12 czerwca 2013 r. uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią E. Cieluch i opiekunami p. I. Krysik i p. P. Szkudlarkiem wzięli udział w jednodniowej wycieczce klasowej do Poznania.
Po kilku deszczowych dniach, ranek powitał nas piękną, słoneczną pogodą, która towarzyszyła nam przez cały dzień.
Głównym celem naszego wyjazdu była wizyta w Teatrze Wielkim w Poznaniu i udział w przedstawieniu operowym „Piotruś i wilki”.
Z niecierpliwością czekaliśmy na to wydarzenie, bo dla wszystkich uczniów, była to pierwsza wizyta w operze. Byliśmy ciekawi, jak prezentuje się wnętrze teatru, czy usłyszymy muzykę graną „na żywo” przez orkiestrę, czy spodoba nam się śpiew operowy?
Po krótkim spacerze ulicami poznańskiej Starówki udaliśmy się do gmachu Teatru Wielkiego. Zajęliśmy wyznaczone miejsca i oczekiwaliśmy na rozpoczęcie przedstawienia.Okazało się, że sztuka przygotowana zastała z myślą o młodym odbiorcy, a narratorzy komentowali w to, co działo się na scenie. W ten sposób sztuka zrozumiana została przez nas wszystkich.

Przedstawienie bardzo nam się podobało, chociaż z pewnością byli wśród nas tacy, którzy marzyli tylko o tym, by wreszcie pojechać na poznańska Maltę ,która była kolejnym punktem naszej wycieczki. To właśnie w Termach Maltańskich spędziliśmy kolejne trzy godziny naszego pobytu w Poznaniu. Baseny, sztuczna fala, różnego rodzaju zjeżdżalnie i kąpiele słoneczne sprawiły , że czas w Aquaparku szybko minął i musieliśmy wracać do domu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek w restauracji Mc Donald, ponieważ głód dawał się nam wszystkim porządnie we znaki.

We wczesnych godzinach wieczornych zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Wysocka, gdzie czekali już na nas stęsknieni rodzice.

   Zobacz zdjęcia

 

12 czerwca 2013r. uczniowie klasy I gimnazjum pojechali na wycieczkę do Kalisza. Już od rana piękna pogoda zapowiadała udany dzień. Kalisz nazywany „Najstarszym miastem Polski” pokazał nam swoje dawne i nowoczesne oblicze. Spacer po ulicy Staromiejskiej, Moście Kamiennym, Rynku Głównym, ulicy Zamkowej, zwiedzenie Sanktuarium św. Józefa, murów obronnych miasta i Baszty Dorotki były pierwszym punktem wyprawy. Na rynku spotkała nas niespodzianka – mieliśmy okazję porozmawiać i sfotografować się ze znanym aktorem i satyrykiem – Jerzym Kryszakiem. Potem w kinie 3D obejrzeliśmy film akcji „Szybcy i wściekli”, a następnie nadszedł czas na spotkanie z historią pierwszych Piastów w grodzie na Zawodziu. Dotarliśmy tam płynąc Prosną, wspaniałą, stylizowaną łodzią wraz z przewodnikiem. W samym grodzie oprócz historycznych opowieści czekały na nas zabawy: strzelanie z łuku, bitwy dawnych wojów, łowienie ryb, pisanie piórem. Pełni wrażeń wróciliśmy statkiem do przystani pod teatrem, a stamtąd już autobusem „M” udaliśmy się do Ostrowa.
I kto powiedział, że blisko nie może być ciekawie? Zaczynajcie od poznawania własnego regionu!
Opiekunami i pomysłodawcami wycieczki byli Dorota Kittler i Hieronim Duczmal.                                

Zobacz zdjęcia

 

W czwartek, 06 czerwca 2013 r. uczniowie kl. IV i V wraz z opiekunami p. E. Cieluch, p. J. Perz i p. P. Wróblewskim wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarzem Marcinem Pałaszem. Spotkanie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Gminną w Wysocku Wielkim, z którą nasza szkoła współpracuje już od wielu lat uczestnicząc w różnego rodzaju przedsięwzięciach organizowanych przez ten ośrodek kultury.
Marcin Pałasz jest młodym, choć bardzo już utytułowanym autorem książek dla dzieci, które cieszą się wielkim uznaniem krytyków i popularnością wśród młodych czytelników. Autor z wielkim poczuciem humoru opowiadał o początkach swojej przygody z pisaniem, o życiu, z którego czerpie inspiracje w swojej pracy twórczej, o radości, jaką daje mu możliwość spotykania się z dziećmi i pisania dla dzieci. Zdradził też sekret swojej bezgranicznej miłości do … Elfa, czworonożnego przyjaciela, którego pokochał kilka lat temu.
Pisarz ochoczo odpowiadał na pytania zadawane mu przez młodych czytelników i udzielał chętnym swojego autografu. Marcin Pałasz tak barwnie opowiadał o swojej twórczości, że wielu uczniów postanowiło natychmiast wypożyczyć lub zakupić jego książki, w przekonaniu, że ich lektura będzie wspaniałą rozrywką i niezapomnianą przygodą.

   Zobacz zdjęcia

 

W dniach 16-21 maja 2013 gimnazjaliści z Wysocka Małego brali udział w wycieczce do stolicy Wielkiej Brytanii. Do wyjazdu uczniowie przygotowywali się od początku roku szkolnego i z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie wyprawy. Program wycieczki obejmował wiele atrakcji. Pierwszą niespodzianką dla uczestników okazał się przejazd Eurotunelem pod kanałem La Manche.
Pomimo długiej podróży autokarem nikomu nie zabrakło sił aby ruszyć na podbój miasta. Spacer wzdłuż Tamizy rozpoczęto od
London Bridge, Katedry Southwark i Teatru Szekspirowskiego. Mostem Millenium Bridge uczestnicy przeszli do Katedry St. Paul’s. Dodatkową atrakcją była wizyta na stadionie Chelsea, który zwiedzali w towarzystwie legendarnego piłkarza tego zespołu, zdobywcy największej w historii klubu ilości bramek: Bobby’ego Tamblinga.
Kolejne dni również obfitowały w bogate wydarzenia. Obserwacja zmiany warty pod Buckingham Palace, spacer przez St. James’s Park który doprowadził grupę pod gmach Opactwa Westminsterskiego oraz Domy Parlamentu wraz ze słynną Wieżą Zegarową i Big Ben’em. Ulica Whitehall poprowadziła do Trafalgar Square. Nie można było pominąć siedziby premiera 10 Downing Street oraz Stajni Królewskich. Następnie Tower of London oraz rozpoznawalny na całym świecie most zwodzony Tower Bridge. Rejs po Tamizie pozwolił utrwalić w pamięci poznane miejsca, tak samo jak przejażdżka mierzącą 135 metrów karuzelą zwaną LONDON EYE. Dalszy pobyt to takie punkty programu jak Piccadilly Circus, Leicester Square i China Town.
Miasteczko uniwersyteckie
Oxford oczarowało uczestników naszej wycieczki. Wizyta w Christ Church College oraz zwiedzanie miasta miały niepowtarzalny, wyjątkowy charakter.
Na zakończenie wyprawy uczestnicy odwiedzili Muzeum Figur Woskowych
Madame Tussaud’s, gdzie nie tylko wykonali serię zdjęć wśród „znanych i lubianych” ale wysłuchali również opowieści o historii Londynu. Z dzielnicy drapaczy chmur Canary Wharf szlak wiódł już do Greenwich, gdzie przebiega południk „0”.
W każdym z tych miejsc nasz przewodnik londyński, pan Jacek, snuł pasjonujące opowieści, aby wszystkim przybliżyć historię i kulturę tego wyjątkowego kraju, jakim jest Wielka Brytania.
Przez kilka dni przyglądaliśmy się życiu jednego z największych miast na świecie, uczniowie mogli wykorzystać swoje umiejętności językowe i z bliska podziwiać miejsca o których uczyli się na lekcjach języka angielskiego. Cała przygoda okazała się wspaniałą lekcją językowo-kulturową, którą uczestnicy na pewno zapamiętają na bardzo długo.

W trakcie wycieczki opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Ewa Cieluch, Lidia Szewczyk, Justyna Perz i Paweł Wróblewski.


Zobacz zdjęcia

 

Zakończyliśmy właśnie zbiórkę materiałów opatrunkowych w ramach akcji OPATRUNEK NA RATUNEK, którą przeprowadzali na terenie naszej szkoły członkowie szkolnego Wolontariatu. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję na rzecz pomocy ośrodkom i szpitalom misyjnym. Akcję przeprowadzaliśmy we współpracy z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Jednocześnie przypominamy, że trwa jeszcze akcja zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska w Wysocku Wielkim.

W tym roku szkolnym udało nam się podjąć wiele działań. Zbieraliśmy pluszaki i artykuły szkolne dla dzieci z Afganistanu, przygotowywaliśmy paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin, staraliśmy się wywołać uśmiech na twarzach pacjentów Hospicjum wysyłając wiosenne kartki, pomagaliśmy bezdomnym zwierzętom. Grupa wolontariuszy wciąż się powiększa, dołączają do nas zarówno gimnazjaliści jak i uczniowie Szkoły Podstawowej. Rozdane zostały też pierwsze legitymacje członkowskie. Przed nami rozstrzygnięcie konkursu na logo naszego Szkolnego Wolontariatu.

Jeśli są wśród was osoby, które chciałyby się jeszcze przyłączyć do działających już wolontariuszy, serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym roku czerwcowe spotkanie.

Pamiętajcie, że „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć…” (O. Marian Żelazek).


Zobacz zdjęcia

 

 

Trzecie miejsce w konkursie recytatorskim ,,Recytuję ulubione wiersze Aleksandra Fredry” zajęła nasza uczennica z klasy V szkoły podstawowej Marta Piotrowiak. W rozegranym 15 maja 2013 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Przygodzice im. Gustawa Bojanowskiego w Przygodzicach konkursie udział wzięły uczennice z klas IV, V i VI szkół podstawowych z całej gminy. Piękne artystycznie i pouczające wiersze hrabiego Aleksandra Fredry naszym uczniom nie są obce. Świadczy o tym fakt, że nasze recytatorki zaprezentowały się w najliczniejszym składzie wśród wszystkich szkół biorących udział w recytatorskich zmaganiach. Oprócz Marty poezję Fredry recytowały: Julia Kowalczyk, Sandra Strzelczak, Marta Płomińska, Kasia Marciniak i Aleksandra Figiel.

Zobacz zdjęcia

 

W grudniu 2012r rozpoczęła się realizacja projektu,, Nasza szkoła, szkoła wspierająca”. Projekt realizowany był w ramach indywidualizacji nauczania w klasach I-III i trwał do maja 2013r. Uczniowie brali udział w zajęciach logopedycznych, korekcyjnych, artystycznych, matematyczno- przyrodniczych   i wyrównawczych. Ogółem na zajęcia uczęszczało 32 uczniów, u których zdiagnozowano indywidualne zdolności, potrzeby lub problemy. Na zajęciach uczniowie w atrakcyjny sposób zdobywali nowe kompetencje. Trafnie dobrane i ciekawe pomoce dydaktyczne pozwalały rozszerzać wiadomości i umiejętności oraz pokonywać trudności. W ramach otrzymanych środków z EFS zakupiono pomoce dydaktyczne na kwotę 20 tysięcy złotych. Zajęcia wyrównawcze, logopedyczne i korekcyjne przyczyniły się do eliminowania niepowodzeń szkolnych oraz ich emocjonalnych i społecznych konsekwencji. Dzięki systematycznym ćwiczeniom kształtującym i utrwalającym umiejętności czytania, pisania i mówienia uczniowie nabierali większej pewności siebie na zajęciach lekcyjnych. Zajęcia wzmacniały wiarę we własne siły i możliwości. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i same zauważyły, że zrobiły postępy. Zajęcia rozwijające zainteresowania matematyczno- przyrodnicze przyczyniły się do rozszerzania wiadomości i umiejętności, rozwijania spostrzegawczości i uczyły logicznego myślenia. Każde dziecko mogło ,,zabłysnąć’’ w roli odkrywcy, przyrodnika, czy znakomitego matematyka. Uczniowie przeprowadzali różne doświadczenia, rozwiązywali ciekawe zadania, łamigłówki oraz grali w gry logiczne. Kolejna grupa uczniów z dużym zaangażowaniem wykonywała różne ćwiczenia gimnastyczne. Często żmudne i wymagające powtórzeń zestawy ćwiczeń stały się atrakcyjniejsze dzięki ciekawym przyborom zakupionym w ramach projektu. Niwelowanie wad postawy u dzieci pozwala na harmonijny rozwój, utrwalanie nawyków prawidłowej postawy i czynnego wypoczynku. Celem zajęć artystycznych było wspomaganie wszechstronnego rozwoju osobowości uczniów, kształtowanie za pomocą różnych dziedzin sztuki dobrego smaku estetycznego i wrażliwości twórczej oraz rozwijanie indywidualnych zdolności. Tematyka zajęć dobierana była stosownie do pory roku, omawianych tematów i konkursów organizowanych przez różne instytucje. Uczniowie na zajęciach mieli możliwość podejmowania działań twórczych, zastosowania różnych technik plastycznych, nabywania umiejętności kreowania postaci oraz zgodnego współpracowania w grupie. Ważnym doświadczeniem było uczestnictwo w konkursach. Najwięcej radości przyniósł dzieciom udział w I Gminnym Konkursie na ,, Kwiaty wiosny z bibuły”. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach. Uczniowie wykonali piękną kompozycję składającą się z żonkili, tulipanów, hiacyntów i stokrotek. Kwiaty ułożyli w kartonowej donicy ozdobionej kokardami. Do konkursu zgłoszono 58 prac z terenu gminy Przygodzice. Uczniowie bardzo cieszyli się z wyróżnienia, które zdobyli w tym konkursie. 21 kwietnia laureaci wybrali się na wystawę pokonkursową do Chaty Regionalnej w Przygodzicach i odebrali z rąk pana wójta dyplomy i nagrody ufundowane przez GOK.

Uczniowie chętnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach. Proponowane na zajęciach formy pracy rozbudzały zainteresowania dzieci, motywowały do przezwyciężania trudności i wyrabiały poczucie własnej wartości, a stosowane środki dydaktyczne ułatwiały osiągnięcie zamierzonych celów.

Zobacz zdjęcia

 

 

W dniach 10-11.05.2013 r. grupa 46 uczniów z Zespołu Szkół w Wysocku Małym przebywała na wycieczce w stolicy naszego kraju – Warszawie.
Dwudniowy pobyt obfitował w wiele atrakcji, a główną z nich była wizyta w Sejmie RP na zaproszenie Pana Posła Piotra Walkowskiego. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję bezpośrednio obserwować, odbywające się w tym czasie w Sejmie, posiedzenie. W czasie spotkania z Panem Posłem mogli pogłębić swoją wiedzę na temat funkcjonowania polskiego parlamentu a także obserwować gorącą atmosferę panującą na sali sejmowej podczas głosowania nad ustawami rządowymi. Wizyta w Sejmie RP to jeden z istotnych elementów, realizowanego przez Zespół Szkół w Wysocku Małym, projektu kształtującego wśród uczniów postawy proobywatelskie. Dalszy pobyt w Warszawie wypełniły równie ciekawe punkty programu ,m.in.: wizyta w Centrum Nauki Kopernik, spacer w ogrodach na dachach Biblioteki Uniwersyteckiej oraz udział w wieczornym pokazie w Multimedialnym Parku Fontann. Nie mogło również zabraknąć zwiedzania z przewodnikiem najważniejszych zabytków naszej stolicy, m.in. Starego i Nowego Miasta, Traktu Królewskiego, Grobu Nieznanego Żołnierza i Królewskich Łazienek. Była okazja do podziwiania panoramy Warszawy z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki oraz odwiedziny w modnej Galerii „Złote Tarasy”.
Wizyta w Warszawie poszerzyła wiedzę uczestników wycieczki i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Opiekunami podczas wyjazdu byli nauczyciele : Bogusława Górska, Mariola Roszak – Cholewka, Marzena Olek i Elżbieta Madajka.

Wyjazd wsparł finansowo Pan Poseł Piotr Walkowski, który ufundował dla uczniów bezpłatny przejazd autokarem.

Zobacz zdjęcia