Europejskie Dni Ptaków w Dolinie Baryczy uczniów Szkoły Podstawowej w Wysocku Małym

   Piątek, 05.10.2018

 

Dnia 5 października grupa 9 uczniów wraz z  opiekunem ze Szkoły Podstawowej w Wysocku Małym oraz członkiem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków  przeprowadziła akcję obserwacji i liczenia ptaków w Dolinie Baryczyz okazji Europejskich Dni Ptaków trasą od Urzędu Gminy w Przygodzicach przez pola okolic Przygodzic i dalej stawami: Trzcielin Mały, Trzcielin Wielki i Drygas gdzie zakończono imprezę.

Rowerowy spacer był bardzo udany, gdyż przy pięknej jesiennej pogodzie zaobserwowano 23 gatunki ptaków różnych środowisk oraz niezliczone mewy.
Liczba policzonych ptaków wyniosła około 385 sztuk.

Prócz liczenia ptaków uczestnicy uczyli się rozpoznawania rożnych gatunków roślin związanych ze środowiskiem polnym oraz podmokłym i wodnym, obserwowali żaby, zdobywali wiedzę o hodowli karpi.

Wyniki  Europejskich Dni Ptaków w Dolinie Baryczy: (*rarytasy ornitologiczne):
- bogatka   3, kruk   1, kawka   3, krogulec   1, kwiczoł   4, grzywacz   9, *biegus zmienny   60, * czapla biała   15, śmieszka   60, czajka   70, zięba   4,  sroka   2,  *kszyk   3, pliszka siwa   1,  szpak   40, sójka   3, *kormoran   2, 
łabędź niemy   13, * remiz   1, łyska   37,  perkoz dwuczuby   5, czapla siwa   35, sierpówka   13, niezliczona liczba różnych gatunków innych niż śmieszka mew.

Uczestnicy:
Uczniowie:
Magdalena Banasiak, Laura Zielezińska, Kuba Kalis, Kacper Olejnik, Maciej Urbaniak, Łukasz Bąk, Kacper Głuszek, Jakub Kupijaj, Wiktor Olejnik.
Nauczyciel – opiekun: Marek Pawlicki
Członek OTOP – Paweł Dolata

 Zobacz zdjęcia 

 

WOLONTARIUSZE SADZĄ ŻONKILE

   Środa, 03.10.2018

W środę, 3 października członkowie Szkolnego Wolontariatu „Wystarczy Chcieć” po raz kolejny wzięli udział w akcji Sadzenie Żonkili na Polach Nadziei. Akcja propaguje wsparcie dla osób nieuleczalnie chorych, a jej organizatorami byli, jak co roku, wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Józefa w Ostrowie Wielkopolskim. Wśród wolontariuszy Hospicjum, którzy odwiedzili naszą szkołę w tym dniu, była Pani Prezes Irena Kasprzak, która opowiedziała dzieciom i młodzieży o znaczeniu sadzenia żonkilowych pól, przypomniała historię powstania wolontariatu hospicyjnego i podkreśliła wartość nadziei w życiu chorego człowieka. Szkolni wolontariusze, wsłuchując się w jej opowieści, mogli zastanowić się nad siłą nadziei i docenić pracę w hospicjach na rzecz cierpiących i potrzebujących stałej opieki. Rabata żonkilowa założona przy naszej szkole ma przypominać tę ideę oraz wartość wspólnej pracy na rzecz innych, tak jak wspólnie sadziliśmy cebulki żonkilowe.

 Zobacz zdjęcia 

 

Spacer historyczno - przyrodniczy

   Wtorek, 02.10.2018

 

W roku 100 - lecia odzyskania niepodległości uczniowie naszej szkoły wyznaczyli sobie za zadanie poznanie historii powstańców wielkopolskich i bohaterów II wojny światowej. Dlatego też klasy IV, VII i VIII udały się na cmenatrz w Wysocku Wielkim, aby odszukać mogiły bohaterów i pochylić się nad ich osobistą tragedią i przeszłością naszej ojczyzny. W zadumie i ciszy zapalili znicze na grobach zasłużonych oraz wysłuchali historii o bohaterach, którzy oddali życie za Polskę. Ponadto klasy czwarte wykorzystały również spacer na poznawanie środowiska przyrodniczego. Uczniowie obserwowali ptaki, drzewa i pola, rozwiązywali zagadki przyrodnicze i wypełniali karty pracy. W ten sposób wzbogacili swoją wiedzę o Małej Ojczyźnie. 

 Zobacz zdjęcia 

 

Z wizytą u wieszcza w Śmiełowie

   Wtorek, 02.10.2018

  

2 października uczniowie klas od IV-VIII szkoły podstawowej oraz klasa III gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Wszystkie klasy były oprowadzane po muzeum przez panią przewodnik. Podczas zwiedzania uczniowie dowiedzieli się m. in. kiedy Mickiewicz przebywał w Wielkopolsce, dlaczego nie brał udziału w powstaniu listopadowym oraz poznali miłości wieszcza, oglądali pamiątki takie jak: pierwsze wydania dzieł, plakaty promujące ich inscenizację oraz osobiste drobiazgi, jak sztućce, czy portfel. Każda klasa uczestniczyła również w lekcji muzealnej, podczas której po krótkim wstępie teoretycznym, uczniowie rozwiązywali zadania związane z życiem i twórczością Mickiewicza.

Uczniom bardzo podobało się takie połączenie lekcji historii i języka polskiego.

 Zobacz zdjęcia 

 

Wszyscy jesteśmy drużyną biało - czerwoną

   Poniedziałek, 01.10.2018

    W sponatnicznej akcji fecebookowej, po zwycięstwie polskiej drużyny siatkarskiej w Mistrzostwach Świata w Siatkówce Mężczyzn 2018, postanowiliśmy przyjść do szkoły z elementami narodowymi. Niektórzy uczniowie mieli na sobie koszulki z napisami Polska, inni przynieśli flagi i szaliki w biało - czerwone barwy, a jeszcze inni zwyczajnie pokolorowali kartki w barwy narodowe. I tak trzymać! Cieszymy się i jesteśmy dumni z osiągnięć polskich sportowców! To kolejny tryumf w mistrzostwach świata po zwycięstwie w 2014 roku. Mamy nadzieję, że złota drużyna siatkarska powalczy również tak wspaniale na najbliższej olimpiadzie. 

 Zobacz zdjęcia 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 5 z 109
Jesteś tutaj: Strona główna