Projekty - Edukcja dla Doliny Baryczy

Badali parametry chemiczne wód i gleb w Dolinie Baryczy

Dnia 10.04.2014r. grupa uczniów z Gimnazjum w Wysocku Małym wraz z opiekunem udała się na pobranie prób wody z rzeki Barycz koło Przygodzic i ze Stawu Trzcielin Wielki oraz próby gleby z łąk nad Baryczą. Po powrocie do szkoły uczniowie pod nadzorem nauczyciela wykonali szereg badań parametrów chemicznych pobranych próbek wody z użyciem tzw. teczek ekobadacza tj. badali: pH wód i ich twardość, zawartość żelaza, azotanów, fosforanów i amoniaku.W odniesieniu do gleby zbadali jej pH. Działania te poprzedziło zapoznanie się uczniów z zestawami ekobadacza. W badaniach udział wzięli uczniowie klasy II G: Dawid Kurek, Jakub Lewandowski, Kacper Gąsiorek i Patryk Dera oraz uczniowie klasy III G: Dawid Nawrot, Kamil Ilski, Łukasz Hurny i Rafał Domasik. Nadzór sprawował nauczyciel Marek Pawlicki.

Po raz szósty noc w szkole!

To niesamowite, że kolejne lata z całonocnym maratonem działań naukowych i zmagań sportowych cieszą się tak dużą popularnością! Tym razem młodzież z gimnazjum spotkała się na nocy przyrodniczo - filmowej. Tematyka spotkania ukierunkowała nasze nocne działania. Do szkoły przybyli zaproszeni goście - Państwo Janina i Jerzy Bartuzi, podróżnicy, którzy w interesujący sposób przedstawili fascynujące krajobrazy Arizony i Kalifornii w USA oraz Robert Kaczmarek, dyrektor GOK w Przygodzicach, pasjonat przyrody i kultury, który z zaangażowaniem opowiadał o obrączkowaniu ptaków i przyrodzie Doliny Baryczy. Ich warsztaty poprzedziła prezentacja nauczyciela biologii p. Marka Pawlickiego pt.: "Działalność turystyczno - przyrodnicza w naszej szkole" oraz pokaz egotycznych zwierząt hodowanych przez naszych uczniów. Poza tym ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz układania kostki Rubika w wykonaniu członków Klubu Kostki Rubika działającego w naszej szkole pod kierunkliem p. Ewy Pilarskiej.

Nurt filmowy nocy pozwolił na zorganizowanie Festiwalu Krótkich Filmów Szkolnych. Po obejrzeniu 7 etiud filmowych nakręconych w niedalekiej przeszłości przez naszych "młodych zdolnych" uczniowie wybrali trzy najlepsze. I miejsce zajął film "Historia pewnej miłości nie tylko do książki" nakręcony w ramach konkursu "Książki naszych marzeń", za udział w którym otrzymaliśmy pisemne podziękowanie od pani Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik Rostkowskiej.

O północy przyszedł czas na rozstrzygnięcia konkursów i nagrodzenie zaangażowanych uczniów. Dzięki licznym sponsorom: firmie AVIVA, PZU, Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości, SAS oraz Radzie Rodziców każdy z uczestników otrzymał sympatyczny gadżet. Po intelektualnych zmaganiach czekały na nas emocje sportowe. Rozegrano mecz w siatkówkę oraz turniej tenisa stołowego. Nad ranem rozpoczął się maraton filmowy, m.in. obejrzano film "Miasto 44". O godzinie 6.00 rano w sobotę niewyspani, ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do domów.

Organizatorami nocy byli: E. Pilarska, D. Kittler, M.Pawlicki, R. Jakubowski, a nad bezpieczeństwem czuwali: I. Krysik, D.Brylak, H.Duczmal, P. Szkudlarek oraz P. Wróblewski.

Serdecznie wszystkim dziękujemy za zaangażowanie w ten ciekawy projekt!

Wycieczka przyrodnicza do Milicza i na Stawy Milickie

16 października 2014 roku uczniowie klasy III gimnazjum uczestniczyli w warsztatach terenowych w ramach projektu "Edukacja dla Doliny Baryczy". Celem zajęć było poznanie walorów przyrodniczych Zespołu Pałacowo - Parkowego w Miliczu oraz Stawów Milickich. Uczniowie pod okiem p. Cezarego Tajera, edukatora i przyrodnika Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt napotkane w parku, obserwowali bieg rzeki Baryczy i jej starorzecza, a będąc na obszarze chronionym Stawy Milickie, podglądali przez lornetki rzadkie gatunki ptaków. Podsumowaniem wycieczki było rozwiązanie testu wiedzy.
Organizatorami wycieczki byli p.D.Kittler i p. M. Pawlicki.

Jesteś tutaj: Strona główna Projekty Edukcja dla Doliny Baryczy