Zespół Szkół w Wysocku Małym

POZNAŃ W PIGUŁCE

We wtorek 3 października 2017r. grupa 44 uczniów klas I – III wraz z kilkoma rodzicami i wychowawczyniami udała się na wycieczkę do Poznania. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie ze stolicą Wielkopolski. Program wizyty obfitował w wiele atrakcji, umożliwiających w jak najlepszy sposób, w tak krótkim czasie, przybliżyć uczniom historię i zwyczaje mieszkańców grodu nad Wartą.

Wizytę w stolicy naszego regionu rozpoczęto od zwiedzania najstarszej części miasta – Ostrowa Tumskiego wraz z Katedrą Poznańską. W  podziemiach świątyni  uczniowie obejrzeli film o początkach państwa polskiego, zobaczyli miejsce pochówku pierwszych władców Polski, a także  pozostałości misy chrzcielnej, będącej prawdopodobnie świadkiem  chrztu Mieszka I . Z wieży zrekonstruowanego Zamku Królewskiego Przemysła podziwiali panoramę Rynku i Starego Miasta, by już po chwili przed Ratuszem podziwiać tradycyjny pokaz „trykania” Poznańskich Koziołków – symbolu miasta , związanego z dawną legendą. Jedną z głównych atrakcji były odwiedziny w Muzeum Rogalowym Poznania. Tu , po wysłuchaniu historii o św. Marcinie, dzieci zaopatrzone w profesjonalne stroje cukierników przystąpiły do własnoręcznego przygotowania tradycyjnych rogali świętomarcińskich, nierozerwalnie związanych  z patronem Poznania.  W trakcie warsztatów uczniowie mieli również okazję poznać wyrażenia z gwary poznańskiej a także wysłuchać opowieści o życiu codziennym dawnych poznaniaków. Ostatnim punktem bogatego programu było zwiedzanie Starego Zoo. Tutaj , w otoczeniu pięknej jesiennej przyrody, dzieci mogły swobodnie spacerować alejkami, co rusz napotykając na kolejne udomowione zwierzęta, m.in. kozy, różnego gatunku owce, osły, alpaki, itp.   W zachwyt zwiedzających wprawiły piękne okazy flory i fauny mórz i oceanów, potężne węże i największe jaszczurki świata – warany z Komodo. Na koniec wiadomości zdobyte w trakcie wycieczki zostały zweryfikowane przez pana przewodnika  w podsumowującym quizie z nagrodami.Pełni wrażeń wrócili do domu, po drodze zaliczając „żelazny punkt” programu każdej wycieczki, czyli posiłek w Mc Donald’s. To była naprawdę bardzo udana i pouczająca wycieczka!

Funkcję opiekunów pełniły p. B. Górska, p. E. Madajka i p. Daria Kołodziej – Gałka.

Kolejna rabata żonkilowa przy naszej szkole

Żonkil-symbol nadziei, towarzyszy działalności szkolnego wolontariatu od wielu lat, a współpraca z Towarzystwem Przyjaciół Chorych w Ostrowie Wielkopolskim „Hospicjum Św. Józefa” to niezwykłe doświadczenie i nauka prawdziwej wrażliwości. We wtorek, 3 października wspólnie z wolontariuszami Hospicjum po raz kolejny zasadziliśmy cebulki żonkilowe przy szkole, włączając się w ten sposób w ogólnopolską akcję „Pola Nadziei”, mającą na celu propagowanie idei hospicyjnej. To program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Żonkile, które wiosną utworzą przepiękny żółty dywan na naszej rabacie mają przypominać o cierpiących na choroby nowotworowe, którzy oczekują naszej pomocy i wsparcia, a jednocześnie symbolizować ogromną siłę nadziei i wartość opieki, którą niosą wolontariusze Hospicjum. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Chorych, organizatorzy akcji, na czele z panią Zenoną Olejnik przybliżyli uczniom i nauczycielom swoją szeroką działalność na rzecz chorych, przedstawili organizację opieki hospicyjnej na naszym terenie a także zachęcali do udziału w akcjach organizowanych przez Towarzystwo i wspierania idei wolontariatu.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI W WYSOCKU MAŁYM

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. Organizowane co roku weszło na stałe do kalendarza imprez bibliotecznych. Tegoroczna uroczystość miała miejsce 11 września i 3 października 2017r. w bibliotece w Wysocku Małym. Dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki, odebrały karty biblioteczne  a następnie złożyły uroczyste ślubowanie. Po tym ważnym ceremoniale mogły wypożyczać już po raz pierwszy książeczki. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało upominek – kolorowankę.

POMAGAMY SPEŁNIĆ PSIE MARZENIA

W niedzielę 1 października, szkolni wolontariusze wraz z rodzicami i opiekunami, wzięli udział w pikniku zorganizowanym przy schronisku dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim.  Wydarzenie zorganizowano pod hasłem „Spełnij Psie Marzenia”. Aby pomóc w realizacji przedsięwzięcia na rzecz naszych czworonożnych przyjaciół, wolontariusze podarowali tradycyjnie karmę dla zwierząt, a także spędzili z psiakami czas na wspólnych spacerach i zabawach. Dla najmłodszych  zorganizowano liczne atrakcje. Był Klaun Bolo, malowanie twarzy, pokaz baniek mydlanych, gry i zabawy. Na miłośników koszykówki czekała niespodzianka – możliwość spotkania z koszykarzami z BM Slam Stal. Na pikniku nie zabrakło dobrego ciasta, waty cukrowej i innych słodkości. Zwierzaki ze schroniska miały tego dnia wielu gości, a nasi wolontariusze z radością przyłączyli się do tej akcji, podarowując czworonogom swój czas i serce.

<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności