Organizacje - Klub Europejski Syriusz

Spotkanie z pasjonatem gór wysokich

 

   W niezwykłą podróż po Adnach zaprosił nas Artur Magaj - taternik, alpinista, andysta, pasjonat gór i wrażliwy fotograf przyrody. Dzięki niemu uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mogli dowiedzieć się jak trudna i wyczerująca może być wyprawa w góry i dlaczego człowiek na nią się zdobywa. Staliśmy się świadkami zdobywania najwyższego wulkanu na Ziemi - Ojos del Salado (6893 m n.p.m.), położonego w Andach Środkowych u podnóża najbardziej suchej pustyni na Ziemi - Atacamy. Podróżnik swoją ciekawą opowieść zobrazował poprzez prezentację multimedialną zatytułowaną  "Kolory Puny" , na  której zobaczyliśmy autorskie zdjęcia gór, przyrody i kultury Ameryki Południowej. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom nasi uczniowie odnajdą w sobie pasję . 
Koło Europejskie "Syriusz" serdecznie dziękuje p. Arturowi Magajowi za przyjęcie zaproszenia i przybycie do szkoły!

 Zobacz zdjęcia ze spotkania

 Zobacz zdjęcia Artura Magaja

 

Porozmawiajmy o uchodźcach - lekcje europejskie w szkole

          Dzięki współpracy Szkolnego Koła Europejskiego "Syriusz" z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrów Wielkopolski w dniu 09.03.2016 r. zostały przeprowadzone lekcje europejskie dla szkoły podstawowej w klasach V i VI oraz w gimnazjum. Zaproszona konsultantka Pani Ewa Ibron przedstawiła uczniom bardzo trudny i jakże aktualny temat dotyczący uchodźców w Europie i w Polsce pt.:"Sytuacja uchodźców w Unii Europejskiej". Uczniowie mieli okazję poznać różnicę pomiędzy uchodźcą a imigrantem ekonomicznym, zrozumieć przyczynę tak ogromnej wędrówki ludzi do Europy i poznać róźne problemy związane z uchodźctwem. Dzięki rzetelnym informacjom zawartym w prezentacji multimedialnej i krótkim reportażom uczniowie mogli nabyć niezbędną wiedzę dotyczącą tego tematu. Na zkończenie wykładów każdy z uczniów otrzymał broszury i kalendarze o tematyce unijnej. Serdecznie dziękujemy mając nadzieję na dalszą współpracę.

             Zobacz zdjęcia

 

Pasjonujący finał

 

 Tak wielkich emocji dawno nie przeżyliśmy! I to dzięki finałowi III Turnieju Klubów Europejskich, w którym uczennice klasy II gimnazjum walczyły o wyjazd do Brukseli. Drużyna w składzie: Agata Wnuk - prawniczka, Klaudia Helczyk - pracownik sezonowy na planacji pomidorów, Karolina Nabzdyk - piłkarz Carles Puyol, piosenkarka i tancerka - Marta Płomińska i prowadząca turniej "1 z 10" Agnieszka Urbaniak w brawurowy sposób przedstawiły wybrany kraj Unii Europejskiej - Hiszpanię. W drugim etapie, wśród 8 najlepszych drużyn reprezentujących trzy powiaty, dziewczyny zaprezentowały się świetnie, wykazując się poczuciem humoru i talentem artystycznym. Następnie przystąpiły do rozwiązania testu o krajach i instytucjach UE. W klasyfikacji końcowej dziewczęta zajęły wysockie II miejsce, otrzymując cenne nagrody. I choć nie pojadą do Brukseli to satysfakcja i emocje z udanego występu pozostaną niezapomniane. Konkurs został zorganizowany przez Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Ostrów Wielkopolski oraz przez Panią Krystynę Łybacką - posła do Parlamentu Europejskiego.

 Zobacz zdjęcia

 

Afryka od środka

 Szkolny Klub Europejski we współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrów Wielkopolski zorganizował dla uczniów klasy II gimnazjum wyjazd na pokaz filmów dokumentalnych o Afryce: "Uganda - bomba demograficzna" oraz "Zasługujesz by wiedzieć". W trakcie spotkania, które odbyło się w Ostrowskim Centrum Kultury, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym jest pomoc rozwojowa, porozmawiać o wolontariacie w Afryce i wysłuchać wspomnień polskich lekarzy, którzy pracowali w Ugandzie. Zajęcia te były również dopełnieniem wiedzy geograficznej o najbiedniejszym regionie świata, którą uczniowie zdobywają w klasie II gimnazjum.

 Zobacz zdjęcia

 

Koło Europejskie "Syriusz" w finale II Turnieju Klubów Europejskich

 

Szkolne Koło Europejskie "Syriusz" uczestniczyło w II Turnieju Klubów Europejskich, który odbył się w Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim. 5-osobowy zespół w składzie: K.Adamkiewicz, D.Karbowiak, W.Moś, N.Spaszewska, M.Urbaniak zakwalifikował się do rozgrywki finałowej, w której uczestniczyło 6 klubów z południowej wielkopolski. Zadaniem każdej drużyny było przygotowanie prezentacji nt. wybranego kraju europejskiego, który przystąpił do UE w 2004 r. Nasze klubowiczki przedstawiły prezentację o Węgrzech pt.: "Węgry - mały kraj wielkich wynalazców" wraz z krótkim filmem o działającym w naszej szkole Klubie Kostki Rubika. Następnie wszystkie zespoły rozwiązywały test wiedzy o krajach UE. W ostatecznej rywalizacji "Syriusz" zajął IV miejsce i otrzymał cenne nagrody. Gratulujemy zwycięzcom i naszym uczestnikom!
Relacje z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie:
 http://www.europedirect-ostrowwielkopolski.ctiw.pl/n1652-relacja-z-ii-edycji-turnieju-klubow-europejskich.html

Zobacz zdjęcia

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 4
Jesteś tutaj: Strona główna Organizacje