Organizacje - Klub Europejski Syriusz

Jedziemy do Brukseli!

Jedziemy do Brukseli! Tak jednym zdaniem można by podsumować finał IV Turnieju Klubów Europejskich, w którym zwyciężyła 5-osobowa drużyna z gimnazjum w Wysocku Małym. Konkurs został zorganizowany przez Europe Direckt Punkt Informacji Europejskiej w Ostrowie Wielkopolskim i Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości. Honorowy patronat nad konkursem sprawowała pani Krystyna Łybacka, posłanka do Parlamentu Europejskiego, która ufundowała dla zwycięzców wspaniałą nagrodę - wyjazd do Brukseli. Zespół gimnazjalistek w składzie: Klaudia Helczyk, Karolina Nabzdyk, Marta Płomińska, Agnieszka Urbaniak, Agata Wnuk z wielkim zaangażowaniem przystąpił do przygotowań. Ich projekt - plakat Francji znalazł się w gronie 8 drużyn - finalistów I etapu zmagań konkursowych. II etap odbył się  28 pażdziernika w Zespole Szkół nr 7 w Kaliszu i polegał na przedstawieniu w innowacyjny sposób wybranego państwa Unii Europejskiej i rozwiązaniu testu z wiedzy o UE. Dziewczęta, w konwencji francuskiego talk show przedstawiły wiele ciekawostek o kulturze, języku, zwyczajach i kuchni francuskiej, popisując się talentem aktorskim i wokalnym. Swoim przedstawieniem oczarowały zarówno widzów jak i jury za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. W dalszym etapie konkursu uczennice przystąpiły do testu wiedzy, który składał się z 30 pytań. Kiedy nadszedł czas ogłoszenia wyników emocje sięgnęły zenitu! Liczyła się zarówno punktacja za test jak i występ. Na szczęście w obu przypadkach dziewczęta poradziły sobie znakomicie i zajęły I miejsce w turnieju oraz wymarzoną nagrodę - wycieczkę do Brukseli! Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy do naszej szkoły na V Turniej Klubów Europejskich, w którym będziemy gospodarzami.

O Unii Europejskiej dla najmłodszych

W dniu 15 czerwca 2016r  Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrów Wielkopolski, który współpracuje ze szkolnym Klubem Europejskim Syriusz, zorganizował w naszej szkole lekcje europejskie. Uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach, które prowadziła pani Ewa Ibron. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom wiedzy na temat Unii Europejskiej. Uczniowie dowiedzieli się, że Unia Europejska to związek 28 państw, które pracują razem na rzecz pokoju i bezpieczeństwa. Kraje UE współpracują ze sobą, aby ludziom żyło się lepiej. Dzieci poprzez pogadankę i zabawę  ,, odkrywały” Europę. Poznały symbole Unii Europejskiej, dowiedziały się jakie symboliczne znaczenie mają gwiazdki na fladze, wysłuchały hymnu UE oraz podziwiały oficjalną maskotkę - Syriusza. Z pewnością każde dziecko zaciekawiło się tą tematyką i wie, że jego dom to także Europa, której Polska jest częścią.

W poszukiwaniu wolności

11 maja 2016 roku w Ostrowskim Centrum Kultury uczniowie klasy II gimnazjum obejrzeli mądry, ważny i poruszającu film pt.: "Mustang"  o dorastaniu pięciu nastolatek we współczesnej Turcji. Choć Turcja, kraj europejski, podpisała wiele międzynarodowych dokumentów gwarantujących dzieciom prawa, nie są one respektowane, ani praktykowane. Szczególnie dotyczy to dziewczynek.
      Wyjazd do Ostrowa Wielkopolskiego był możliwy dzięki zaproszeniu jakie otrzymał Klub  Europejski "Syriusz" działający w naszej szkole od organizatorów spotkania: Biura Informacji Parlamentu Europejskiego w Polsce, Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct oraz Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Spotkanie z pasjonatem gór wysokich

W niezwykłą podróż po Adnach zaprosił nas Artur Magaj - taternik, alpinista, andysta, pasjonat gór i wrażliwy fotograf przyrody. Dzięki niemu uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mogli dowiedzieć się jak trudna i wyczerująca może być wyprawa w góry i dlaczego człowiek na nią się zdobywa. Staliśmy się świadkami zdobywania najwyższego wulkanu na Ziemi - Ojos del Salado (6893 m n.p.m.), położonego w Andach Środkowych u podnóża najbardziej suchej pustyni na Ziemi - Atacamy. Podróżnik swoją ciekawą opowieść zobrazował poprzez prezentację multimedialną zatytułowaną  "Kolory Puny" , na  której zobaczyliśmy autorskie zdjęcia gór, przyrody i kultury Ameryki Południowej. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom nasi uczniowie odnajdą w sobie pasję .
Koło Europejskie "Syriusz" serdecznie dziękuje p. Arturowi Magajowi za przyjęcie zaproszenia i przybycie do szkoły!

Zobacz zdjęcia ze spotkania

Zobacz zdjęcia Artura Magaja

Porozmawiajmy o uchodźcach - lekcje europejskie w szkole

Dzięki współpracy Szkolnego Koła Europejskiego "Syriusz" z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrów Wielkopolski w dniu 09.03.2016 r. zostały przeprowadzone lekcje europejskie dla szkoły podstawowej w klasach V i VI oraz w gimnazjum. Zaproszona konsultantka Pani Ewa Ibron przedstawiła uczniom bardzo trudny i jakże aktualny temat dotyczący uchodźców w Europie i w Polsce pt.:"Sytuacja uchodźców w Unii Europejskiej". Uczniowie mieli okazję poznać różnicę pomiędzy uchodźcą a imigrantem ekonomicznym, zrozumieć przyczynę tak ogromnej wędrówki ludzi do Europy i poznać róźne problemy związane z uchodźctwem. Dzięki rzetelnym informacjom zawartym w prezentacji multimedialnej i krótkim reportażom uczniowie mogli nabyć niezbędną wiedzę dotyczącą tego tematu. Na zkończenie wykładów każdy z uczniów otrzymał broszury i kalendarze o tematyce unijnej. Serdecznie dziękujemy mając nadzieję na dalszą współpracę.

<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

Jesteś tutaj: Strona główna Organizacje