Organizacje - Klub Europejski Syriusz

W poszukiwaniu wolności

       11 maja 2016 roku w Ostrowskim Centrum Kultury uczniowie klasy II gimnazjum obejrzeli mądry, ważny i poruszającu film pt.: "Mustang"  o dorastaniu pięciu nastolatek we współczesnej Turcji. Choć Turcja, kraj europejski, podpisała wiele międzynarodowych dokumentów gwarantujących dzieciom prawa, nie są one respektowane, ani praktykowane. Szczególnie dotyczy to dziewczynek.
      Wyjazd do Ostrowa Wielkopolskiego był możliwy dzięki zaproszeniu jakie otrzymał Klub  Europejski "Syriusz" działający w naszej szkole od organizatorów spotkania: Biura Informacji Parlamentu Europejskiego w Polsce, Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct oraz Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

  

Zobacz zdjęcia

 

Spotkanie z pasjonatem gór wysokich

 

   W niezwykłą podróż po Adnach zaprosił nas Artur Magaj - taternik, alpinista, andysta, pasjonat gór i wrażliwy fotograf przyrody. Dzięki niemu uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mogli dowiedzieć się jak trudna i wyczerująca może być wyprawa w góry i dlaczego człowiek na nią się zdobywa. Staliśmy się świadkami zdobywania najwyższego wulkanu na Ziemi - Ojos del Salado (6893 m n.p.m.), położonego w Andach Środkowych u podnóża najbardziej suchej pustyni na Ziemi - Atacamy. Podróżnik swoją ciekawą opowieść zobrazował poprzez prezentację multimedialną zatytułowaną  "Kolory Puny" , na  której zobaczyliśmy autorskie zdjęcia gór, przyrody i kultury Ameryki Południowej. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom nasi uczniowie odnajdą w sobie pasję . 
Koło Europejskie "Syriusz" serdecznie dziękuje p. Arturowi Magajowi za przyjęcie zaproszenia i przybycie do szkoły!

 Zobacz zdjęcia ze spotkania

 Zobacz zdjęcia Artura Magaja

 

Porozmawiajmy o uchodźcach - lekcje europejskie w szkole

          Dzięki współpracy Szkolnego Koła Europejskiego "Syriusz" z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrów Wielkopolski w dniu 09.03.2016 r. zostały przeprowadzone lekcje europejskie dla szkoły podstawowej w klasach V i VI oraz w gimnazjum. Zaproszona konsultantka Pani Ewa Ibron przedstawiła uczniom bardzo trudny i jakże aktualny temat dotyczący uchodźców w Europie i w Polsce pt.:"Sytuacja uchodźców w Unii Europejskiej". Uczniowie mieli okazję poznać różnicę pomiędzy uchodźcą a imigrantem ekonomicznym, zrozumieć przyczynę tak ogromnej wędrówki ludzi do Europy i poznać róźne problemy związane z uchodźctwem. Dzięki rzetelnym informacjom zawartym w prezentacji multimedialnej i krótkim reportażom uczniowie mogli nabyć niezbędną wiedzę dotyczącą tego tematu. Na zkończenie wykładów każdy z uczniów otrzymał broszury i kalendarze o tematyce unijnej. Serdecznie dziękujemy mając nadzieję na dalszą współpracę.

             Zobacz zdjęcia

 

Pasjonujący finał

 

 Tak wielkich emocji dawno nie przeżyliśmy! I to dzięki finałowi III Turnieju Klubów Europejskich, w którym uczennice klasy II gimnazjum walczyły o wyjazd do Brukseli. Drużyna w składzie: Agata Wnuk - prawniczka, Klaudia Helczyk - pracownik sezonowy na planacji pomidorów, Karolina Nabzdyk - piłkarz Carles Puyol, piosenkarka i tancerka - Marta Płomińska i prowadząca turniej "1 z 10" Agnieszka Urbaniak w brawurowy sposób przedstawiły wybrany kraj Unii Europejskiej - Hiszpanię. W drugim etapie, wśród 8 najlepszych drużyn reprezentujących trzy powiaty, dziewczyny zaprezentowały się świetnie, wykazując się poczuciem humoru i talentem artystycznym. Następnie przystąpiły do rozwiązania testu o krajach i instytucjach UE. W klasyfikacji końcowej dziewczęta zajęły wysockie II miejsce, otrzymując cenne nagrody. I choć nie pojadą do Brukseli to satysfakcja i emocje z udanego występu pozostaną niezapomniane. Konkurs został zorganizowany przez Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Ostrów Wielkopolski oraz przez Panią Krystynę Łybacką - posła do Parlamentu Europejskiego.

 Zobacz zdjęcia

 

Afryka od środka

 Szkolny Klub Europejski we współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrów Wielkopolski zorganizował dla uczniów klasy II gimnazjum wyjazd na pokaz filmów dokumentalnych o Afryce: "Uganda - bomba demograficzna" oraz "Zasługujesz by wiedzieć". W trakcie spotkania, które odbyło się w Ostrowskim Centrum Kultury, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym jest pomoc rozwojowa, porozmawiać o wolontariacie w Afryce i wysłuchać wspomnień polskich lekarzy, którzy pracowali w Ugandzie. Zajęcia te były również dopełnieniem wiedzy geograficznej o najbiedniejszym regionie świata, którą uczniowie zdobywają w klasie II gimnazjum.

 Zobacz zdjęcia

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 3
Jesteś tutaj: Strona główna Organizacje