Narodowe Czytanie to akcja zainagurowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski pana Bronisława Komorowskiego.  Uczestniczą w niej setki dużych miast, małych miasteczek i wsi w całej Polsce już od trzech lat. W tym roku po raz pierwszy to wydarzenie kulturalne organizowane było przez Zespół Szkół w Wysocku Małym i Gminno-Szkolną Bibliotekę. Organizatorzy zgłosili akcję na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Z prezydenckiej kancelarii do szkoły została przysłana pamiątkowa pieczęć, która znajduje się w bibliotece.

W tym roku czytano ,,Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Po krótkim wprowadzeniu, dotyczącym życia i twórczości literackiej naszego noblisty, zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie zaprezentowali wszystkim przybyłym piękne fragmenty prozy historycznej z ,,Ogniem i mieczem” , ,,Potopu” i ,,Pana Wołodyjowskiego”.

Sala gimnastyczna naszej szkoły zgromadziła uczniów z gimnazjum i szkoły podstawowej oraz mieszkańców naszej gminy, którzy wysłuchali dziesięciu fragmentów z powieści Sienkiewicza w wykonaniu następujących lektorów: pani Magdaleny Misiek,  pani Irena Dymarczyk,  pani Urszuli Leśnej, pana Hieronima Duczmala, pani Janiny Wojtasiak, księdza Dariusza Brylaka, pani Bogusławy Górskiej oraz uczennic: Partycji Szymczak,  Wiktorii Moś oraz Katarzyny Marciniak.

Piękna interpretacja prozy Sienkiewicza przeniosła wszystkich w burzliwy wiek XVII,
w którym II Rzeczypospolita targana była licznymi wojnami. Imprezę poprowadziły uczennice: Marata Płomińska, Agnieszka Urbaniak i Weronika Osada.