Organizacje - Klub Europejski Syriusz

V Turniej Klubów Europejskich

W środę 25 października 2017 r. nasza szkoła była gospodarzem rywalizacji Klubów Europejskich regionu Południowej Wielkopolski. Konkurs już od wielu lat jest organizowany pod patronatem posłanki do Europarlamentu - Krystyny Łybackiej oraz Europe Direct Punkt Informacji Europejskiej w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości. 5 - osobowe zespoły gimnazjalistów miały za zadanie przedstawić w ciekawy, kreatywny sposób wybrany kraj UE oraz rozwiązać test wiedzy. Naszą szkołę reprezentowali członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "Syriusz", uczniowie klasy III gimnazjum: Agata Orzechowska, Julita Sierakowska, Sandra Strzelczak, Janek Fluder i Paweł Nabzdyk. Ich talenty i wiedza zaowocowały zdobyciem II miejsca.Byliśmy z nich dumni, gdyż zaprezentowali się wspaniale! Było dowcipnie ale i pouczająco. Opiekunami Klubu istniejącego w szkole już 5 lat są Ewa Pilarska i Dorota Kittler.

Serdecznie gratulujemy tak udanego występu!

Nasze podróże małe i duże. Część I - belgijskie pralinki

W dniach 25-29 czerwca 2017 r. członkinie Koła Europejskiego, laureatki IV Turnieju Klubów Europejskich wraz z opiekunkami miały przyjemność uczestniczyć w wyjeździe studyjnym do Brukseli, który został zorganizowany przez panią Poseł do Europarlamentu - prof. Krystynę Łybacką. Grupa z Wysocka Małego wraz z finalistami konkursów i debat o tematyce europejskiej, przedstawicielami wielkopolskich uczelni oraz organizacji pozarządowych zwiedziła urokliwą Brugię zwaną Wenecją Północy, Brukselę i Europarlament a także Waterloo, gdzie miała miejsce jedna z najważniejszych bitew świata. Głównym punktem programu było spotkanie z Europosłanką Krystyną Łybacką, która opowiedziała w jaki sposób funkcjonuje Parlament UE, a także przybliżyła rolę i znaczenie instytucji unijnych w rozwoju państw członkowskich. Mieliśmy niezwykłą okazję, aby zaobaczyć salę plenarną oraz miejsce posiedzeń komisji parlamentarnych, gdzie europosłowie podejmują najważniejsze decyzje dotyczące przyszłości wspólnej Europy. Była to świetna lekcja o umiejętności współpracy na rzecz demokracji, tolerancji i pokoju. W trakcie pobytu w Belgii, dzięki profesjonalnej opiece pilota, przewodnika i dyrektora Biura Poselskiego zwiedziliśmy nie tylko najważniejsze zabytki, ale mieliśmy również okazję poznać codzienne życie tego wielokulturowego państwa. Obowiązkowo trzeba było spróbować belgijskie czekoladki, gofry i frytki z majonezem (naprawdę smaczne!) i zrobić zakupy na Rue Neuve.

Ten wspaniały wyjazd na długo zagości w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy pani poseł Krystynie Łybackiej za  zorganizowanie wyjazdu do Brukseli. Bo gdzież nie dowiemy się więcej o wspólnej Europie, jak w samym jej sercu?

Jedziemy do Brukseli!

Jedziemy do Brukseli! Tak jednym zdaniem można by podsumować finał IV Turnieju Klubów Europejskich, w którym zwyciężyła 5-osobowa drużyna z gimnazjum w Wysocku Małym. Konkurs został zorganizowany przez Europe Direckt Punkt Informacji Europejskiej w Ostrowie Wielkopolskim i Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości. Honorowy patronat nad konkursem sprawowała pani Krystyna Łybacka, posłanka do Parlamentu Europejskiego, która ufundowała dla zwycięzców wspaniałą nagrodę - wyjazd do Brukseli. Zespół gimnazjalistek w składzie: Klaudia Helczyk, Karolina Nabzdyk, Marta Płomińska, Agnieszka Urbaniak, Agata Wnuk z wielkim zaangażowaniem przystąpił do przygotowań. Ich projekt - plakat Francji znalazł się w gronie 8 drużyn - finalistów I etapu zmagań konkursowych. II etap odbył się  28 pażdziernika w Zespole Szkół nr 7 w Kaliszu i polegał na przedstawieniu w innowacyjny sposób wybranego państwa Unii Europejskiej i rozwiązaniu testu z wiedzy o UE. Dziewczęta, w konwencji francuskiego talk show przedstawiły wiele ciekawostek o kulturze, języku, zwyczajach i kuchni francuskiej, popisując się talentem aktorskim i wokalnym. Swoim przedstawieniem oczarowały zarówno widzów jak i jury za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. W dalszym etapie konkursu uczennice przystąpiły do testu wiedzy, który składał się z 30 pytań. Kiedy nadszedł czas ogłoszenia wyników emocje sięgnęły zenitu! Liczyła się zarówno punktacja za test jak i występ. Na szczęście w obu przypadkach dziewczęta poradziły sobie znakomicie i zajęły I miejsce w turnieju oraz wymarzoną nagrodę - wycieczkę do Brukseli! Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy do naszej szkoły na V Turniej Klubów Europejskich, w którym będziemy gospodarzami.

O Unii Europejskiej dla najmłodszych

W dniu 15 czerwca 2016r  Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrów Wielkopolski, który współpracuje ze szkolnym Klubem Europejskim Syriusz, zorganizował w naszej szkole lekcje europejskie. Uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach, które prowadziła pani Ewa Ibron. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom wiedzy na temat Unii Europejskiej. Uczniowie dowiedzieli się, że Unia Europejska to związek 28 państw, które pracują razem na rzecz pokoju i bezpieczeństwa. Kraje UE współpracują ze sobą, aby ludziom żyło się lepiej. Dzieci poprzez pogadankę i zabawę  ,, odkrywały” Europę. Poznały symbole Unii Europejskiej, dowiedziały się jakie symboliczne znaczenie mają gwiazdki na fladze, wysłuchały hymnu UE oraz podziwiały oficjalną maskotkę - Syriusza. Z pewnością każde dziecko zaciekawiło się tą tematyką i wie, że jego dom to także Europa, której Polska jest częścią.

<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

Jesteś tutaj: Strona główna Organizacje Klub Europejski Syriusz