Wycieczka do Auschwitz - Birkenau - "Ludzie ludziom zgotowali ten los"

   Wtorek, 27.02.2018

       W II okresie roku szkolnego 2017/2018 uczniowie klasy II i III oddziałów gimnazjalnych wraz z wychowawcami byli w największym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau.

            Uczniowie długo przygotowywali się do tego wyjazdu. Na lekcjach historii zapoznawali się z genezą powstawania "obozów śmierci", a na lekcjach języka polskiego z pojęciem Holocaustu. Po przyjeździe na miejsce oczom uczestników wycieczki ukazała się brama z napisem "Arbeit macht frei". Wszyscy już wiedzieli, że kto przekroczył tę bramę, ten żywy obozu już nie opuścił. Do obozu zwożono więźniów z całej Europy. Byli wśród nich ludzie różnych narodowości i wyznań. Nie brakowało wśród nich Rosjan, Polaków, Węgrów, Rumunów, Jugosłowian, nawet Niemców, którzy byli przeciwko Hitlerowi. Najwięcej jednak ofiar było wśród żydów, którzy mieli zostać wymordowani jako naród.

Myślę, że każdy Polak musi być choć raz w Auschwitz, by zobaczyć na własne oczy , do czego może doprowadzić nacjonalizm.
A teraz oddajmy głos uczestnikom wycieczki":

"Bardzo mi się podobała wycieczka do Auschwitz, ponieważ pozwoliła mi zrozumieć, jak wielka tragedia dotknęła miliony niewinnych osób. Na pewno o tej wycieczce nie zapomnę"(Magda)
"Wycieczka była ważną lekcją w naszym życiu. Z całą pewnością zapamiętam ją na długo."(Julia)
"Tak właśnie kończyła się nasza wycieczka po "obozie śmierci". W drodze powrotnej rozmyśaliśmy nad losami tych ludzi" (Dominika)

 

Nasze działanie na rzecz bezpiecznego Internetu

   Poniedziałek, 19.02.2018

Czy znam zasady zachowania bezpieczeństwa w sieci?, jaki jest mój wizerunek w sieci?, jak możemy tworzyć kulturę szacunku w sieci? - na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Bezpieczny Internet 2018. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, wychowawców oraz koordynatora projektu - Doroty Kittler uczniowie przez cały styczeń aż do 6 lutego pozyskiwali wiedzę i umiejętności informatyczne oraz uczestniczyli w konkursach wewnątrzszkolnych. Dzieci z edukacji wczesnoszkolnej dzięki stronie sieciaki.pl oraz krótkim filmom rysunkowym z cyklu "Owce w sieci" uczyli się podstawowych zasad bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Internetu. Starsi z klasy IV i V po obejrzeniu filmów edukacyjnych "3, 2, 1 Internet" sami określali zasady bepieczeństwa w sieci i stosowania netykiety, aby następnie uczestniczyć w konkursie plastycznym. Z kolei uczniowie klasy VI i VII zastanawiali się nad swoim wizerunkiem w sieci (tu wykorzystano scenariusz zajęć projektu "Technologie z klasą") i uczestniczyli w konkursie na najlepszy plakat. Najstarsi - gimnazjaliści wykonali prezentacje multimedialne pt. "10 zasad bezpiecznego Internetu" i swoją wiedzą podzielili się z kolegami i koleżankami z klas młodszych na godzinach wychowawczych. Kulminacją projektu był dzień 6 lutego - ogłoszony Ogólnopolskim Dniem Bezpiecznego Internetu. W tym dniu w szkole zawisły plakaty, które pozyskaliśmy dzięki  zgłoszeniu inicjatywy od organizatorów - saferinternet, NASK, DDS, a wolontariusze akcji na szkolnych korytarzach przeprowadzali konkursy i quizy wiedzy o bezpiecznym internecie. Podsumowaniem projektu było wręczenie w dniu Święta Patrona Szkoły nagród za zwycięstwo w przeprowadzonych konkursach.

Mamy nadzieję, że nasza akcja przyczyni się lepszego, świadomego, bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci

 

Wyjazd do kina Helios w czasie ferii zimowych

   Czwartek, 15.02.2018

       W czwartek, 15 lutego,  pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów postanowiła wybrać się do kina HELIOS w galerii AMBER w Kaliszu wraz z p. Urszulą Leśną, p. Ewą Cieluch, p. Elżbietą Madajką i p. Darią Kołodziej-Gałka. Tym razem młodzi wielbiciele wielkiego ekranu mieli do wyboru dwa seanse. Młodszej publiczności przypadła do gustu animowana ekranizacja słynnej opowieści o Byczku Fernando, która rozbawiła do łez
niejednego widza. Z kolei starsi uczniowie z niecierpliwością oczekiwali rozpoczęcia dramatu familijnego pt. „Cudowny chłopak”, który wzruszył i rozbawił miliony na całym świecie. Tradycyjnie, po wspólnie spędzonych chwilach w kinie, był również czas na skosztowanie smakołyków przy gwarnych rozmowach. W drodze powrotnej uczniowie już rozmyślali o kolejnej wspólnej wyprawie. 

 

WARSZTATY CERAMICZNE POD KIERUNKIEM AGNIESZKI LISIAK-SKÓRKI

   Środa, 14.02.2018

Trzy uczennice klasy III gimnazjum: Dominika Stodolna, Julia Kowalczyk oraz Magdalena May miały możliwość wzięcia udziału w warsztatach ceramicznych z ostrowską rzeźbiarką Agnieszką Lisiak-Skórką, laureatką wielu nagród i wyróżnień w kraju i zagranicą. Artystka zajmuje się głównie rzeźbą i ceramiką oraz projektowaniem, fotografią artystyczną i modą. Jest autorką wielu realizacji rzeźbiarskich, jej dzieło to m.in. „Stół Burmistrza Stefana Rowińskiego” na ostrowskim rynku. Pani Agnieszka zaprosiła gimnazjalistki do swojej Pracowni Artystycznej UNIKAT po spotkaniu w IV Liceum. Wspólnie z rzeźbiarką dziewczyny wykonały piękne prace ceramiczne własnego pomysłu. W trakcie spotkania otrzymały od pani Agnieszki wiele ciekawych wskazówek, mogły obserwować pracę w pracowni artystycznej, zapoznały się także z aktualnymi pracami gospodyni. Spotkanie przyniosło wiele emocji i z pewnością pozwoliło rozwinąć zainteresowania artystyczne trzecioklasistek.

 

7. edycja zimowych, pieszych wędrówek

   Wtorek, 13.02.2018

      Za nami już siódma edycja zimowych, pieszych wędrówek po okolicy dla klas IV, V oraz VI szkoły podstawowej pod hasłem "Piesza wędrówka doda ci zdrówka". Dzięki nim mogliśmy zadbać o naszą kondycję i zdrowie w czasie zimy i oderwać się od spędzania weekendów przed komputerem. 
     Podobnie jak w ubiegłych latach podczas wędrówek największy nacisk kładliśmy na ubiór i obuwie stosowne do pogody, odpowiedni prowiant oraz nabycie umiejętności bezpiecznego poruszania się po drogach. Ponadto wędrówki miały na celu propagowanie zdrowego trybu życia poprzez długie spacery, utrzymywanie kondycji i formy zimą, integrację uczniów, spędzenie czasu na świeżym powietrzu, zwiedzenie najbliższej okolicy, oraz obserwacje przyrodnicze, a także wyznaczanie kierunków geograficznych. Opiekunowie rajdów Paweł Wróblewski, Marek Pawlicki, Arkadiusz Piasecki oraz Piotr Szkudlarek poprowadzili trzy wędrówki. I piesza wędrówka odbyła się 16 grudnia 2017 r. spod naszej szkoły do restauracji „Mexicanos” w Ostrowie przy ul. Matejki. Wzięło w niej udział 23 uczniów. Kolejna wędrówka podczas której dziewiętnaścioro uczniów wraz z opiekunami zawędrowało do restauracji „Meridien” przy ul. Witosa w Ostrowie odbyła się 27 stycznia 2018 r. Ostatnia wędrówka, która odbyła się 13 lutego 2018 r., czyli podczas ferii zimowych, prowadziła po raz pierwszy do pizzerii „Flamingo” przy ul. Wolności w Ostrowie. Wybrało się na nią dziesięcioro uczniów wraz z opiekunami.

       Jak zawsze, podczas każdej wędrówki w miejscu docelowym można było się ogrzać oraz posilić. Ostatnia wędrówka różniła się jednak od wszystkich pozostałych, ponieważ poraz pierwszy uczestnicy wzięli udział w projekcie turystyczno-krajoznawczym o nazwie „Poznajemy Ostrów Wielkopolski”. W ramach tego projektu podczas wędrówki uczniowie zwiedzali i poznawali ważne i zabytkowe w Ostrowie miejsca takie jak Stary Cmentarz, Konkatedra, Kościół NMP, Synagoga oraz kościół p.w. św. Antoniego. Mogli również robić tym obiektom zdjęcia. Zapamiętane informacje wykorzystali do uzupełnienia kart pracy, które wraz ze zrobionymi zdjęciami dostarczyli opiekunom. Efektem ich pracy będzie krótki przewodnik ze zdjęciami oraz informacjami zdobytymi przez uczniów podczas projektu.  

        Łącznie w tegorocznych wędrówkach udział wzięło 34 uczniów szkoły podstawowej z czego 4 uczniów uczestniczyło we wszystkich trzech wędrówkach. Łączna trasa wszystkich wędrówek to około 28 kilometrów. Wszystkim uczestników wędrówek życzymy zdrowia i świetnej kondycji i czekamy na nadejście wiosny.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 106
Jesteś tutaj: Strona główna