Organizacje - Wolontariat

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

 

Szkolni wolontariusze uczcili dzień 5 grudnia dodatkową akcją szkolną na temat wolontariatu. W tym szczególnym dniu wolontariuszki z klasy III i II gimnazjum przeprowadziły ankietę wśród społeczności szkolnej na temat pracy w wolontariacie i samego znaczenia słowa „wolontariat”. Oto jakich odpowiedzi udzielili niektórzy zapytani uczniowie i nauczyciele.

Pytanie 1: Czym dla ciebie jest wolontariat?

„To coś dobrego dla świata i ludzi.” Sandra, kl. 5 SP

„To dobrowolna, bezpłatna działalność dla innych.” Julia, kl. II gimnazjum

„Chęć pomocy innym ludziom, bezinteresownie, bez zwracania uwagi na to, kim oni są.” Sandra, kl. II gim

“Pomoc dla innych.” Agnieszka, kl. 6 SP

„Zbiór ludzi , którzy chcą pomagać.” Wiktoria, kl. I gimnazjum

„Organizacja, która pomaga potrzebującym.” Maciej, kl. III gimnazjum

“Coś fajnego.” Mateusz, kl. 6 SP

 

Zapytani nauczyciele również podzielili się refleksją, oto niektóre wypowiedzi:

 

„To coś bardzo wyjątkowego, podobnie jak ludzie, biorący w nim udział.” p. Paweł Wróblewski 
„To rodzaj uczłowieczenia. Jest również poświęceniem nawet, jeżeli to koszt własnego czasu.”  p. Izabela Krysik
„Praca społeczna, która daje młodym ludziom doświadczenie do podjęcia przyszłej pracy.” p. Arkadiusz Piasecki

 

Pytanie 2: Kim jest wolontariusz?

„To potrzebna osoba.” Klaudiusz kl. I gimnazjum

„To osoba dzięki której świat staje się lepszym.” Julia, kl. III gimnazjum
„Kimś, kto pomaga innym.” Zuzia, kl. 5 SP

 

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, z którymi w dniu święta wszystkich wolontariuszy mogliśmy porozmawiać i podzielić się przemyśleniami na temat wolontariatu.

 

JUBILEUSZOWY KONCERT „OTWARTE SERCA”

 

Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Józefa w Ostrowie Wielkopolskim obchodzi w tym roku 15-lecie swojej działalności. Z tej właśnie okazji 4 grudnia Dyrekcja naszej szkoły, wolontariusze i opiekunowie szkolnego wolontariatu otrzymali zaproszenia na wyjątkowe wydarzenie jakim był koncert „Otwarte Serca” w Ostrowskim Centrum Kultury. Tradycyjnie pomagaliśmy przy organizacji tego dnia i wysłuchaliśmy pięknego koncertu w wykonaniu Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pod dyrekcją Mariana Sikorskiego. Koncert uświetniła wokalistka Maja Gawłowska, a prowadzącą była niezawodna Ewa Smolińska. Tegoroczny koncert był okazją do podziękowania za 15 lat współpracy wolontariuszy i darczyńców na rzecz Hospicjum, przedstawienia idei hospicyjnej i wolontaryjnej, przypomnienia o wartości bezinteresownej pomocy osobom chorym i potrzebującym. Nasz szkolny wolontariat „Wystarczy Chcieć” reprezentowały uczennice klasy III gimnazjum: Daria Matyśkiewicz, Dominika Kryszczak i Katarzyna Matysiak. Pod adresem wolontariuszy Hospicjum padło wiele ciepłych słów z ust zaproszonych gości: Prezydent Beaty Klimek, Starosty Pawła Rajskiego, Senatora Łukasza Mikołajczyka, Wójta Gminy Przygodzice Krzysztofa Rasiaka oraz wielu dyrektorów szkół i przedszkoli. Wszyscy zgodnie podkreślili wagę bezinteresownej działalności Hospicjum na rzecz chorych i ich rodzin oraz niesamowitą rolę w procesie uwrażliwiania młodego pokolenia na cierpienie i potrzeby ludzi żyjących obok nas.                           

 Zobacz zdjęcia

 

LISTOPADOWA AKCJA „ZAPAL ŚWIATEŁKO”

Szkolni wolontariusze, jak co roku w listopadzie,  uczestniczyli w akcji "Zapal światełko". Akcja rozpoczęła się od zbiórki zniczy, a następnie pod opieką koordynatorek szkolnego wolontariatu „Wystarczy Chcieć” 11 wolontariuszy zarówno ze szkoły podstawowej jak i gimnazjum odwiedziło cmentarz w Wysocku Wielkim, aby zapalić je na opuszczonych i zapomnianych grobach. Tradycyjnie odwiedziliśmy również groby powstańców pochowanych na naszym cmentarzu. Chwilę zadumy i krótką modlitwę ofiarowaliśmy zmarłym, o których już nikt nie pamięta. Nasze zapalone znicze rozświetliły zaniedbane nagrobki. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy pomimo zimna poświęcili swój czas i zaangażowali się w tę akcję oraz wszystkim tym, którzy uczestniczyli w zorganizowanej przez nas zbiórce zniczy.

 Zobacz zdjęcia

 

Mój przyjaciel ma cztery łapy

 

Szkolni wolontariusze zakończyli kolejną zbiórkę karmy dla podopiecznych schroniska dla bezdomnych zwierząt i w poniedziałek 24 października wybrali się do Wysocka Wielkiego aby przekazać psiakom zebrane smakołyki i wyprowadzić swoich ulubieńców na spacer. W akcji wzięło udział 12 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli w organizacji wyjścia do schroniska, szczególnie p.Adamus i p.Skule, którzy pełnili funkcję opiekunów wspólnie z koordynatorami szkolnego wolontariatu. Tradycyjnie, przed wyprowadzeniem psiaków na spacer, uczestnicy wysłuchali instrukcji i uwag wolontariuszy schroniska jak zachować bezpieczeństwo w czasie przechadzki. Czworonożni przyjaciele z radością powitali grupę naszych uczniów, a za spacerki i okazane serce podziękowali wdzięcznym uściskiem łapy. Wizyta dostarczyła wszystkim wielu fantastycznych emocji i poczucia, że niewielkim gestem i odrobiną czasu można pomóc spragnionym miłości bezdomnym zwierzakom.


 Zobacz zdjęcia

 

Żonkil - symbol nadziei

Akcja „Żonkilowe Pola Nadziei” już na dobre zagościła w harmonogramie szkolnych działań. 7 października, wspólnie z wolontariuszami Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Józefa w Ostrowie Wielkopolskim, młodzi członkowie szkolnego wolontariatu „Wystarczy Chcieć” utworzyli przy naszej szkole kolejną rabatę żonkilową. Kilkuletnia współpraca z Hospicjum skutkuje tym, że młodzież w Wysocku Małym dobrze rozumie na czym polega praca wolontariusza hospicyjnego, zna trudności wynikające z pracy z nieuleczalnie chorymi na nowotwory, a jednocześnie otrzymuje bogate lekcje o nadziei i pomocy drugiemu człowiekowi. Jak co roku przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Chorych przypomnieli co jest istotą ich pracy, a także zachęcali młodzież do otwierania swoich oczu i serc na potrzeby chorych w ich otoczeniu. Żonkil to tylko symbol i aż symbol. Dla kogoś chorego to przesłanie o mocy życia i nadziei w walce z chorobą nowotworową, to świadectwo obecności wolontariusza oddającego swój czas i siły właśnie dla niego, zupełnie bezinteresownie. Sadząc żonkile przy naszej szkole pamiętamy o tym wszyscy i staramy się uczyć takiej właśnie wrażliwości.


 Zobacz zdjęcia

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 9 z 16
Jesteś tutaj: Strona główna Organizacje Wolontariat