alt

Nowoczesna, dynamiczna aglomeracja czy zabytkowa, królewska stolica? Takie oblicza Warszawy mieli okazję zobaczyć w dniach 10, 11 marca uczniowie Gimnazjum w Wysocku Małym. Ta na wskroś edukacyjna wycieczka mogła się odbyć dzięki działającemu przy szkole Stowarzyszeniu Przyjaciół i Absolwentów Szkoły, Radzie Rodziców i rodzicom uczniów. W trakcie dwudniowego pobytu uczniowie zobaczyli Sejm RP, zwiedzili wraz z przewodnikiem Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz najnowocześniejsze Centrum Nauki Kopernik. Wielką atrakcją był również spacer po centrum Warszawy nocą, wizyta w Złotych Tarasach oraz obejrzenie filmu w Multikinie.

Już w Sejmie czekały na nas przyjemne niespodzianki. W kuluarach sejmowych nasza grupa spotkała posłankę PJN panią Elżbietę Jakubiak, która rozmawiała z nami o walorach małych szkół, dopytując się o naszą szkołę i panującą tu atmosferę. Kolejną niespodzianką było spotkanie posła Andrzeja Dery pochodzącego z Ostrowa Wielkopolskiego, który chętnie zrobił sobie z naszą grupą pamiątkowe zdjęcia. Dzięki uprzejmości pani przewodnik mogliśmy zobaczyć nie tylko Salę Sejmową ale także Salę Senatorską i Salę Kolumnową. Tego dnia mieliśmy jeszcze zaplanowany spacer po Warszawie wraz z przewodnikiem. Zobaczyliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Starówkę i Syrenkę, dom M.Curie - Skłodowskiej, Barbakan, mury obronne dawnej Warszawy. Potem przeszliśmy Karkowskim Przedmieściem aby zobaczyć Pałac Prezydencki. Ponieważ była akurat miesięcznica katastrofy smoleńskiej przez chwilę byliśmy w centrum konfliktu o krzyż, który podzielił Polaków i mieszkańców stolicy. Dalej udaliśmy się pod Grób Nieznanego Żołnierza, a potem już tramwajem przejechaliśmy pod Pałac Kultury i Nauki. Zaskoczył nas swoim wyglądem - wieczorem warszawiacy mogą podziwiać tę budowlę we wszystkich kolorach tęczy. I co by nie mówić o nim, że jest pozostałością komunizmu, nam się bardzo podobał! Stamtąd już krok do Złotych Tarasów, gdzie mieliśmy godzinkę dla siebie. Potem, wszyscy bardzo już zmęczeni mieliśmy okazję obejrzeć seans filmowy "Sala samobójców" w nowoczesnym Multikinie. Do hotelu Kanonia wróciliśmy późno w nocy warszawskim metrem. Drugi dzień pobytu w stolicy zaczął się bardzo wcześnie - pobudką o 6.30. Nikt jednak nie marudził, bo w planach było wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieliśmy szczęście natrafiając na cudownego przewodnika, pasjonatę, który w interesujący sposób opowiedział nam o tragicznych losach powstania. Obejrzeliśmy także film w technice 3D "Miasto ruin". Potem udaliśmy się do najnowocześniejszego w Polsce Centrum Nauki Kopernik. To była wspaniała przygoda z fizyką, chemią, biologią, geografią i medycyną! Trzy godziny minęły zbyt szybko i wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto tu będzie wrócić. Tak zakończyła się nasza warszawska przygoda. To co zobaczyliśmy to nasze i możemy tylko zachęcić innych, aby jeśli jest okazja, z takich wycieczek korzystali. Tu z pewnością można mówić o wyrównywaniu szans i zdobywaniu w atrakcyjny sposób wiedzy historycznej i przyrodniczej. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.