Organizacje - Klub Europejski Syriusz

Uczestniczyliśmy w Digital Youth Forum 2020 online

Z inicjatywy Szkolnego Klubu Europejskiego „Syriusz” uczniowie klasy VII uczestniczyli w dniu 11 grudnia w wydarzeniu Digital Youth Forum 2020 online. Impreza poświęcona jest edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii. Wydarzenie prowadzone jest online z myślą o transmitowaniu go przez szkoły w klasach lub w ramach zdalnej edukacji. Opiekunowie wraz z młodzieżą wybrali dwa tematy spotkań: „Akcja akceptacja” czyli o tym jak zaakceptować drugiego człowieka, takim jakim jest, które poprowadził Przemysław Staroń oraz „Nie śmieć w necie” – czyli jak tworzyć świat bez hejtu poprowadzony przez Fundację Porta. Przemysław Staroń to m.in. Nauczyciel Roku i finalista nauczycielskiego Nobla Teacher Prize 2020. W swoim wystąpieniu poruszył problem tolerancji, równości i akceptacji drugiego człowieka we współczesnym świecie. Z kolei Fundacja Porta to polsko - nigeryjska rodzina z czwórką dzieci. Promuje postawę otwartego społeczeństwa i prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży. W realizację misji fundacji angażuje się cała rodzina, jednocześnie pokazując, że można się różnić i żyć w zgodzie. Po wysłuchaniu obu wystąpień uczniowie z zaangażowaniem włączyli się w dyskusję na temat problemów dyskryminacji we współczenym świecie spotykanych w rzeczywistych kontaktach jak i w sieci. Wypowiadający się stwierdzili, że tematyka tolerancji powinna być szeroko omawiana w szkole po to, aby w przyszłości młodzi ludzie budowali społeczeństwo obywatelskie bez uprzedzeń rasowych, narodowościowych, religijnych czy kulturowo - obyczajowych. Podawali pozytywne przykłady z własnego otoczenia, gdzie ludzie pomimo różnić współistnieją obok siebie w dobrych relacjach. Z pewnością takie ciekawe spotkania i dyskusje jeszcze nieraz zagoszczą na naszych lekcjach.

Uczestniczyliśmy w 8. Europejskim Tygodniu Kodowania

EU CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa organizują wydarzenia związane z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. W tym roku CodeWeek odbył się w dniach 10-25 października także w naszej szkole. Uczniowie klas III - VIII z zaangażowaniem próbowali swoich sił w zakresie rozwijania umiejętności kodowania w różnych programach. Korzystaliśmy z ulubionego Scratcha oraz takich aplikacji jak LightBot, Blockly Games, PixBlock oraz stron Code.org, Kodable i Koduj.org.pl. Było dużo zabawy i przy okazji nauka cennych umiejętności gdyż nauka programowania uczy jasnego wyrażania swoich oczekiwań, logicznego myślenia i konsekwentnego dążenia do celu. Uczeń czuje się sprawcą: „napisałem program i on działa”, a świadomość, że zmusiło się taką skomplikowaną maszynę do określonego działania sprawia, że nabiera też on wiary w siebie i swoje możliwości. Kodowanie wymaga też cierpliwości i wytrwałości, a te cechy przydają się w każdym momencie kariery szkolnej i zawodowej.

Świętujemy Dzień Europy

Zjednoczona Europa trwa już 70 lat. Dzień Europy obchodzony 9. maja jest świętem pokoju, solidarności, współpracy i wzajemnej pomocy. Polska jest już w Unii Europejskiej od 16 lat. Szkolny Klub Europejski Syriusz od 6 lat zawsze przyłączał się świętowania Dnia Europy. Dziś możemy to zrobić tylko online. Szkoda, gdyż dzięki funduszom unijnym szkoła wzbogaciła się o wiele pomocy dydaktycznych, młodzież uczestniczyła w wymianie w ramach projektu Comenius, a członkowie szkolnego klubu odwiedzili Europarlament w Brukseli, brali dwukrotnie udział w Paradzie Schumana w Warszawie, gościli Europejski Uniwersytet Latający czy organizowali lekcje europejskie z ciekawymi ludźmi polityki, nauki, pasjonatami podróży. Mamy nadzieję, że już niedługo Europa znowu będzie dla nas otwarta.

(Zdjęcie obok to wspomnienie Konkursu Klubów Europejskich, gdzie zajęliśmy I miejsce. A prace poniżej to wspaniałe plakaty klasy Va i Vb nadesłane w trakcie zdalnego nauczania po przeprowadzeniu lekcji europejskich).

Spotkanie z Arturem Magajem - pasjonatem gór

We wtorek 28 listopada gościliśmy w naszej szkole pasjonata gór, podóżnika i fotografa krajobrazów - Artura Magaja. Dzięki swoim zdjęciom i ciekawym opowieściom zaproszony gość przeniósł nas w podróż po polskich Tatrach i najwyższych szczytach, które zdobył na czterech kontynentach.  Dowiedzieliśmy się, jak należy przygotować się do wspinaczki wysokogórskiej, obejrzeliśmy także wyposażenie plecaka taternika oraz usłyszeliśmy, jak bezpiecznie chodzić po górach. Ze spotkanie wynieśliśmy istotną naukę - że warto mieć swoje marzenia i pasje i je realizować!

<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna > Ostatnie >>

Jesteś tutaj: Strona główna Organizacje Klub Europejski Syriusz