli Krysik, p.Darii Kwapisz, p.Marka Pawlickiego, p.Piotra Szkudlarka, p.Pawła Wróblewskiego, p.Lidii Szewczyk i p.Justyny Perz. 

 Zobacz zdjęcia 

 

ZIMOWE AKCJE WOLONTARIUSZY

         Zima to trudny czas, szczególnie dla bezdomnych zwierzaków. Uczniowie naszej szkoły dobrze o tym wiedzą i pamiętają o psiakach ze Schroniska w Wysocku Wielkim. Do 20 grudnia Szkolny Wolontariat „Wystarczy Chcieć” zbierał koce, ręczniki oraz karmę pod hasłem „Ciepła Zima w Schronisku”, aby w ten sposób chociaż trochę pomóc polepszyć warunki przebywania zwierząt w schronisku i podarować im trochę ciepła.

Drugą, coroczną już akcją był „Opatrunek na Ratunek”, w ramach którego zbieraliśmy materiały opatrunkowe dla ośrodków misyjnych Fundacji Redemptoris Missio. Wracający z misji wolontariusze Fundacji i sami misjonarze piszą listy z prośbami o przesłanie środków opatrunkowych. Do misyjnych przychodni i szpitali zgłaszają się najczęściej ludzie najbiedniejsi i najbardziej chorzy. W surowych warunkach życia nietrudno o rany zadane narzędziami przy pracy w domu i obejściu. Pracujące od najmłodszych lat dzieci często ulegają urazom, cierpią z powodu poparzeń gotowanymi na wolnym powietrzu potrawami lub od ogniska. W tropiku wielką plagą są ugryzienia pcheł piaskowych, którym najczęściej ulegają biegające boso dzieci. Dzięki zebranym przez nas bandażom i plastrom podopieczni misji otrzymają podstawową opiekę medyczną.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w obie zbiórki i wsparli nasze zimowe akcje.                                           

 Zobacz zdjęcia 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE WOLONTARIATU

W piątek 15 grudnia wolontariusze szkoły podstawowej i gimnazjum spotkali się przy wigilijnym stole. W odświętnym nastroju przypomnieli sobie wszystkie dotychczasowe akcje szkolnego wolontariatu i dokonali podsumowania swoich działań. Za nami takie akcje jak: Sadzenie Żonkili na Polach Nadziei, Pomagamy Spełnić Psie Marzenia, Kup Pan Szczotkę, Zapal Światełko, Wylosuj Anioła, Opatrunek na Ratunek, Koncert „Otwarte Serca”, Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, zbiórka artykułów żywnościowych dla potrzebujących wspólnie z PCK, Ciepła Zima w Schronisku. Po pracowitych miesiącach i wielu przeprowadzonych akcjach charytatywnych wspólne kolędowanie było piękną okazją do obdarowania się upominkami, a dzielenie opłatkiem było prawdziwie magicznym momentem dla wszystkich zebranych. W świąteczny klimat wprowadziły wolontariuszy gitarzystki Agata Orzechowska i Sandra Strzelczak. Ponadto, koordynatorki szkolnego wolontariatu przekazały życzenia od wolontariuszy Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Józefa w Ostrowie Wielkopolskim. Na koniec spotkania odbyły się tradycyjne warsztaty, w trakcie których każdy wykonał świąteczną dekorację, na której umieścił hasło związane z działalnością wolontariatu. 

                                            

 Zobacz zdjęcia 

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

 

Święto wolontariuszy przyniosło wszystkim uczniom naszej szkoły wiele przemyśleń. Szkolni wolontariusze wykorzystali dzień 5 grudnia, aby przybliżyć całej szkolnej społeczności oraz swoim nauczycielom działalność Szkolnego Wolontariatu „Wystarczy Chcieć”, zaprosić do współpracy przy kolejnych akcjach, a także zainteresować tym tematem najmłodszych. Przez cały dzień trwała akcja informacyjna i badawcza, której organizatorkami były uczennice klasy III gimnazjum: Marysia Banasiak, Agata Orzechowska, Dominika Paszek i Julia Błaszczyk wspierane przez pozostałych wolontariuszy. Dziewczyny odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III, którym opowiadały co to jest wolontariat, czym się zajmuje i jak możemy codziennie pomagać potrzebującym. Maluchy otrzymały kolorowanki o tematyce wolontaryjnej, które potem wolontariusze umieścili na szkolnych korytarzach. Dzieciaki otrzymały od starszych koleżanek plakietki „I love wolontariat” na pamiątkę tego dnia. Starszym uczniom i nauczycielom wolontariusze zadali kilka pytań dotyczących pracy wolontariatu. Przeprowadzone ankiety zostaną podsumowane, a wyniki i wnioski przedstawione na gazetce szkolnego wolontariatu. Ponadto, odbył się również krótki konkurs na hasło/rymowankę o wolontariuszach i wolontariacie. Ten pracowity dzień przyniósł młodzieży mnóstwo satysfakcji i refleksji, a propagowanie pracy charytatywnej przyniosło wiele radości. 

 Zobacz zdjęcia 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 11
Jesteś tutaj: Strona główna Organizacje Wolontariat